Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Правозахисники звинувачують антитерор

16 січня, 2003 - 00:00

Міжнародна правозахисна організація «Х’юман Райтс Вотч» оприлюднила свій щорічний звіт про порушення прав людини, у якому основними правопорушниками названо Росію та Сполучені Штати Америки. Війну у Чечні було віднесено до найсерйозніших європейських криз. У звіт наголошується, що всі позитивні реформи, проведені у Росії, зводяться нанівець тими злочинами, що і по сьогодні кояться у Чечні. Правозахисники критикують російських військових за жорстоку поведінку з місцевим населенням і наводять приклади тортур та гвалтування жінок. Цей звіт не набагато відрізняється від минулорічного, в якому Росію було звинувачено у масових порушеннях прав людини в Чечні. Тоді йшлося про так звані «зачистки» — військові операції, в ході яких затримувалися сотні людей без дотримання будь- яких процедур, мали місце навіть розстріли. Критика Заходу на адресу Росії, що затихла після подій 11 вересня 2001 року, знову зазвучала. Цьогорічний звіт «Х’юман Райтс Вотч» звинуватив і країни Європейського Союзу в тому, що вони, замість зайняти позицію лідера у Європі, поводяться безвідповідально, не проводячи достатнього пресингу на Росію.

Особливу увагу у звіті приділено Сполученим Штатам. За словами право захисникiв , міжнародна антитерористична кампанія, що її проводить Вашингтон, теж є порушенням прав людини. Йдеться не власне про війну з терором, а про те, як саме вона проводиться. По-перше, Вашингтон обирає не тих союзників — серед його партнерів країни з антидемократичними режимами, такі, як Пакистан і Саудівська Аравія. Іншим об’єктом критики стала ситуація довкола табору Гуантанамо. Вже рік, як сотні полонених талібів перебувають у таборі, а офіційних звинувачень їм так і не висунуто. І все ж таки право захисники не назвали США головним правопорушником, але застерегли від компромісів з антидемократичними режимами.

Віра КОВТИХА
Газета: 
Рубрика: