Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

«Збалансування політики Росії?»

або Що хоче почути Клінтон від української влади
8 червня, 2010 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

На початку липня Україну відвідає з офіційним візитом Державний секретар США Хілларі Клінтон. Як повідомляється на сайті Міністерства закордонних справ України, держсекретар США Гілларі Клінтон під час телефонної розмови з главою українського зовнішньополітичного відомства Костянтином Грищенком підтвердила свій намір відвідати Україну з офіційним візитом 4 — 5 липня цього року. В рамках візиту американського держсекретаря заплановано зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем, головою українського МЗС та іншими високопосадовцями Української держави, зазначається в повідомленні.

Однак джерело в українському зовнішньополітичному відомстві повідомило «Дню», що дата візиту ще остаточно не узгоджена. Справді досягнуто принципової згоди щодо візиту, але досі немає доручення з цього приводу, тому ще зарано говорити про практичну стадію підготовки візиту шефа американського зовнішньополітичного відомства, а також про документи, які будуть готуватися, сказав співрозмовник. За його словами, саме американська сторона виступила з ініціативою провести цей візит 4 — 5 липня.

В американському посольстві поки що також відмовляються коментувати повідомлення українських ЗМІ щодо дати візиту Клінтон у Київ і тем, які обговорюватимуться під час переговорів держсекретаря з українськими високопосадовцями. Співрозмовник «Дня» відзначив, що домовленість про візит держсекретаря була досягнута раніше, вже навіть обговорювалася можливість його проведення у травні.

Схоже на те, що справді ініціатива щодо здійснення візиту в названі вище терміни виходила з боку американської сторони. Адже пані Клінтон братиме участь у міжнародній конференції, яка відбудеться 2 — 4 липня у Кракові та буде присвячена 10-річчю спільноти демократій. Ще на початку травня господар конференції, міністр закордонних справ Польщі, Радослав Сікорський заявив в інтерв’ю CNN, що держсекретар США візьме участь у зустрічі високопоставлених осіб у рамках святкування десятої річниці створення спільноти демократій. Також повідомлялося, що на початку липня Гілларі Клінтон здійснить запланований ще на квітень візит до Фінляндії, який був скасований через вулканічні викиди ісландського вулкану.

Відтак можна зробити висновок, що Гілларі Клінтон вирішила включити Україну в своє європейське турне. Це звичайна практика, коли заокеанські високопоставлені особи, відвідуючи Європу, здійснюють візит одразу в декілька країн. Інша справа, які символи стоятимуть за цим візитом. Адже після приходу до влади нової американської адміністрації нашу країну торік відвідав віце-президент Джо Байден — особа номер два у виконавчій ієрархії США. А тепер очікується візит особи номер чотири у виконавчій владі США.

Характерно, що в українських дипломатичних колах вважають, що візит пані Клінтон буде свідченням того, що Америка не втрачає інтересу до України, в тому числі економічного. Тим часом деякі експерти задаються питанням, чи не буде цей візит свого роду збалансуванням політики США по відношенню до Росії. Адже минулорічний візит віце-президента США, як тоді наголошувала американська сторона, був здійснений для того, щоб показати, що США зацікавлені в Україні і не збираються визнавати сфери впливу на пострадянському просторі.

КОМЕНТАР

Самуель ЧАРАП, експерт Центру за американський прогрес, який спеціалізується на вивченні України та Росії:

— Я гадаю, що порядок дня цієї зустрічі ще визначається. Ясно лише те, що позиція Сполучених Штатів по відношенню до України не змінилась. Вона полягає в підтримці реформ, незалежності, демократичного розвитку, як підкреслюється у Хартії про стратегічне партнерство між США та Україною, підписаній у грудні 2008 року. Виходячи з національних інтересів США, а також наміру адміністрації покласти край фальшивій ідеї, що вона якимсь чином «покинула» Україну, держсекретар Клінтон, ймовірно, захоче досягти в ході цього візиту серйозних і конкретних результатів. Буде цікаво побачити, чи зможе вона висловити стурбованість США стосовно неприємного розвитку подій усередині України (ознак цензури, епізод із залученням СБУ в Львівському університеті, відносно чого держ- департамент уже зробив різку заяву) і водночас продемонструвати сильну підтримку Україні та українському народу. Однак, більше цікавіше і важливіше те, як буде вести себе президент Янукович та його адміністрація. Це момент істини для нього. Чи вдасться йому офіційно оголосити Україну країною, що не приєдналася, підписати угоду про продовження базування Чорноморського флоту РФ на 25 років і одночасно підтримувати добрі відносини зі США? Ми не дізнаємося відповіді на це запитання, доки держсекретар США не відзначить День незалежності в Києві.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: