Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Від Пушкіна до Сахарова

Російська опозиція затвердила нову форму протесту. Та чи буде результат?
13 червня, 2012 - 00:00
У МАРШІ МІЛЬЙОНІВ-2 УСІ ЙОГО УЧАСНИКИ, В ТОМУ ЧИСЛІ ЗОБРАЖЕНІ НА ФОТО ЗВЕРХУ НАЦІОНАЛІСТИ, ПОПРИ ВІДМІННОСТІ У ПОЛІТИЧНИХ ПОГЛЯДАХ — ЄДИНІ В ОДНОМУ: ПУТІН МАЄ ПІТИ / ФОТО РЕЙТЕР

Учора в Москві й багатьох містах Росії відбулися масові акції протесту опозиції з вимогами відставки Путіна. Що дивно, всі акції були санкціоновані владою в заявленому форматі. Наймасштабніша демонстрація за назвою Марш мільйонів-2 відбулася в російській столиці. За даними поліції Москви, чисельність Маршу мільйонів становила 18 тис. осіб. Самі ж організатори цієї акції вважають, що в ній бере участь 40 тис. осіб. На попередню велику акцію опозиції 6 травня зібралося від 15 до 20 тисяч осіб.

Марш мільйонів транслювали в прямому ефірі «Радіо Свобода», радіостанція «Эхо Москвы», телеканал «Дождь». Утім, це давалося йому непросто. Як повідомив головний редактор телеканала Михайло Зигар, об 11-й годині хакери атакували сайт телеканала. Так само DDos-атак зазнав сайт радіостанції «Эхо Москвы».

Фіналом Маршу мільйонів-2 став мітинг на площі Сахарова. До місця мітингу учасники пройшли з площі Пушкіна колонами. Примітно, що на чолі колони рухався рух «Солідарность», за яким ішли націоналісти з імперськими прапорами. Далі в колоні праворуч ішли праві, ліворуч — ліві, а в центрі — «Яблоко».

При цьому в лавах «Солидарности» скандували: «Росія буде вільною!». Ліві йшли з гаслами «Вся влада народові!», «Геть поліцейську державу». Націоналісти скандували гасло: «Російський порядок для російських людей!» і «Слава Росії!».

Слід зазначити, що марш відбувся попри те, що напередодні було зроблено обшуки у лідерів опозиції. Багато з них на момент акції перебувало в Слідчому комітеті. Олексія Навального, Іллю Яшина, Анастасію Удальцову і телеведучу Ксенію Собчак викликали, мабуть, спеціально в цей час на допит у справі про заворушення на Болотній площі.

Депутат Держдуми Ілля Пономарьов в інтерв’ю «Радіо Свобода» сказав, що відсутність організаторів зіграла навіть мобілізуючу роль.

Примітно, що Борисові Нємцову прямо на мітингу вручили повістку з вимогою з’явитися на допит до Слідчого комітету у справі про заворушення на Болотній площі 6 травня. Звертаючись до тих, хто прийшов на мітинг, він сказав: «Ми виходимо на вулицю як вільні люди. Ми — мирні люди, нас хотіли залякати, щоб ви не прийшли, але ми круті, нас не залякати». У своєму короткому виступі політик зазначив, що в опозиції є конструктивні пропозиції до влади: звільнити країну від узурпатора, який порушує конституцію, та посилити роль парламенту, а також скасувати цензуру Путіна.

Тим часом публіцист Дмитро Биков був ще лаконічнішим: «Настав час виважених дій. Наш позитив полягає в тому, якщо на дорозі лежить дохлятина, її треба прибрати. Нас лякають обшуками. Під час обшуків ми знаходимо громадян, а вони — свій кінець».

Разом із тим, під час учорашнього маршу в Кремлі відбувалося вручення державних премій. На церемонії президент Путін заявив про потребу еволюційного шляху розвитку російської держави, неприпустимість соціальних та економічних потрясінь, а також про важливість компромісів у дискусіях щодо майбутнього країни. Прекрасні слова, але лише чомусь вони не співвідносяться з діями російської влади, яка не бажає слухати опозицію.

Журналіст Віктор Шендерович вважає, що шанс опозиції, як і раніше, полягає в масовому, мирному, скоординованому, безперервному громадянському тискові на владу. «Тотальний відеоконтроль за тим, що відбувається сьогодні на московських бульварах і проспектах. Організація референдуму, зміцнення демократичного плацдарму, солідарність із політв’язнями, просвітницька робота... Розширення, а не загострення соціальної бази протесту», — зазначив він у своєму блозі.

«День» попрохав оглядача «Коммерсантъ FM» Костянтина ЄГГЕРТА прокоментувати значення Маршу мільйонів-2:

— Я сказав би, що важливішим, аніж Марш мільйонів, були вчорашні обшуки й виклики на допит ініціаторів попереднього маршу, який відбувся 6 травня. Таким чином, влада, власне, піднесла престиж опозиції, продемонструвавши, що ці люди за політичною вагою дійсно значні. Якщо на них витрачають стільки часу, сил і коштів. Що ж до сьогоднішнього дня, то все залежатиме від остаточної кількості тих, хто прийшов на мітинг, і від того, чи добре він пройде.

Сам факт того, що марш відбувся, є свідченням того, що протестні настрої нікуди не діваються. Мабуть, їхні учасники шукатимуть нових форм для свого вираження, в тому числі участі у виборах регіонального рівня. З одного боку, форма мітингу встановлена як форма протесту, але з іншого — вона нікуди не веде. Тому, вочевидь, опозиція шукатиме якихось нових форм легальної та мирної політичної боротьби.

Спробу об’єднання різних політичних сил у боротьбі проти режиму Путіна було зроблено напередодні маршу. Було ухвалено таку угоду, яка влаштовувала всіх учасників маршу. Цього слід було чекати, бо, з одного боку, необхідно забезпечити максимальну кількість учасників, а з іншого — досягнути їх різноманітності, починаючи з лібералів до правих та лівих з різними платформами і різним фокусом політичних інтересів. Очевидно, що, з одного боку, в таборі опозиції зберігатиметься різноманітність, а з іншого — вона дедалі більше просуватиметься до вироблення певної єдиної платформи вимог до влади, які будуть постійним елементом усіх акцій протесту.

Сьогодні у влади, яка дозволила акцію в грудні, немає причин не дозволяти акцій. Але, напевно, влада хоче зробити протестну активність максимально обмеженою і зробити будь-які відхилення від дуже чітко прописаного сценарію караними. Принаймні, ПОКИ ЩО російська влада не йде шляхом Лукашенка, який забороняє будь-які акції протесту. Очевидно, розуміючи, що якусь межу в рівні незадоволення владою в суспільстві перейдено і заганяти людей у глухий кут навряд чи хтось буде. Гадаю, влада йтиме шляхом максимального використання чинного законодавства для обмеження такого роду активності, але тотальної заборони ми поки що не спостерігатимемо.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: