...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

Вашингтон — Пхеньяну: припиніть!

26 грудня, 2002 - 00:00

Поки що Північна Корея немає в розпорядженні жодної ядерної боєголовки, однак американські експерти упевнені, що Пхеньяну вистачить лише кількох місяців, аби виготовити до десяти ядерних ракет. Реалізувати це північним корейцям дозволить наявний плутоній на атомній електростанції, яку було вісім років тому запломбовано фахівцями ООН, проте зараз Пхеньян знову відновив на ній роботи. Подібна перспектива нажахала світ не на жарт. У світі фактично не існує жодної держави, окрім хіба що країн-парій, які б зараз підтримували КНДР. Занепокоєння серйозними намірами Пхеньяна відновити роботу атомної електростанції вже висловила Росія, президент якої зовсім недавно засвідчував лідерові КНДР Кім Чон Іру свою дружність і прихильність. Аналогічну позицію обіймає Китай. Північна Корея опинилася наодинці з власними проблемами. Таким чином, Пхеньян ядерними планами налаштував проти себе найвпливовіші країни світу: США, держави ЄС, Японію, Китай і Росію.

Дійшло до того, що в понеділок під час чергового брифінгу керівник Пентагону Дональд Рамсфельд заявив, що американські військові зможуть у разі необхідності воювати на два фронти — в Іраку і Північній Кореї. «Ми здатні отримати вирішальну перемогу в першому випадку й швидко розгромити противника в другому. Це має бути зрозуміло», — наголосив він. Аналітики почали говорити про відкриття американцями другого фронту своєї антитерористичної війни. Таке припущення базується на характеристиці американським президентом на початку року найнебезпечніших країн світу — так звана вісь зла, до якої були віднесені Ірак, КНДР та Іран. Поки що лише Іран залишається поза антитерористичною увагою Білого дому.

Північна Корея спровокувала занепокоєння своїх сусідів та країн Заходу через порушення взятих на себе зобов’язань у 1994 році. Тоді під тиском міжнародної спільноти Пхеньян закрив атомну станцію в Йонбені в обмін на поставки мазуту із США. Однак після припинення поставок пхеньянські власті заявили, що збираються розморозити ядерну програму для забезпечення країни електроенергією. Можливо усе б обійшлося без войовничих закликів, якби КНДР не демонтувала сенсорні установки і відеокамери біля реакторів в Йонбені — «очі та вуха ООН», з допомогою яких оонівці спостерігали за «замороженою» АЕС. Тепер Пхеньян на станції може робити все що завгодно, що найбільше і турбує світ. Попри певні сумніви щодо можливої атаки США проти КНДР, недооцінювати погроз із Вашингтона Пхеньян не може. Аналітики відзначають, що в останні дні північні корейці почали пом’якшувати тональність своїх заяв спеціально, аби поновити переговори зі Сполученими Штатами. Американці, правда, попередили, що шантажу не піддадуться і на будь-який перегляд позиції щодо ядерної програми в КНДР не підуть.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: