Так, держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава
Ліна Костенко, українська письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів

Спільна європейська гра

13 січня, 2005 - 00:00
ВАЛДАС АДАМКУС (НА ФОТО — ЛІВОРУЧ) ПІДТВЕРДИВ НАМІР ЛИТВИ ПІДТРИМАТИ НАДАННЯ УКРАЇНІ СТАТУСУ КРАЇНИ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ ТА ПРИЙНЯТТЯ УКРАЇНИ ДО СОТ / ФОТО НАДАНЕ ПРЕС-СЛУЖБОЮ МЗС УКРАЇНИ

Литва готова підтримати Україну в її євроінтеграційних устремліннях. Це засвідчив робочий дводенний візит міністра закордонних справ Костянтина Грищенка до Вільнюса, який завершився вчора.

Останні роки співпраці між Україною та Литвою можна оцінити як досить плідні. Регулярний обмін візитами на високому рівні з незмінно позитивним результатом у напрямі поглиблення двосторонніх контактів сприяв вирішенню завдань вже на новому рівні, зважаючи на євроінтеграційний досвід Литви та розвиток подій в Україні. Київ постійно відчуває підтримку Вільнюса. Зокрема, про це свідчить участь литовського президента у врегулювання «виборчої» політичної кризи в нашій державі. Вільнюс також виступає з рішучою позицією щодо необхідності надання Україні чіткої перспективи повноправного членства в ЄС, використовуючи при цьому всю свою вагу й авторитет. Литва вважає Україну одним із основних партнерів у політиці Європейського сусідства, пов’язує реалізацію інтересів євроспільноти в Східній Європі та стабільність в цьому регіоні від успіху політики ЄС саме щодо нашої країни. Із огляду на це фактично можна говорити про своєрідну «спільну гру» двох країн на зовнішньополітичному просторі. Цими днями президент Литви Валдас Адамкус наголосив, що «досі політичні заяви України про її намір обрати шлях до демократичних структур Заходу так і не отримали належної оцінки». Саме за підтримкою Литви у європрагненнях України, за литовським досвідом євроінтеграції та за сприянням у зміцненнi зв’язків з НАТО приїздив Костянтин Грищенко до Литви.

Рекордним став минулий рік і за обсягами торгівлі між нашими країнами — майже $600 млн. за 11 місяців (що майже в півтора рази більше, ніж за такий же період 2003 року). Обсяг литовських інвестицій в нашу економіку зріс майже вдвічі й зараз складає понад $34 млн. Позитивною тенденцією можна вважати певні зміни в структурі українського експорту до Литви. Замість незмінного лідера протягом усіх останніх років — чорного металу та виробів з нього — на перше місце (понад третина в загальному обсязі) склало електротехнічне обладнання, тобто динаміка експорту почала змінюватися на користь товарів із високою доданою вартістю, складної продукції, що є більш прибутковим, вигідним для України. Особливо цінним для нас є те, що не тільки офіційні кола Литви, але й підприємці готові виступати своєрідними адвокатами нашої держави в євроструктурах, звертаються до Європейської Комісії, зокрема про якнайшвидше визнання України країною з ринковою економікою.

Слід зауважити, що обміни візитами керівників зовнішньополітичних відомств обох країн супроводжуються досягненням важливих домовленостей. Так, минулого разу це було підписання міжурядової угоди про взаємні поїздки громадян, яка надала можливість литовцям відвідувати Україну без віз, а нашим громадянам Литву — за безплатними візами. Це відразу позитивно позначилося на пожвавленні туристичного обміну в обох напрямках — 17 тисяч українців відвідало бурштиновий край і 30 тисяч гостей з Литви прийняли наші місця відпочинку, що майже вдвічі більше, ніж за попередній рік. Тобто кордони між нашими країнами стали прозорішими, а відстані ніби скоротилися.

Схоже, що й цього разу поїздка стратегічного партнера допоможе розблокувати перепони на євроінтеграційному шляху.

— Ми допомагали вам в дні «революції» не тільки тому, що знаходимося неподалік в географічному сенсі, — наголосив В.Адамкус, — а й тому, що Литва завжди на всіх міжнародних форумах і зібраннях висловлювалася дуже ясно: Україна потрібна Західній Європі, хоче долучитися до західної демократії й готова йти по цьому шляху!

Олена МАСНЄВА, Вільнюс — Київ
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments