У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

У Афінах — «Нова демократія»

10 березня, 2004 - 00:00

Парламентські вибори принесли Греції кардинальні, але давно очікувані зміни. Правлячою партією стала «Нова демократія», прийшовши на зміну соціалістичній партії ПАСОК. Чотири роки тому соціалісти, які правили країною з 1981 року (крім короткої перерви в 1990 — 1993 рр.), буквально вирвали перемогу з рук своїх опонентів-консерваторів. Один відсоток голосів виборців дозволив соціалістам залишитися при владі ще на один термін. Проте уряду не вдалося використати виниклий шанс: стрімке зростання цін після переходу країни на євро, безробіття в 9 — 10% і корупція примусили греків покладати свої надії на опозицію. «Нова демократія» отримала 46% голосів проти 40%, відданих ПАСОК.

Незадовго до виборів соціалісти пішли на сміливий крок — прем’єр-міністра Константиноса Симитіса в керівництві партії змінив Георгіос Папандреу, який задля цього залишив пост міністра закордонних справ. Але популярний глава зовнішньополітичного відомства не зміг врятувати рейтинг своєї партії — все-таки люди голосували за внутрішню політику. Отже, тепер Греція матиме нового прем’єр- міністра — 47-рiчний Костас Караманліс, лідер «Нової демократії», стане наймолодшим главою уряду в історії країни. У його програмі — зниження податків, створення нових робочих місць. Караманліс обіцяє приділити особливу увагу охороні здоров’я, соціальному захисту, освіті й оголосити війну бюрократії.

Але насамперед новому грецькому уряду доведеться віддати всі свої сили на організацію Олімпійських ігор в Афінах. (ПАСОК навіть намагалася перенести вибори на пізніший термін, щоб провести Ігри, проте цей план не вдалося здійснити). До серпня, коли повинна відбутися Олімпіада, залишається зовсім мало часу, а багато об’єктів не готові ще навіть наполовину. Костас Караманліс обіцяє, що все побудують вчасно та якісно. Він також має організувати Олімпіаду, яку за всю історію Ігор найкраще охоронятимуть, — цього тижня в Греції розпочинаються навчання за участю американських антитерористичних підрозділів.

Ще одне випробування для нового грецького уряду — досі малоуспішні переговори про возз’єднання Кіпру. 1 травня Республіка Кіпр вступає до Євросоюзу, і якщо найближчими тижнями не вдасться домовитися з турецькою частиною острова — турки-кіпріоти залишаться за межами ЄС. Роботи у Караманліса дуже багато. Тим часом багато оглядачів висловлюють побоювання, що новому уряду вже найближчим часом можуть перешкодити: в керівництві грецьких профспілок сильні позиції соціалістів і чути дедалі більше голосів на підтримку різноманітних страйків.

Проте не варто бути вельми категоричними в підходах до політичного життя Греції. Зміна правлячої партії навряд чи принесе разючі перетворення, тим більше в короткостроковій перспективі. Зовнішня політика Греції залишиться незмінною. Природно, з приходом «Нової демократії» Києву доведеться бути уважнішим у відносинах з одним із небагатьох традиційних партнерів у Європейському Союзі. Але увага до своїх партнерів ніколи не зашкодить — і не тільки коли в них змінюється уряд.

До речі, в головних суперників, які змагалися між собою на цих виборах — Костаса Караманліса та Георгіоса Папандреу — дуже багато спільного. Обидва вони із знаменитих, впливових сімей. Батько і дід Папандреу були прем’єр- міністрами Греції (батько Андреас — засновник ПАСОК), а Костас Караманліс — племінник Константіноса Караманліса, який займав пости і прем’єра, і президента країни. Щоправда, сам Костас вперше займе посаду в уряді — і відразу головну. Отже, його досвідченіший суперник Георгіос Папандреу безумовно зможе забезпечити конструктивну опозицію. Нехай навіть ця роль для ПАСОК абсолютно незвична. Від того, як соціалісти її гратимуть, багато в чому залежить результат наступних парламентських виборів.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: