Бідна людина не та, у якого немає ні гроша в кишені, а та, у якої немає мрії
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

Україна допоможе Європі диверсифікувати поставки нафти

30 січня, 2007 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Український прем’єр-міністр заявив, що його країна працює над завершенням трубопроводу, який постачатиме каспійську нафту безпосередньо до Європейського Союзу і тим самим допоможе Європі диверсифікувати поставки енергоресурсів. Добудування трубопроводу дозволить щорічно постачати до ЄС додаткові 12 млн. тонн нафти з Азербайджану, Казахстану і Росії, заявив український прем’єр Віктор Янукович у своєму інтерв’ю на Всесвітньому економічному форумі. Це допомогло б ЄС диверсифікувати поставки у часи, коли Європа все більше стурбована своєю залежністю від російських енергоресурсів. 2005 р., за даними Статистичного огляду світової енергетики, підготовленого компанією Вritish Рetroleum, Європа використала 700 млн. тонн нафти.

Європейські тривоги загострилися в цьому місяці, коли Росія пiд час торговельної суперечки з Білоруссю без попередження перекрила нафтопровід, що йде через цю країну. Таким чином без нафти залишилися переробні заводи Німеччини, Польщі та інших центральноєвропейських країн, що викликало в Євросоюзі справжню лють.

Заява, що прозвучалa в Давосі, мабуть, дещо розходиться з уявленням про Януковича як про маріонетку Москви. «Я вважаю себе проукраїнським, не проросійським політиком», — заявив він.

Поки що, нафтопровід з Одеси закінчується в Західній Україні, в районі польського кордону. Там він з’єднується з російськими магістральними нафтопроводами з Сибіру. З 2004 року він використовується виключно для транспортування російської нафти на південь, до Одеси. Звідти нафта вивозиться на Захід через переповнений кораблями турецький Босфор.

За словами Януковича, Росія підтримує план добудування трубопроводу, після чого він зможе транспортувати нафту з півдня на північ. «Ми впевнені, що Росія скоро вирішить, який буде її інтерес у цій справі, тобто які обсяги нафти вона зможе ним прокачувати», — заявив Янукович, додавши, що російську нафту можна буде постачати до Одеси з чорноморського порту Новоросійськ.

Два роки тому український Президент Віктор Ющенко прибув на щорічний Всесвітній економічний форум як політична зірка. Усього за декілька тижнів до цього він переміг Януковича в ході повторного туру президентських виборів, якому передували тижні масових вуличних протестів, відомі як українська помаранчева революція. Обличчя Президента було спотворене внаслідок отруєння, жертвою якого він став пiд час передвиборної кампанії.

У той час здавалося, що Янукович зазнав повного політичного краху, а разом з ним серйозно постраждав і російський вплив в Україні: адже російський президент Володимир Путін публічно підтримував Януковича в його домаганнях на крісло глави держави. Саме Янукович ще перед виборами дозволив Росії використати новий трубопровід для транспортування своєї нафти до Одеси, і цей крок часто наводили як доказ його залежності від Москви.

Прозахідна коаліція, яка підтримувала Ющенка на виборах, скоро розпалася. Через серйозні побоювання, що новий уряд може повернути державі сотні підприємств, приватизованих нібито з порушеннями закону, економічне зростання істотно сповільнилося, а потік інвестицій різко скоротився. У результаті, минулої весни Партія регіонів Віктора Януковича перемогла на парламентських виборах, і в серпні його було призначено на посаду прем’єр-міністра.

На цей раз саме Янукович репрезентує Україну в Давосі. Українська економіка знову прийшла в норму. У другій половині минулого року обсяг капітальних інвестицій збільшився на 16% у порівнянні з тим же періодом 2005.

За словами Януковича, суть тривалої історії з нафтопроводом, що проходить через Одесу, була аж ніяк не в тому, що Київ ішов на поводу Москви на шкоду Заходу. Питання було лише в наявності нафти для його заповнення. Він зазначив, що трубопровід простоював уже декілька років, не приносячи державі ніякого прибутку, оскільки не було побудовано перемички для з’єднання його з польською та словацькою трубопровідною системою.

«Просто-напросто, тоді з Каспійського басейну надходило недостатньо нафти, щоб заповнити Одеський трубопровід», — говорить прем’єр. Наступного року в Азербайджані та Казахстані вперше буде досить надлишків нафти, щоб завершення трубопроводу стало комерційно вигідним. Скільки часу потрібно буде, щоб протягнути трубопровід далі на захід і почати транспортування нафти до ЄС, залежатиме від Словаччини та Польщі, заявив він, відмовившись назвати точну дату завершення проекту.

Янукович заявив, що для експлуатації трубопроводу створюється консорціум за участю України, Азербайджану, Казахстану та Росії. Що стосується Польщі, то вона вже не раз заявляла, що виступає за найшвидше добудування трубопроводу і запуск його в експлуатацію.

Ймовірно, нафтовий конфлікт із Білоруссю допоміг переконати Росію, що ідея з добудуванням трубопроводу досить вигідна, оскільки в результаті Росія отримає для своєї нафти ще один транспортний маршрут в обхід Білорусі. «Росія також зацікавлена в забезпеченні додаткових шляхів для поставки нафти в цьому напрямку», — заявив Янукович.

Цей нафтопровід — одне з небагатьох питань, за якими у Ющенка і Януковича немає істотних розбіжностей. В іншому ж між Президентом і прем’єром іде запекла боротьба за владу, в якій гору бере Янукович. Наприклад, два політики різко розходяться щодо того, чи повинна Україна вступати до Північноатлантичного альянсу. Після свого приходу до влади Янукович насамперед припинив усі кроки в цьому напрямку, чим викликав чимале полегшення Росії, яка категорично проти членства України в НАТО.

Зміна політичного курсу України, яка відбулася при Януковичу, дозволила йому домовитися про порівняно невелике підвищення закупівельних цін на російський газ, — у результаті вони залишилися значно нижчими за ті, які змушені платити інші пострадянські країни. Янукович спростовує заяви про те, що взамін за подібну поступку з боку Москви він начебто пожертвував якимись національними інтересами: за його словами, головною вигодою Росії від цих домовленостей стала стабілізація відносин із сусідньою 50-мільйонною країною.

Маркс ЧЕМПІОН, The Wall Street Journal, 26 січня 2007 року
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments