Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про «прикрий інцидент» зі спостерігачами

Володимир ВАСИЛЕНКО: ОБСЄ безпосередньо створює конфлікт інтересів під час своєї роботи
7 жовтня, 2014 - 11:45

Виглядає так, що до діяльності ОБСЄ в Україні виникає все більше запитань. Минулого тижня організація зізналася, що на початку вересня підвозила на своєму автомобілі двох проросійських терористів. На сайті Організації з безпеки і співробітництва в Європі говориться, що «порушення наших власних внутрішніх правил безпеки» трапилося в Донецьку. Хоча в ОБСЄ і «жалкують про інцидент», але після цього виникає питань — скільки було інших, невідомих широкому загалу інцидентів. «Здається, ОБСЄ давним-давно працює на Кремль. Завдяки втраті їх обачності ми змогли побачити, що насправді місія тут робить! Та й не місія, і не робить — поплічники терористів змащують дорогу путінським планам...», — написав на Фейсбуці користувач Sasha Tsyba.

У коментарі «Дню» речник спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Майкл Боцюрків відзначив, що внутрішнє розслідування і досі триває. «Ми вживемо заходів, щоб подібного ніколи не повторилося. Ми дуже шкодуємо, що подібне трапилося», — пообіцяв пан Боцюрків.

Між тим, він відкинув будь-які підозри ОБСЄ в симпатіях до Росії. «Коли ми працюємо в ОБСЄ, то ми насамперед представники цієї організації і не працюємо на свої країни. Кожен співробітник проходить спеціальну підготовку, підписує документ, в якому погоджується з нормами поведінки. Правила для всіх зрозумілі. Тож ці люди, які є частиною нашої місії — представляють ОБСЄ», — сказав представник організації. Він також не бачить і «конфлікту інтересів» у тому, що в моніторинговій місії беруть участь росіяни. Майкл Боцюрків уточнив, що росіян-спостерігачів на Донбасі восьмеро, і Росія, яка бере участь в ОБСЄ, «має право надсилати своїх спостерігачів». «До сих пір не було конфліктів інтересів. Ми очікуємо, що так триватиме й надалі. Під час підготовки та погодженням з нормами поведінки, кандидати також обіцяють бути об’єктивними, безсторонніми, що також частина нашого мандату», — додав пан Боцюрків.

Усього ж у моніторинговій місії ОБСЄ на Донбасі представлено більше ніж 40 країн. Контингент спостерігачів нині нараховує 250 осіб і його планується збільшити вдвічі — до 500 людей.

Майкл Боцюрків також розповів, що з російського боку кордону працює й інша моніторингова місія, до якої входять близько 16 осіб. Їхня мета — спостерігати за двома КПП вздовж російсько-українського кордону. «Але це окрема від нас місія. Ми також сподіваємося, що безпілотними, два з чотирьох нещодавно прибули до України, поліпшать наші можливості слідкувати за припиненням вогню, кордонами тощо», — резюмує речник місії ОБСЄ.

На думку юриста-міжнародника, професора Володимира ВАСИЛЕНКА, факт того, що ОБСЄ підвезла бойовиків «не прикрашає діяльність її місії» в Україні. Оскільки це, за словами експерта, «це ставить під сумнів неупередженість місії ОБСЄ».

На відміну від пана Боцюрківа, Володимир Василенко вважає, що ОБСЄ безпосередньо порушує конфлікт інтересів під час своєї роботи. «Це загально визнане стародавнє правило: ніхто не може бути суддею у своїй власній справі. Місія ОБСЄ покликана спостерігати за виконанням зобов’язань між сторонами конфлікту — Україною та російськими найманцями-бойовиками. Коли в складі місії ОБСЄ є росіяни, то це не тільки неправильно, але й дає можливість Росії впливати на висновки, рішення та рекомендації, які робить ця місія. Вони також лягають в основу рішень ОБСЄ, які впливають на міжнародну громадську думку», — зауважив Володимир Василенко.

За словами пана Володимира, нинішня Росія «залишилася чекістською державою, оскільки у цій системі нічого не змінилося». «Як засвідчила практика Радянського Союзу, російські громадяни-службовці в міжнародних організаціях — співробітники КГБ, які діяли під прикриттям, або були людьми, які виконували завдання КГБ Скоріше всього, російські громадяни, які працюють в ОБСЄ, мають зв’язок із російськими спецслужбами», — резюмував він.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: