Борітеся – поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая!
Тарас Шевченко, український поет, письменник, художник, громадський та політичний діяч

Саудівська Аравія відкриває Україну

Джудія АЛХАЗАЛ: Ми маємо створити відкриті ідеї та плани на користь наших народів
16 вересня, 2010 - 00:00
МЕККА — ОДНА ІЗ НАЙБІЛЬШИХ СВЯТИНЬ МУСУЛЬМАН / ФОТО РЕЙТЕР

Королівство Саудівська Аравія відоме в усьому світі як одна із найбагатших країн на Близькому Сході, найбільший експортер нафти, а також як колиска ісламу і місце народження пророка Мухаммеда. Саме в цьому королівстві розташовані два священних для мусульман міста — Мекка і Медіна, куди здійснюють хадж послідовники ісламу.

Цього року Королівство Саудівська Аравія відкрило посольство в Україні й уперше за 19 років незалежності нашої країни направило до Києва повноправного посла. Із нагоди Дня незалежності королівства, яке відзначатиметься 23 вересня, Надзвичайний i Повноважний посол Саудівської Аравії в Україні пан Джудія АЛХАЗАЛ люб’язно погодився відповісти не декілька запитань «Дня».

— Пане Посол, хотілося б почути від вас, яким саме бачать у вашій країні подальший розвиток двосторонніх відносин Саудівської Аравії та України і які сфери на погляд Ер-Ріаду є перспективними для співпраці?

— Спочатку дозвольте мені висловити вам свою велику радість з нагоди спілкування з вашою шановною газетою та її колективом, а також глибоку повагу за її постійне прагнення до пошуку нових знайомств, за її тверде бажання спілкуватися та взаємодіяти з усіма народами світу й також розвивати відносини між Україною та зовнішнім світом.

— Дякую за добрі слова на адресу нашої газети...

— Відносини між нашими країнами перебувають на шляху розвитку та зростання, доказом чого є проведення трьох засідань міжурядового комітету. Наступне засідання цього комітету відбудеться у першому кварталі 2011 року. В жовтні 2009 року ми підписали Меморандум політичних консультацій між двома країнами, який нещодавно ратифікував кабінет міністрів Королівства, про що вже було повідомлено українську сторону. Даний Меморандум передбачає обмін консультацій з питань, які становлять взаємний інтерес на двосторонньому та міжнародному рівнях. Також спостерігається розвиток торгівельного обміну між двома країнами з існуванням багатьох перспективних сфер, наприклад, наукової, економічної, сільськогосподарської та охорони здоров’я.

Бізнесмени двох країн також зацікавлені у використанні наданих можливостей. Будучи представниками державного сектору, ми зацікавлені в установленні загальних рамок та планів, які б дозволили нам рухатися вперед, а також у заохоченні приватного сектору двох країн до дії, інвестування та експорту.

— А якою ви особисто відкрили для себе Україну з культурного та історичного плану?

— По-перше, на сьогодні культура відіграє дуже важливу роль, оскільки вона вважається основним фактором та добрим шляхом для реалізації зближення між людьми. Спираючись на мої скромні знання культури України, можу сказати, що ваша країна характеризується багатим культурним різноманіттям унаслідок пережитих нею історичних подій та завдяки її зв’язкам з іншими цивілізаціями та культурами. Це звичайна річ, оскільки більшість країн світу пройшла через такі умови, але разом із тим Україна зберегла свої особливості.

Заснування Києво-Могилянської академії у XVI сторіччі — це найкращий доказ існування культурного відродження в Україні, в той період ця академія була єдиною в своєму роді не тільки в Україні, але й у всій Східній Європі. Її роль стала очевидною на початку XVII сторіччя. Історія свідчить про існування видатних українців у поезії, прозі та літератури, які зробили свій великий внесок у світову культуру. На жаль, неможливо перерахувати всіх видатних діячів, щоб нікого не скривдити. Крім того, фольклорні мистецтва, так само як і симфонічна опера — є найбільш відомими багатствами старовинного українського народу.

З моєї особистої точки зору необхідно віддавати культурі велику та значну роль, оскільки вона є значущим фактором впливу на міжнародну політику та не менш вагомим, ніж економіка і політика.

Не приховую й збільшення інтересу арабського світу, зокрема Королівства, до України та її справ останнім часом.

Як дипломати та зацікавлені особи в розвитку відносин між нашими країнами, ми маємо створити відкриті ідеї та плани на користь наших народів та вищого інтересу культури двох країн, особливо враховуючи те, що життя не обмежується матеріальною вигодою, а має людські цінності, релігійні, культурні та етичні аспекти.

— Пане Посол, а якою бачить ваша країна свою роль на Близькому Сході?

— Зовнішня політика Королівства Саудівська Аравія та її роль у Близькосхідному регіоні ѓрунтуються на таких основних принципах, приписах та даних (географічних, історичних, релігійних, економічних та в сфері безпеки), як:

дотримання принципу суверенітету та невтручання у внутрішні справи інших країн, прагнення встановити міжнародний мир та справедливість;

відмова від застосування сили, насильства та будь-яких інших дій, які б загрожували міжнародному миру або призвели до встановлення несправедливості й тиранії;

дотримання норм міжнародного права, міжнародних багатосторонніх і двосторонніх договорів та конвенцій, їх повага чи то в рамках міжнародних організацій чи то поза ними;

встановлення взаємовідносин, основаних на співробітництві з дружніми державами та активізація їх ролі в рамках міжнародних та регіональних організацій.

Королівство Саудівська Аравія користується повагою та пошаною всього світу завдяки своїй помірній політиці, дієвості, як суб’єкта міжнародної спільноти, своїй прогресивності у взаємних відносинах та довірі.

І Королівство Саудівська Аравія користується повагою та пошаною міжнародної спільноти не даремно. Воно отримало високу вдячність і визнання за виконання урядом Королівства Саудівська Аравія під керівництвом Хранителя Двох Святинь Королем Абдалла бін Абдулазіз Аль Сауд своїх міжнародних зобов’язань, пов’язаних із забезпеченням безпеки, здобуттям міжнародного миру та зберіганням сталого розвитку міжнародної економіки.

— А як щодо позиції Саудівської Аравії щодо іранського ядерного досьє?

— Королівство й досі закликає до позбавлення Близькосхідного регіону та Перської затоки усіх видів зброї масового знищення, особливо ядерної зброї, з обов’язковим застосуванням даних критеріїв по відношенню до всіх країн регіону без винятку, в тому числі щодо ядерної програми Ізраїлю. В цьому контексті Королівство постійно заявляє про свою підтримку групи держав — постійних членів Ради Безпеки та Німеччини (5+1) із врегулювання даного питання мирним шляхом за допомогою переговорів та закликає Іран усунути міжнародні та регіональні сумніви щодо її ядерної програми, особливо коли міжнародне право забезпечує всім державам право на використання ядерної енергії в мирних цілях у відповідності із критеріями та процедурами Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та під його егідою.

— А чи не викликає заздрощів у вашої країни становлення Дубаї як нового центру, який пропонує арабському світу альтернативний капіталістичному спосіб економічного розвитку?

— Дубаї є одним із семи Еміратів, з яких складається Об’єднані Арабські Емірати та другим найбільшим після Абу-Дабі. Ми, в Королівстві Саудівська Аравія вважаємо, що кожен успіх, здобутий у Дубаї або в іншому місті регіону, є успіхом всіх країн регіону, особливо враховуючи існуюче співробітництво та великий торгівельний обмін між Королівством Саудівська Аравія та Об’єднаними Арабськими Еміратами, а також те, що обидві країни є членами Ради співробітництва країн Перської затоки.

ДОВIДКА «Дня»

Королівство Саудівська Аравія є суверенною ісламською арабською державою, у якій іслам є офіційною релігією, Коран і Сунни пророка Мухаммеда є конституцією, арабська є офіційною мовою та місто Ер-Ріяд є столицею.

Королівство було засноване у 1932 році королем Абдель Азізом.

Усі мешканці Саудівської Аравії, незалежно від їхньої релігії, повинні дотримуватися законів шаріату.

Королівство Саудівська Аравія поділяється на 13 провінцій (мінтакат).

За формою державного правління Королівство є абсолютною монархією, керованою синами та онуками першого короля Абдель Азіз ібн Абдель Рахман аль-Фейсал Аль Сауд, найкращий з яких й обирається королем та керує державою, основуючись на Корані та Сунни пророка Мухаммеда. Згодом король обирає наслідного принца та призначає його своїм королівським указом Престолонаслідником, із цього моменту він присвячує весь свій час правлінню та виконанню доручень короля. В разі смерті короля він бере на себе повноваження короля до встановлення «Баі’а».

Королівство Саудівська Аравія має на своїй території понад 25% підтверджених нафтових ресурсів планети, займає перше місце серед експортерів нафти у світі. Нафтовиробна галузь промисловості забезпечує понад 75% доходу до бюджету країни, 45% ВВП та 90% доходів від експорту. Приблизно 40% ВВП надходить від приватного сектора.

Уряд тримає контроль над основними секторами економіки країни, хоча в останні роки сприяє зросту приватного сектору для зниження залежності від нафти. Уряд почав дозволяти співучасть приватних та іноземних інвесторів у енергетичному та телекомунікаційному секторах.

Державний прапор — зеленого кольору, посередині якого міститься слова: «Ле ілеге ілле-Аллагу, Мухаммадун Расулю-Аллаг» («Немає бога, крім Аллаха, Мухаммед — посланник Аллаха»), а знизу меч. Прапор Саудівської Аравії ніколи не буває приспущений.

Національний герб — являє собою два схрещені мечі й пальму зверху посередині.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments