Бідна людина не та, у якого немає ні гроша в кишені, а та, у якої немає мрії
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

По дорозі в Євросоюз...

26 січня, 2005 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Чим «відзначився» перший закордонний візит нового Президента України до Москви? Перше питання, яке найчастіше «розбирали» російські експерти, стосувалося кадрових рішень українського лідера — а саме призначення на посаду в.о. прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Друге — подолання кризи у відносинах двох держав, яка виникла під час передвиборної кампанії. Третє — результативності самих переговорів між Ющенком та російським президентом Володимиром Путіним.

Із приводу останнього не виникало жодних ілюзій з самого початку. Надто мало часу було відведено на підготовку до самого візиту, надто мало часу мали у своєму розпорядженні два президенти для вирішення безлiчi питань — починаючи від особистісних, післявиборних і завершуючи тими, які стоять на порядку денному, — співпраці Києва і Москви. Пiсля завершення переговорів президенти України й Росії висловили задоволення своєю бесідою. Путін подякував українській стороні «за конструктивний підхід». Він також відзначив, що президенти дадуть доручення урядам підготувати пропозиції щодо розвитку двосторонніх відносин.

Про які саме пропозиції йдеться? Швидше за все, вони стосуватимуться ключових моментів співпраці. Про них, власне, і йшлося під час прес- конференції. Наскільки їхнє вирішення відповідає національним інтересам України — сказати непросто. Судячи iз заяв Віктора Ющенка, він поки що продемонстрував відданість реалізації тієї політики, яку проводило попереднє керівництво України. Не виключено, що це було зроблено вимушено, з огляду на складність поствиборного етапу українсько-російських відносин. Ющенко необхідно було «навести мости» з «вічним стратегічним партнером». Проте щодо цього виникає інше запитання: чи він ці мости «розводив» і хто за цих обставин мав робити першим крок назустріч?

Експерти доволі по-різному оцінюють заяви Віктора Ющенка з приводу участі України в Єдиному економічному просторі або ж щодо реверсу нафтопроводу Одеса — Броди... Так, Президент України висловився за формалізацію відносин з Росією в частині будівництва ЄЕП, однак при цьому він заявив, що «ми не відкидаємо ЄЕП». Про що це свідчить? Які рамки нашої участі? Слова Ющенка про «формалізованість» співпраці абсолютно не дають чіткої відповіді. Із формальної точки зору документація по ЄЕП надзвичайно багатозначна. Якщо цей проект втілювати за інтерпретаціями Кремля (а це митний союз, створення наднаціональних органів), то про ЄС Україна може й не мріяти. Учора дещо розтлумачив зміст переговорів по ЄЕП із Росією речник МЗС України Маркіян Лубківський, який заявив, що «ЄЕП не повинен заважати реалізації стратегічних інтересів України, зокрема, економічних, які знаходяться в тій же Європі». Саме про це, уточнив дипломат, йшлося на зустрічі Путіна та Ющенка.

Відносно реверсу, то й тут не обійшлося без непорозумінь. Віктор Ющенко висловився хоч і за обмежене часом, однак непряме транспортування сировини нафтопроводом Одеса — Броди. «Як економіст я не можу зрозуміти, коли готовий нафтопровід простоює. Я вважаю цю проблему як зайву політизацію проекту», — заявив Президент. Він підкреслив, повідомляє РІА «Новости», що угода про реверс відповідає інтересам України. «Ця угода тимчасова, яка сьогодні відповідає інтересам України, — сказав Ющенко. — Але якщо завтра інтереси зміняться і з’явиться запрошення до реалізації початкового проекту, ми будемо його використовувати в цьому початковому призначенні».

Від вирішення цих питань напряму залежить реалізація європейського напряму зовнішньої політики України, який новообраний Президент визначив як пріоритет своєї роботи. Європейські дипломати давно не приховували, що їх дещо спантеличили рішення колишнього керівництва щодо ЄЕП та реверсу Одеса — Броди. Хоч у Брюсселі сьогодні й мовчать про перспективи членства України, однак однозначно — європейські політики стежать за сигналами з боку самого Києва. Більшість експертів погоджується, що приводів для надмірної критики заяв Ющенка поки що немає. У всякому разi йому потрібен деякий час для прийняття остаточних рішень, які б відповідали національним інтересам України. Якими мають бути ці рішення — щодо реверсу та ЄЕП — коментарі провідних спеціалістів у цих сферах.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments