Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Перший крок до шаріату в Єгипті?

Про перемогу на референдумі заявляють як ісламісти, так і опозиція
18 грудня, 2012 - 14:49
КАРИКАТУРУ НАДАНО АВТОРОМ

Рух «Брати-мусульмани» стверджує, що перший етап голосування на референдумі щодо нової конституції Єгипту завершився на їхню користь. Опозиція упевнена у зворотному, повідомляє Бі-Бі-Сі. За даними ісламістів, запропонований ними за підтримки президента Єгипту Мухаммеда Морсі проект нової конституції країни схвалили 56,5% від загального числа тих, хто проголосував. Їхні опоненти з ліберальної опозиції одразу ж після закриття виборчих дільниць заявили, що, за даними їхніх екзит-полів, більшість виборців відповіли на питання референдуму «ні».

Тим часом агентство Рейтер цитує неназваного опозиціонера, за словами якого у другому за величиною місті Єгипту, Александрії, за нову конституцію був відданий «на диво високий» відсоток голосів. Перший етап референдуму пройшов у найбільших єгипетських містах — Каїрі, Александрії і ще у восьми провінціях. Час голосування було продовжено через високу явку. Члени руху «Брати-мусульмани» входили до складу практично всіх виборчих комісій у десяти регіонах, де відбувався перший тур. Жителі інших регіонів проголосують через тиждень, 22 грудня, і тільки тоді будуть оприлюднені офіційні підсумки референдуму. Всього в Єгипті нараховується 51 мільйон зареєстрованих виборців.

Напередодні прибічники і противники президента Морсі провели останні демонстрації перед референдумом, що перейшли в деяких районах країни у криваві зіткнення із застосуванням бейсбольних біт.

«Історія колись пригадає режиму, що вони змусили народ Єгипту йти на референдум за таких жахливих обставин. Вулиці залиті кров’ю, а вони не можуть знайти досить суддів, щоб простежити за ситуацією», — сказав у п’ятницю лідер Партії вільних єгиптян Ахмед Саїд.

Прибічники Морсі, у свою чергу, заявили, що опозиціонери «відверто брешуть» і навмисно сіють смуту. Президент Морсі і правляча партія «Брати-мусульмани» активно закликали народ підтримати проект основного закону країни. Проте опозиція заявляє, що в розробці нової конституції брали участь представники виключно ісламістських партій, і, відтак, закон не відповідає сподіванням усіх верств населення Єгипту.

Противники Морсі вважають, що нова конституція надасть духовним властям надмірних повноважень при підготовці законів. Представники правозахисних організацій побоюються, що якщо достроково будуть оприлюднені результати голосування в першому турі, то це може вплинути на рішення тих, хто піде голосувати через тиждень.

З цієї ж причини опозиційний Фронт національного порятунку наполягав, аби голосування по всій країні пройшло упродовж одного дня.

Проте референдум проводиться в два етапи через те, що дуже мало суддів погодилися спостерігати за голосуванням.

Противники нового проекту конституції упевнені, що його ухвалення — це перший крок до шаріату в країні. За їхніми словами, результат нинішнього референдуму багато в чому визначить, яким шляхом піде далі Єгипет.

Шість неурядових організацій (НУО), що проводили моніторинг першого етапу конституційного референдуму в Єгипті, зажадали проведення повторного голосування. Вони заявили на прес-конференції, що референдум був організований «як за Мубарака», звинувативши власті у підтасовуваннях.

НУО вимагають оголосити результати першого етапу недійсними через чсленні порушення. Серед скарг, що надійшли під час і після голосування, НУО назвали недостатню кількість суддів, які повинні були спостерігати за перебігом референдуму, присутність членів правлячої партії «Свобода і справедливість» на виборчих дільницях.

Деяким християнам і жінкам було заборонено голосувати, стверджують НУО. Організації, що брали участь у моніторингу, заявили, що отримали 4 тис. скарг і самі 1 500 разів зверталися у поліцію.

Вони закликали верховну виборчу комісію зробити все, щоб уникнути порушень під час другого етапу референдуму, який повинен відбутися наступної суботи.

Конституція Єгипту, коротко:

• Шаріат залишається основним джерелом законодавчого права.

• Християнство і іудаїзм є основними джерелами права для християн і євреїв.

• Релігійні права і свободи гарантуються лише мусульманам, християнам і євреям.

• Перебування на президентському посту обмежене двома термінами — по чотири роки кожен.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: