Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Проста людина з Південної Африки

Нельсону Манделі — 85 років
19 липня, 2003 - 00:00

Південна Африка відзначає день народження Нельсона Мандели. Учора йому виповнилося 85 років. Національне свято з нагоди дня народження діючого глави держави — звичайна практика для багатьох країн, що свідчить або про силу традиції (як у випадку з британською королевою), або про не дуже високий рівень розвитку демократії. Але коли країна з розмахом відзначає ювілей колишнього президента — це випадок рідкісний та особливий.

Колишній боксер, який 27 років життя провів у в’язницях, президент, який привів свою країну до демократії, лауреат Нобелівської премії миру — Мандела сьогодні залишився останнім із покоління чорношкірих лідерів, що звільнили країну від режиму апартеїду. У травні пішов із життя друг і союзник Мандели Уолтер Сісулу. Вони разом із мільйонами своїх прихильників привели Південну Африку до рівноправності та демократії. Багато хто вважає Нельсона Манделу людиною-символом, перед яким тим або іншим політикам буде незручно вести нечесну гру. Зокрема, на це сподіваються деякі лідери опозиції, які побоюються, що Африканський національний конгрес, якому належать три чверті місць у парламенті, захоче змінити конституцію, перетворивши ПАР на країну з однопартійною системою.

Сам Нельсон Мандела не любить, коли його називають символом. «Я проста людина і хочу, щоб зі мною так і поводилися», — каже він. Проста людина-легенда Мандела сьогодні керує своїм фондом, вимагає, щоб багаті держави та корпорації світу виділяли гроші на боротьбу зі СНІДом і не забували про тих, хто живе у бідності, відкрито критикує Блера та Буша за війну в Іраку. Екс-президент ПАР також допомагав налагодити переговорний процес у Бурунді.

Особисте життя Нельсона Мандели не складалося гладко. Дружина Вінні підтримувала його всі роки ув’язнення, але потім виявилося, що подружжя не може зійтися характерами. Більш того, 1991 року Вінні Манделу визнали винною у причетності до викрадення та вбивства 14-річного хлопчика. Тоді апеляційний суд засудив її до штрафу. А у квітні цього року Вінні — вже колишню дружину Мандели — засудили до п’яти років позбавлення волі за шахрайство й крадіжку. Щоправда, значну частину терміну вона відбуде умовно. Вінні Мандела була президентом Жіночої ліги Африканського національного конгресу. Одні колись називали її «матір’ю», інші сьогодні називають «грабіжницею нації».

А Нельсон Мандела кілька років тому одружився знову — із вдовою свого загиблого друга, президента Мозамбіку Самори Машела. Граса Машел, тридцять онуків та правнуків — у такому складі збереться сім’я екс-президента на його день народження.

Першим подарунком Манделі стала збірка відомих його промов і висловлювань світових знаменитостей про ювіляра. У суботу з лекцією на честь екс-президента ПАР виступить колишній президент США Білл Клінтон. А в неділю у Йоганнесбурзі відкриють міст Нельсона Мандели. На святковій вечірці зберуться 1600 гостей. Крім президентів іноземних держав, членів королівських сімей, політиків і друзів ювіляр запросив свого особистого кухаря, садівника і колишніх політичних противників. У 85 років Нельсон Мандела залишається вірним не тільки своїм переконанням, але й мудрості, з якою він їх відстоює.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ