Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В очікуванні війни...

«Афганці не здаються»
17 вересня, 2001 - 00:00


Через тиждень після трагічних подій у Сполучених Штатах Америки їхні можливі наслідки все ще залишаються темою номер один для коментарів, припущень, висновків у всьому світі. Сьогодні активно обговорюється можливість нанесення Сполученими Штатами удару по афганській території, де приблизно знаходиться база Осами бен Ладена, який багатьма у США досить безапеляційно вважається підозрюваним номер один в причетності до терактів 11 вересня. За інформацією Сі-Ен-Ен, на знаходження бази бен Ладена націлені супутники-шпигуни. Одночасно ЦРУ звернулося до британської влади з проханням про допомогу в розслідуванні дивних багатомільйонних операцій з цінними паперами, здійснених напередодні 11 вересня.

Водночас повідомляється, що хоча пакистанська дипломатична місія, направлена до керівництва Талібану з пропозицією видачі бен Ладена, не досягла своєї мети, таліби почали консультації про видачу «терориста номер один» якій-небудь третій країні, не США. Повідомляється й про те, що керівництво Ірану першим заявило про те, що виступає різко проти збройних дій проти талібів. Бі-Бі-Сі та Сі-Ен-Ен повідомляли спершу про те, що таліби проголосили джихад (священну війну) проти Сполучених Штатів, потім про те, що це станеться автоматично тільки у разі нападу США на ісламську країну. До речі, повідомляється й про те, що Грузія готова надати свою територію у разі необхідності при проведенні США «акції відплати».

Очікування початку нової війни, підігріті прогнозами нових, ще більш масштабних терактів у разі спроби розв’язання проблеми силовим шляхом, призвели до того, що керівництво МВФ та Свiтового банку розповсюдили заяву про те, що вони відмовляються від проведення щорічної зустрічі у Вашингтоні цього року. Біржові торги в Нью-Йорку відновилися з падіння курсів акцiй американських компаній — проте експерти прогнозують вирівнювання ситуації.

За цих обставин логічним було б звернутися по коментарі до глав дипломатичних представництв Ізраїлю, держави, не з чуток знайомої з терором, Пакистану, держави, дружньої талібам, які надали притулок бен Ладену, і Афганістану, чиї посольства у світі представляють опозиційні Талібану сили. Незважаючи на всю різницю світоглядів, спільним моментом їхніх інтерв’ю «Дню» була невіра в те, що разовою акцією можна покласти край проблемі тероризму.

«Афганці не здаються»

Мухаеддін МАСУД , Тимчасовий Повірений у справах Ісламської Держави Афганістан в Україні:

— Чи готується Афганістан до можливої війни, атак з боку США?

— Афганістан не один рік бореться з міжнародним тероризмом, з Талібаном та саудівським екстремістом Осамою бен Ладеном. Як відомо, його основна база знаходиться в Афганістані на території, що контролюється талібами. Оскільки уряд Сполучених Штатів не повідомляв офіційно про свої можливі дії у нашій країні, то про таку підготовку не може і йтися. Наше основне завдання, яке ми виконуємо і зараз, — боротьба з міжнародним тероризмом, тобто талібами. За Талібаном стоїть міжнародний тероризм. Сполучені Штати вже проводили ракетну атаку Афганістану в 1998-му році. У результаті загинули тільки мирні жителі, а бен Ладен та його угруповання залишилися неушкодженими. Нам би хотілося, щоб США як могутня цивілізована держава обрали інший шлях. Силовим чи воєнним шляхом це питання не вирішується. Ми також воюємо з талібами, ми боремося з бен Ладеном, але їх підтримує Пакистан. Тому було б доцільно давити на Пакистан.

— Пакистанська делегація, наскільки відомо, вже провела свої перші переговори з талібами...

— Всі ці переговори — гра. Талібан підкоряється Пакистану. Те, що скаже Пакистан, таліби й виконують.

— Чи відоме місцезнаходження бен Ладена?

— Ні, нічого не відомо. У нього є база у Кандагарі. Можливо, там він і знаходиться...

— Чи можливе загострення ситуації всередині Афганістану?

— В Афганістані немає жодної внутрішньої війни. Афганський народ воює із зовнішніми силами, з талібами, які підтримуються Пакистаном. Якщо припиниться втручання ззовні, я з упевненістю можу сказати, що за допомогою Аллаха все буде нормально.

— Чи існують у світової спільноти інструменти впливу на Пакистан? Чи може допомогти Україна?

— Всі цивілізовані країни, які борються за мир, за знищення міжнародного тероризму, мають досить інструментів, щоб вплинути на Пакистан, щоб він припинив своє втручання в Афганістані. Україна може робити те ж на світовому рівні. Незабаром відбудеться чергова сесія Генасамблеї ООН, Україна також є непостійним членом Ради Безпеки ООН. Як показали події минулого тижня, одна держава не може проводити боротьбу з тероризмом. Усім державам треба об’єднуватися. Афганський народ також став жертвою цього міжнародного тероризму.

— Яким чином вели й ведуть боротьбу з талібами сили Бурнахудінна Раббані?

— Історія війни в Афганістані бере свій початок з 1979 року. З 1991 року безпосередньо йде війна з Пакистаном. Пакистан весь час підтримує то одну, то іншу сторону. Спочатку Ісламабад підтримував уряд Хекматіара, а після того, як той нічого не досяг, підтримує Талібан. Пакистан хоче такої влади в Афганістані, щоб вона підкорялася тільки йому. А це неможливо до того часу, поки хоч один афганець живий. Афганці не здаються.

— Навряд чи Пакистан має для цього можливості, якщо врахувати, що там влада змінюється ледве не щороку...

— Це їхнi проблеми.

— Ви представляєте опозиційні талібам сили?

— Так, я представляю Ісламську державу Афганістан, на чолі якої — президент професор Раббані. Цей уряд, який воює з талібами, визнано всім світом.

— Ви виступаєте проти застосування сили Сполученими Штатами. Чи вважаєте доречними переговори з терористами?

— Звичайно, світ обов’язково повинен буде вирішити багато питань силою. Досвід свідчить, що переговори з терористами неможливі. Талібан підтримується пакистанською стороною. З нами воюють не тільки таліби, але й військові пакистанці.

— Вам не здається, що США готуються якраз до воєнних дій?

— Це їм вирішувати. Вони будуть відповідати за свої дії.

— Чи буде третя світова війна?

— Я думаю, світ на це не піде.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»


«Одноразовою військовою акцією проблему не вирішити»

Анна АЗАРІ , Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні:

— Чим для Вас стала трагедія 11-го вересня?

— Те, що сталося 11 вересня — це, звичайно, жахливо, але це — картина того, що відбувається загалом. Мені здається, помилково називати те, що сталося 11 вересня, терактом. Це — подія, яка є набагато ширшою, ніж звичайний теракт. І в основі тієї хворої логіки, яка до нього призвела, лежало сприйняття світу як такого, якісь базові моральні основи, зруйновані з боку тих, хто вигадав цю дикість.

Не випадково люди в усьому світі відчули себе дуже небезпечно. Логіка тут дуже страшна. І розділ не проходить по лінії якихось певних релігій, але по лінії цивілізацій — тобто наскільки ми цінуємо людське життя. У мене немає готових рецептів — як реагувати на те, що відбувається. Якщо всім світом, що включає в себе багато які мусульманські держави, почати війну проти цих ідеологій — то це буде ще жахливіше. Якщо взагалі це можна собі уявити.

— Чи має сенс при цьому говорити про глобалізацію терору?

— Я не дуже люблю слово «глобалізація», бо це відкриває безліч інших можливостей та аспектів сучасного життя. Але, на жаль, кращого слова я не можу знайти. І мені зрозуміло, що це — війна проти цивілізації, спроби дати людям нове життя. Тут не можна провести розділ по традиційних кордонах.

— Що може бути причиною цих подій?

— Дуже важко знайти причину. Одна з можливих причин — те, що у світі дуже багато людей досі живуть дуже погано. Але це все одно не пояснює вчинків людей — я маю на увазі бен Ладена і схожих на нього, тих, хто йому допомагає.

— Якими ж повинні бути обіцяні керівництвом США та інших країн адекватні заходи у відповідь?

— Я швидше можу сказати, якими вони не повинні бути, ніж якими вони повинні бути. Тобто якась одна-єдина короткочасна збройна акція не буде розв’язанням проблеми. Справа в тому, що треба якимось чином зупинити ту ідеологію, яка стоїть за тими, хто це все готував. Я думаю, що це буде перебудова дуже багатьох речей в дуже багатьох частинах світу — від інформаційних воєн до служб безпеки тощо. Дуже важко сказати, що саме потрібно зробити. Але одним якимось актом з боку однієї або навіть багатьох країн ця війна не закінчиться. Потрібен системний підхід, який триватиме довго. Це не означає, що якісь військові акції повинні тривати довго. Треба завжди пам’ятати, що саме є найбільш серйозною загрозою людству в ХХI столітті.

У мене іноді буває бажання порівняти це все з початком Другої світової війни, коли у всіх — і в Західної Європи, і в Сполучених Штатів, і в Сталіна була готовність йти на якісь поступки, щоб їх це не торкнулося. Це вже не допомагає, і я сподіваюся, що це не повториться.

— Чого зараз передусім слід чекати?

— Я вважаю, що будуть і якісь військові дії, і реорганізація, перебудова всього світу. Якщо у нас вистачить згуртованості. У нас — це означає, у всього світу, включно з рядом мусульманських країн.

— Чи готовий до цього весь світ?

— Знаєте, поживемо — побачимо. Бо якщо ми не будемо до цього готові, то ми заплатимо дику ціну. По-перше, тому що це буде повторюватися. По-друге — якщо канали допомоги не будуть обрізані, то через два-три роки можна чекати подібні акції, тільки вже із застосуванням біологічної зброї.

— Чого Ви зараз більше за все побоюєтеся?

— Я з одного боку бажаю Сполученим Штатам, всім жителям Америки повернутися до того, що вони називають нормальним життям. Але більше за все я боюся, що міжнародне співтовариство повернеться до тієї формули, яка по-англійськи називається business as usual (справи йдуть як завжди. — Ред. ). Мені здається, треба зрозуміти, що business is not as usual (як завжди бути не може. — Ред. ).

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»


«Пакистан вiдчуває небезпечну напругу»

Шамун Алам ХАН , Надзвичайний і Повноважний Посол Iсламської Республiки Пакистан в Україні:

— Як у Пакистані поставилися до останніх подій у США?

— Пакистанський народ глибоко приголомшений і розглядає події, що сталися 11 вересня в США, як волаюче порушення справедливості, що стали результатом безпрецедентної загибелі тисяч невинних людей. Нам важко висловити скорботу і співчуття американській нації в цій трагедії, яку по праву можна назвати національною. Ми розглядаємо тероризм як зло, яке загрожує нашому суспільству. Позиція Пакистану полягає в дотриманні принципів справедливості та включає в себе вироблення узгоджених дій і зусиль для боротьби і викорінювання тероризму в будь-яких його проявах і формах. «Кривава розправа» в Нью-Йорку та Вашингтоні вивела нашу боротьбу на якісно новий рівень. Ми готові підтримати США в боротьбі з тероризмом і докладемо всіх необхідних зусиль з нашої сторони. «Ми суворо засуджуємо варварський акт тероризму, який залишиться в нашій пам’яті як жахливий злочин проти всього людства», — говориться в останній офіційній заяві президента Пакистану генерала Мушаррафа.

— Пакистан відправив дипломатичну делегацію для проведення переговорів з талібським урядом Афганістану. Чого очікує Пакистан? Чи прислухаються таліби до ваших порад?

— Пакистан завжди мав дружні відносини з Афганістаном, і наша країна — одна з трьох держав, що визнали уряд Талібана. І ми не тільки будемо проводити консультації і давати поради Афганістану, але й докладемо всіх зусиль, щоб переконати їх співпрацювати із світовою спільнотою і бути більш розсудливими і стриманими. Високопоставлені посланці пакистанської делегації прибули також у Кандагар для того, щоб повідомити і поставити перед фактом уряд Афганістану, наскільки небезпечно і безглуздо ізолюватися від всього світу і не співробітничати з світовою спільнотою в боротьбі з тероризмом і терористами. Пакистан виступає як дипломат, посередник і миротворець. На жаль, наші наполегливі зусилля і спроби сприяти видачі Осами бен Ладена не принесли ніякого результату. Однак переговори будуть продовжені.

— Які дії США готовий підтримати Пакистан? Якщо почнеться війна США проти тероризму в Афганістані — на чиєму боці виступить Пакистан?

— Ми відчуваємо небезпечне напруження в ситуації, що склалася навколо Афганістану, і робитимемо все можливе, щоб вирішити конфлікт саме мирним шляхом. Жодних конкретних пропозицій від уряду США поки не надходило, крім посередницької місії, і навіть якщо такі будуть, ми не поспішатимемо і зважимо всі «за» і «проти», і тільки після цього Пакистан, ретельно вивчивши всі пропозиції, ухвалить рішення. Раніше уряд Пакистану запевнив США у своїй безмежній підтримці в боротьбі з тероризмом. Ми також будемо співробітничати з будь-якою іншою країною для того, щоб допомогти світовій спільноті надалі не бути жертвами терористичних актів. Поки що рано говорити про військову угоду із США або Росією, спочатку необхідно навести незаперечні та вагомі докази провини Осами бен Ладена. Без доказів немає й визначеності.

— Чи готовий Пакистан висунути ультиматум руху Талібан, якщо незаперечні докази провини бен Ладена будуть знайдені?

— Всі наші зовнішньополітичні дії ґрунтуються на принципах справедливості та добра, і в жодній мірі на взаємовигоді та «особистому інтересі». Ми дружимо з Афганістаном дуже давно і до цього часу нас об’єднують не тільки традиції, але й тісні економічні відносини. Ключовим чинником є час. Ніякого ультиматуму немає, але немає й сумнівів, що час вичерпується.

Пакистан повинен бути готовий до будь-яких подій, в тому числі й до військових. Нам необхідно дивитися на кілька кроків уперед, щоб уникнути або хоча б пом’якшити наслідки конфлікту в нашій країні. Всі наші дії та зусилля спрямовані на боротьбу з тероризмом, заради США, заради світової спільноти.

Тетяна ГРИНЬ

Газета: 
Рубрика: