Складно підвести людину до розуміння якогось явища, коли її платня залежить від нерозуміння цього явища.
Ептон Білл Сінклер, американський письменник, журналіст

Правда про Голодомор прозвучить у Швейцарії

Українська громада організовує симпозіум про жахливий злочин проти людства
25 жовтня, 2008 - 00:00

В Університеті міста Фрібург (Швейцарія) 31 жовтня відбудеться симпозіум «Великий голод «Голодомор» в Україні (1932—1933 рр.) — 75 років потому». Цей захід організовано Українською спілкою в Швейцарії спільно з Посольством України в Швейцарії та Інститутом Центральної та Східної Європи при університеті міста Фрібург. Наукова конференція з цієї теми вперше збере представників української діаспори, швейцарських студентів, професорів, науковців, представників влади та ЗМІ. За словами президента Української спілки в Швейцарії і організатора симпозіуму Андрія Лужницького, «народ цієї країни мало знає про Голодомор 1932— 1933 років. А з тих, хто знає, одна частина вважає його геноцидом, інша — трагічним випадком». Також він повідомив «Дню», що у Фрібурзькому університеті відбуватиметься виставка, присвячена 75-річчю Голодомору в Україні, а на симпозіумі буде презентовано книгу Андрія Лужницького та Миколи Рябчука «Україна: блукаючи шляхом до демократії». За його словами, у конференції братиме участь посол України у Швейцарії Ігор Дір, а також декілька українських науковців. Окрім того, заплановано виступ професора Квебекського університету в Монреалі Романа Сербина з доповіддю «Український геноцид очима Рафаеля Лемкіна та у світлі Конвенції ООН від 1948 року» (Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього).

Також Лужницький повідомив, що 22 листопада у Швейцарії відбуватиметься церковна поминальна служба за всіма жертвами страшної трагедії.

КОМЕНТАР

Станіслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ, дослідник проблеми Голодомору в Україні, заступник директора Інституту історії України НАНУ:

— У Швейцарії досить таки сильна українська громада. Добре, що вона переймається темою Голодомору, бо це ж є саме українською проблемою. Чим більше проводити таких зустрічей в різних країнах Європи, тим краще розумітимуть нашу позицію. Інформація на фактичному рівні існує — у Європі знають, що був великий голод. А от чому це відбулося і чим наш Голодомор відрізняється від загальносоюзного голоду — цього практично за кордоном не знають. Зараз у нас уже є матеріали, підготовлені Українським інститутом національної пам’яті, пересувні планшети-виставки, документи англійською мовою, дайджест, випущений минулого року Києво-Могилянською академією, тобто є чим озброїти людей, які на Заході цікавляться цією проблемою. Взагалі ж, саме слово геноцид складне з юридичної точки зору. Тут важливо довести, що наш Голодомор був зовсім не схожий на єврейський Голокост. Це не етнічна чистка, це терор голодом, який вирішував завдання Кремля. І це не зовсім схоже на формулювання конвенції ООН по геноциду, але ми можемо побачити, що цілком можливо розглядати Голодомор як геноцид за національною ознакою, адже за його допомогою були ліквідовані наслідки українізації.

Підготувала Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: