З історії маємо немало прикладів, коли фізично сильніший народ підбивав собі народ із більшою духовою культурою, але довго володіти ним не міг, і духова культура завжди перемагає.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Прорив приурочено до Нового року?

30 вересня, 2000 - 00:00

Цілком можливо, що остання заява Барака про поділ Єрусалима була приурочена до іудейського Нового року — Рош-а-Шана, який учора ввечері почали відзначати євреї всього світу. Це свято також вважається днем Суду, коли Всемогутній зважує вчинки людей і визначає долю кожного на наступний рік: хто буде жити, хто помре, хто буде приниженим, і хто возвишеним. Перші десять днів Нового 5871 року за єврейським літочисленням вважаються днями покаяння, коли євреї намагаються здійснити якомога більше добрих справ і принести прощення ближньому.

І можливо, саме тому у давньому протистоянні між палестинцями і ізраїльтянами щодо майбутнього статусу Єрусалима стався прорив. Прем’єр-міністр Ізраїлю Ехуд Барак заявив в інтерв’ю «Джерузалем Пост», що в Єрусалимі буде палестинська столиця, яка називатиметься Аль- Кудс. Тобто бік у бік існуватимуть дві столиці — Єрусалим і Аль Кудс,пояснив він. Щоправда, Барак наголосив, що не віддасть під палестинський суверенітет Храмову гору. За його словами, це питання слід відкласти і розглянути його за узгодженою із палестинцями процедурою.

Палестинці привітали рішення ізраїльського прем’єра. Зокрема речник голови Палестинської автономії Ясіра Арафата Набіл Абу Рудайне назвав це рішення першим кроком, за яким мають послідувати наступні. Палестинське джерело зазначило, що заява Барака є наслідком дискусій ізраїльського прем’єра з Арафатом. Фактично це означає, що ізраїльтяни прислухалися до заяв палестинців, що лише після угоди про поділ Єрусалиму, весь світ визнає це місто як столицю Ізраїлю, ізраїльські кордони і Ізраїль нормалізує відносини із арабськими країнами.

Лідер опозиційної партії Лікуд Аріель Шарон назвав пропозицію Барака великою історичною помилкою. Він зокрема заявив, що вперше за 3 тисячоліття єврейський лідер погодився поділити Єрусалим, столицю єврейського народу. Шарон пообіцяв використати «всі демократичні засоби», аби не допустити поділу Єрусалима.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: