Бідна людина не та, у якого немає ні гроша в кишені, а та, у якої немає мрії
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

Візовий бар’єр

27 квітня, 2005 - 00:00
ЙОШКА ФІШЕР ВІДБИВ ОПОЗИЦІЙНУ АТАКУ / ФОТО РЕЙТЕР

Україна найближчим часом розпочне переговори про спрощення візового режиму з країнами-членами ЄС. Про це заявив учора віце-прем’єр України з питань євроінтеграції Олег Рибачук. Фактично візове питання сьогодні належить до пріоритетних у відносинах Києва та Євросоюзу. Однак на шляху його вирішення — немало проблем, одна з яких — візовий скандал у Німеччині. Цими днями в німецькому парламенті якраз заслухували міністра закордонних справ країни Йошку Фішера, котрий давав роз’яснення стосовно причин масових зловживань при видачі дозволів на в’їзд до Німеччини.

Переговори про спрощення візового режиму вестимуться Україною із Європейською Комісією. Однак спершу брюссельські чиновники повинні отримати мандат на їхнє ведення від Ради міністрів Євросоюзу — фактично від урядів країн, що входять до єврооб’єднання. Що станеться, якщо, приміром, такої згоди не дасть Німеччина? Переговори можна буде вважати зірваними. Експерти, до речі, висловлюють побоювання, що Берлін такої згоди не надасть як мінімум до виборів у країні, які відбудуться у вересні наступного року. Тим часом Київ розраховує на перші конкретні результати від таких переговорів уже до жовтня нинішнього року, до саміту Україна—ЄС.

Чи правою у такій ситуації буде Німеччина? Із цього приводу учора висловився заступник міністра закордонних справ України Антон Бутейко. За його словами, «абсолютно немає підстав, аби звинувачувати українців». «Було дивним чути заяви про те, що українці, які приїхали до Німеччини, — це здебільшого злочинці або повiї. Це образливо для українського народу», — відзначив Бутейко. Заступник міністра аргументував свою позицію тим, що згідно із останніми даними, «український фактор у рівні злочинності в Німеччині становить 0,2%». «Той величезний шум і екстраординарна ситуація, коли розглядається український фактор аж на рівні парламенту, є перебільшенням», — наголосив Бутейко. Водночас дипломат підкреслив необхідність спрощення візового режиму між Україною і країнами Євросоюзу: «Люди, передовсім, молодь, журналісти, бізнесмени, наукові діячі повинні спілкуватися, у тому числі, і з Німеччиною».

В унісон із цією заявою пролунало цими днями і звернення польського президента Александра Квасневського. На його думку, ЄС слід вжити низку заходів, «аби довести, що Україну в Європі чекають». В інтерв’ю австрійській газеті Die Presse він заявив, що мають з’явитися практичні заходи з боку ЄС, — «наприклад, відповісти на скасування Україною з 1 травня візового режиму для громадян ЄС і Швейцарії запровадженням із боку ЄС пільгових віз для українських студентів, учених, працівників культури і духівників».

Скандал у ФРН почав дещо вщухати. Однак удар по іміджу українців завдано дуже серйозний. Йошка Фішер, зокрема, звертаючись до опозиційних депутатів, наголосив: «Ви і ваші товариші по партії публічно говорите про мільйони нелегалів, які в’їхали до нас. Ви свідомо роздмухуєте скандал. Але хіба можна плескати в долоні волелюбному українському народу і водночас робити заяви, які несправедливо ставлять цей народ в один ряд із злочинцями, повiями і нелегальними працівниками?» Фішера викликали до бундестагу формально як свідка в зв’язку з одним зі схвалених ним розпоряджень про порядок видачі німецькими посольствами шенгенських віз. У результаті це нібито спричинило до відсутності належного контролю у німецьких консульствах (зокрема, в Києві).

У тому, що скандал носить передовсім передвиборний характер, мало хто сумнівається. Насамперед у самій Німеччині. Опозиційні депутати із блоку ХДС/ХСС намагаються завдати удару по правлячій коаліції «зелених» і соціал-демократів. Перший підсумок «підривної діяльності» — падіння рейтингу дуже популярного в Німеччині Йошки Фішера. Проте основної мети — його відставки з міністерської посади — опозиції не вдалося досягнути. Експерти висловлюють сподівання, що найближчим часом про скандал усі забудуть. Однак чи вистачить цього часу для початку переговорів про спрощення візового режиму між Україною та Німеччиною?

БЛIЦ-IНТЕРВ’Ю

Про те, як сприймають візовий скандал у Німеччині, розказав журналіст Financial Times Deutschland у Берліні Нільс КРАЙМАЙЄР.

— Яке місце посідає візовий скандал в інформаційному просторі Німеччини?

— Ще два тижні тому — дуже велике. Сьогодні населення більше приділяє уваги іншим проблемам, — зокрема, економічним питанням у зв’язку з великим рівнем безробіття. Усі вже впевнені, що міністр закордонних справ Йошка Фішер залишиться на своїй посаді. Критична риторика з боку опозиції дещо згасла, вичерпався запас аргументів. Звісно, скандал ще залишатиметься в епіцентрі уваги. Принаймні, допоки триватиме парламентське розслідування цієї справи. Але опозиція свої головні козирі вже давно виклала, і навряд чи їй вдасться на тому ж самому рівні підтримувати суспільний інтерес до скандалу, як це було раніше.

— Чого було більше в цьому скандалі — політичного галасу чи реальних фактів про те, що візове спрощення призвело до якихось збитків?

— Була реальна проблема, і її визнав навіть міністр закордонних справ. Але водночас ще 2003 року було припинена дію спрощеного візового режиму. Тому нині цей скандал слід розглядати лише в політичній площині. Невдовзі вибори, і всі до них таким чином готуються. Йошка Фішер — дуже сильний політик, усі зусилля опозиції були спрямовані на його відставку.

— Як після цього скандалу німці почали ставитися до українців?

— Існує два погляди. З одного боку, після виступу Президента Віктора Ющенка в німецькому парламенті на початку березня населення почало ставитися до України зовсім інакше, позитивніше. Німці з особливою цікавістю стежили за помаранчевою революцією. З іншого боку, внутрішній візовий скандал вплинув, певною мірою, негативно. Німці критично ставляться до напливу мігрантів до країни через високий рівень безробіття. Це стосується не лише громадян України, а й приїжджих з інших країн Східної Європи. Навіть тих, які нещодавно стали членами Євросоюзу — наприклад, поляків. Хоча слід визнати, що в більшості випадків німці не пішли б на ту роботу, за яку беруться робітники з Польщі або України.

Таким чином, на побутовому рівні можна почути різні думки, у тому числі й негативні. Але позиції освічених людей грунтуються зовсім на інших мотивах. Головний із них полягає в тому, що українці — це народ, який бажає жити в умовах свободи й демократії.

— Україна прагне спрощення візового режиму з Євросоюзом, але для цього потрібна згода урядів усіх країн, які входять до ЄС. Чи погодиться на це Берлін у світлі останнього скандалу?

— Навряд чи це станеться. Принаймні до виборів. Це надто чутлива тема для німецького уряду. Вони просто не захочуть, щоб вона знову спливла в німецьких мас-медіа напередодні виборів.

— Але Німеччина вже підписала подібну угоду з Росією...

— Можу припустити, що Росія так само не змогла б підписати такий документ саме зараз. Причина цього — вибори.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments