Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою.
Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч

Українські робітники — небажані гості в Чехії і Словаччині

4 вересня, 1999 - 00:00

Чеські законодавці ухвалили поправки до закону про зайнятість, який набирає чинності наступного місяця. У палаті депутатів широко обговорюється поправка до закону про торговельну ліцензію. Нині в Чехії проживає 50 тисяч іноземців, які мають дозвіл на роботу і стільком же було надано торговельну ліцензію. Окрім цього, за оцінками поліції, ще 100 тисяч перебуває в країні нелегально.

Однак після 1 жовтня іноземні робітники мають залишити Чеську Республіку після завершення трирічного контракту і по-новому працевлаштовуватися не раніше як через рік. Пом'якшення зроблено для громадян із країн-членів ЄС, а робітників зі США цей закон взагалі не зачіпає. Головним чином це стосується робітників з України. Якщо 1997 року квота для України становила 65 тисяч робітників, то цього року вона становить 30 тисяч, хоча керівник департаменту зайнятості Міністерства праці та соціальних справ визнав, що іноземці виконують роботу, від якої відмовляються чехи.

Після ухвалення поправок про видачу торговельних ліцензій нашим підприємцям стане важче займатися бізнесом у Чехії. Адже тоді — аби отримати таку ліцензію — їм буде необхідно пред'явити капітал на суму, що в 50 разів перевищує мінімальну платню в Чехії. Схоже, що до кінця року українським громадянам не загрожує візовий режим із боку Чеської Республіки. Хоча, за словами радника Посольства України у ЧР Івана Грицака, минулого тижня чеський уряд схвалив нову концепцію візової політики, поки що ні в празькому МЗС, ні в посольстві невідомо, коли буде ухвалено графік запровадження візового режиму, зокрема і стосовно України.

Подібну гостинність до наших земляків скоро може продемонструвати і Словаччина, яка, за словами міністра внутрішніх справ Ладіслава Піттнера, щонайпізніше до кінця цього року, очевидно, запровадить візовий режим для громадян України.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ