Вся історія людства — це боротьба держав віри з державами сумніву — в ім'я перемоги віри.
Юрій Липа, громадський діяч, письменник, поет, публіцист, автор української геополітичної концепції, ідеолог українського націоналізму

Річард ПЕРЛ: «Ми шукаємо ефективних методів протистояння загрозам»

17 квітня, 2003 - 00:00


Річард ПЕРЛ — науковий співробітник американського Інституту підприємництва, одна з найвпливовіших фігур у політиці США. Перл, якого в усьому світі вважають одним із головних «яструбів», довгий час відповідав за американо-радянські та американо- російські відносини, вiдiграв важливу роль в американській зовнішній політиці ще за президентів Рональда Рейгана і Джорджа Буша-старшого. Перл знаходиться в тісних дружніх стосунках із нинішнім міністром оборони США Дональдом Рамсфелдом і віце-президентом США Річардом Чейні. Донедавна Перл був головою Комісії з оборонної політики та головним консультантом міністра оборони США, пішов у відставку через «конфлікт інтересів» — з’ясувалося, що одночасно з роботою на уряд США він виконував замовлення приватних корпорацій.

— Чи вплине війна в Іраку на довгострокову мету зовнішньої політики США, чи вона залишиться такою ж?

— Я впевнений, що в більшості своїй ця мета не зміниться. Для мене це означає, що фундаментальною метою нинішньої адміністрації США залишиться пошук ефективних методів протистояння загрозам. Це будуть дії, направлені проти держав, які дають притулок терористам або виробляють зброю масового знищення.

— Як, на ваш погляд, нинішня адміністрація діятиме стосовно Сирії та Ірану?

— На мій погляд, ці країни є потенційною загрозою для США, однак у кожному випадку ці загрози різні. Якщо говорити про Сирію, то сирійці, я сподіваюся, розуміють, що не в їхніх інтересах продовжувати бути «тихою гаванню» для різних терористичних структур. І сподіваюся, що ми зможемо переконати Сирію відкоректувати свою політику.

— Яка в цих умовах роль Росії?

— Час покаже. Поки ще не відомо, чи зможе Росія публічно вiдiграти конструктивну роль. Я волів би, щоб роль Росії була саме такою, але зараз дуже багато чинників змушують сумніватися в цьому.

Я б хотів, щоб наші відносини з Росією були тісними та дружніми. Однак перша перевірка цих відносин на міцність — я маю на увазі Ірак — показала, що було б помилкою дивитися в майбутнє з великим оптимізмом. Я думаю, що міністерство закордонних справ Росії знаходиться в руках привида Андрія Громика, а також оточення президента Володимира Путіна, яке шкодує про закінчення «холодної війни» і не хоче будувати нові відносини зi США.

— Війна в Іраку розпочалася тому, що США були переконані в наявності у Багдада зброї масового знищення. Поки що не було знайдено стовідсоткових доказів цього...

— Ці докази в будь-якому випадку буде виявлено. Немає запитань і немає сумнівів у цьому. Є лише одне запитання: де сховано хімічну і біологічну зброю?

— Тепер, коли війна в Іраку закінчується, чи не буде адміністрація США приділяти більше уваги Північній Кореї?

— Існує кілька криз, які є для нас загрозою. Північна Корея — одна з них. Якщо північнокорейці зараз, після виходу з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, розпочнуть виробляти атомні бомби, то це буде для нас реальною загрозою. Проте Північна Корея потенційно може бути загрозою для дуже багатьох держав. Кім Чен Ір може розпочати продаж ядерних технологій і матеріалів іншим країнам. Я сподіваюся, що дуже багато країн зацікавлені в тому, щоб Північна Корея не пішла цим шляхом, і докладуть зусиль, щоб уникнути подібного розвитку подій. Але я не можу гарантувати, що успіху буде досягнуто.

— Чи змінила війна в Іраку докорінним чином американо-європейські відносини?

— Я думаю, що наші відносини з Францією серйозно постраждали. Франція не просто не погоджувалася з нашою думкою — що цілком нормально — а активно діяла і продовжує діяти проти нас. Те, що подібна політика зашкодила нашим зв’язкам, сумнівів не викликає.

Washington ProFile

Газета: 
Рубрика: