Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Драма в протоці Отранто

7 березня, 2021 - 13:12

40-річне правління комуністичного диктаторського режиму в Албанії завершилося наприкінці 1980-х - на початку 1990-х. Одним з найбільш драматичних епізодів того часу став Еksodi - "Вихід", коли десятки тисяч албанців після відкриття кордонів вирішили втекти до сусідніх країн - тодішній Югославії, Греції та Італії.

Увечері 6 березня 1991 року італійське телебачення RAІ повідомило, що в албанському місті Вльора сотні людей захопили кілька суден і відплили на них до Італії. Албанське та італійське узбережжя розділяє протока Отранто, ширина якої лише 75 км, тому шлях мав бути недовгим.

7 та 8 березня вже близько понад 100 тисяч людей з усієї Албанії оточили порт Дуррес. Десятки кораблів усіх типів і розмірів, заповнені людьми, вирушили до Італії. Лише на борту одного з них, "Легенда" з панамською реєстрацією, яке мало перевозити цемент, було більше 10 тисяч людей.

Албанці намагалися потрапити до сусідньої країни, яку вони раніше бачили лише в кіно та по телебаченню, і яка була для них буквально "землею обітованою". В дорогу вирушали на всьому, що трималося на воді, починаючи від катерів, човнів та барж, і закінчуючи саморобними плавзасобами, які потім знаходили у відкритому морі. Понад 25 тисяч втікачів з Албанії прибули до італійських портів Барі, Отранто та Бриндізі в регіоні Апулія протягом всього трьох днів.

Місцеві італійські ЗМІ того часу повідомляли про драматичну гуманітарну ситуацію. Тисячі голодних і погано одягнених албанців, в тому числі багато жінок та дітей, заповнили портові міста.
Мер Бриндізі тоді записав звернення на радіо і телебачення із закликом про допомогу.
За кілька годин у місті скрізь були створені пункти збору їжі та одягу для втікачів з Албанії.
Близько 36 шкіл у провінції Бриндізі були відкриті для албанських емігрантів.

За розпорядженням мера, міські їдальні  щодня готували і роздавали близько 2000 порцій їжі. Місцеві радіостанції транслювали повідомлення на албанській мові, щоб допомогти тим, хто втратив контакт із родичами чи друзями. Солідарність громадян Бриндізі щодо албанців була надзвичайною, констатували пізніше албанські ЗМІ.
Через 30 років з часу "Виходу", 6 березня 2021 року, в Апулії відбулася церемонія вшанування 30-ї річниці початку албанської еміграції. Участь в заходах взяли прем'єр-міністр Албанії Еді Рама, міністр закордонних справ Італії Луїджі ді Майо та глава регіону Мікеле Еміляно.

Події березня 1991 року наразі здаються історією, яка сталася тисячу років тому, зазначив в своєму виступі албанський прем'єр. Албанія з того часу неймовірно змінилася, підкреслив Еді Рама.

"Ті дні поклали початок спільному шляху,  який відновив нерозривний зв'язок між цими двома берегами Адріатики", - наголосив глава МЗС Італії.

"Не можна сказати, що Європа справді єдина, якщо виключити Албанію та інші країни Західних Балкан. Італія продовжуватиме працювати над тим, щоб цей історичний процес відбувся якомога швидше", - зазначив Луїджі ді Майо.

Фото з сайтів: shqiptarja.com, durresport.al, brindisireport.it.

Наталя Іщенко
Рубрика: