Яка сила істини: ви намагаєтеся її спростувати, але самі ваші нападки підносять її і надають їй більшу цінність.
Галілео Галілей, італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, поет і літературний критик

Перший удар Москва відбила

4 вересня, 1999 - 00:00

Водночас представники ФБР заявляють про перевірки ще в кількох американських банках, колишній генпрокурор Росії Юрій Скуратов дає західній пресі інтерв'ю, в яких нинішній правлячий у Росії режим виглядає зовсім непривабливо.

Wall Street Journal — газета, шанована фінансистами, повідомляє, що в американських спецорганів визріли підозри, нібито «російська мафія» впровадила своїх агентів у найбільші банки та приватні служби безпеки з метою відмивання грошей. Доказів американські власті не мають, пише газета, але вже вирішили заарештувати кілька підозрілих рахунків у Citibank, CoreStates Bank, Chase Manhattan Bank, BankBoston Corp.

Республіканці в США, повідомляє ВВС, очолювані кандидатом на президентські вибори Стівом Форбсом, започаткували серію акцій, в яких адміністрацію Клінтона звинувачують у надмірній допомозі корумпованому російському керівництву й вимагають припинення всілякої допомоги Москві. Найбільше перепадає віце-президентові Альберту Гору — очевидно, тому, що він — найвірогідніший кандидат на вибори від демократів. Із цим перехрещуються коментарі респектабельного агентства ділової інформації Bloomberg. Італійська Corriere della Sera публікує список 24 росіян-корупціонерів, серед яких і колишній перший віце-прем'єр Сосковець та керуючий справами адміністрації Єльцина Бородін. З огляду на те, що до американських президентських виборів іще рік, ця хвиля, очевидно, лише наростатиме, а статті найвпливовіших американських газет публікуватимуть усе нові й нові дані про зв'язок між рахунками в банках, на яких відмиваються гроші, отримані від торгівлі наркотиками та зброєю, проституції та іншої кримінальної діяльності, та певними високопосадовими російськими особами.

Вже зараз ФБР описує «російську мафію» як глобальну світову загрозу.

Очевидно, під тиском останніх публікацій у Москві нарешті почали на все це реагувати. Прем'єр-міністр Володимир Путін заявив, що всі справи, пов'язані з відмиванням грошей та незаконним використанням кредитів, перебувають у полі зору правоохоронних органів, а ФСБ та МВД постійно контактують із ФБР. За словами голови ФСБ Миколи Патрушева, фахівцям ФСБ, податкової поліції та прокуратури доведеться, очевидно, відвідати США з цього приводу.

Одночасно з'явилося досить багато протиріч в інформації зі Швейцарії. Голова фірми Mabetex Паколлі, який нібито відкрив рахунки в швейцарських банках самому Єльцину, його дочкам та членам найближчого оточення, отримавши підряди на реконструкцію Кремля, гнівно заперечує всі звинувачення, висунуті генпрокурором Карлою дель Понте, й навіть звинувачує її в тому, що вона сама пропонувала йому хабар за інформацію, яка підтверджувала б її висновки. Ті ж звинувачення він адресує й колишньому слідчому його справи в Росії Георгію Чуглазову.

З іншого боку, представники російських правоохоронних органів останніми днями опікуються й цією справою, й розслідуванням швейцарських рахунків (корпоративних чи особистих) Бориса Березовського, якого інколи називають чи не головним банкіром «сім'ї» (найближчого оточення Єльцина), заморожених швейцарськими властями. Колишній генпрокурор Росії Юрій Скуратов у своїх інтерв'ю західним ЗМІ заявляє, що оточення Єльцина не бажає об'єктивного розслідування скандалів із Bank of New York (через який нібито відмивалися кримінальні гроші та суми, вкрадені з кредитів МВФ) та справ у Швейцарії. Але ж навряд чи Москва — в разі, якщо це правда, — зможе кардинально вплинути на розслідування ФБР. Майбутнє обіцяє гучні скандали в будь- якому випадку — якщо дані публікацій преси підтвердяться, буде знищено останні позитивні риси іміджу Росії, її влади та бізнесу. Коли ж ні — під нищівним ударом опиняться правоохоронні служби США, Швейцарії та ще кількох країн.

Віктор ЗАМ'ЯТІН, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ