Тепер, коли ми навчилися літати у повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди.
Бернард Шоу, англійський драматург

«Географічно ми віддалені, але по суті майже поруч»

Київ і Токіо вперше проводять рік Японії в Україні
26 січня, 2017 - 18:56
ФОТО REUTERS

Україна та Японія відзначають 25 років від дня встановлення дипломатичних відносин між Україною і Японією. Крім того, цього року наша країна відзначатиме ще одну важливу подію — рік Японії в Україні. Відповідний указ підписав Президент України Петро Порошенко на початку цього року.

У вітальному слові з нагоди цієї події посол Японії в Україні Шігекі Сумі наголосив, що Японія стала єдиною країною в Азії, яка запровадила санкції проти Росії за окупацію Криму та війну на Донбасі. Також 2015 року вперше за всю історію дипломатичних відносин між обома країнами відбувся візит прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе в Україну, а 2016-го Президент України Петро Порошенко здійснив візит до Японії.

У свою чергу Президент України відзначив роль Японії в проведенні рішучих структурних реформ і подякував Японії за фінансову допомогу, зокрема 1,8 млрд доларів США, наданих протягом 2014—2016 років на реформування правоохоронних органів і створення нової поліції, впровадження судової реформи, реалізацію цілої низки екологічних програм. Також глава держави особливо наголосив на тому, що Рік Японії в Україні буде відзначатися в 25-ту річницю встановлення дипломатичних відносин між країнами, адже  ця подія має стати «важливою віхою в українсько-японських двосторонніх відносинах, сприятиме зближенню наших культур та народів, посилить міжлюдські контакти».

До відзначення року Японії в Україні готувалися  заздалегідь. Зокрема, Інститут світової політики підготував доповідь «Аудит зовнішньої політики: Україна — Японія», в якій підсумував відносини між обома країнами протягом останньої чверті століття.

Зокрема, в ній ідеться про те, що Японія завжди декларувала, що зацікавлена в розвитку демократії та ринкової економіки в України. «Однак особливо така активна позиція Японії як одного із глобальних лідерів чітко проявилася під час українсько-російської війни. У своїй політиці щодо агресії РФ проти України уряд Японії виходив із того, що політика Москви впливає на безпеку не лише Європи, а й Азії, а отже є питанням світової політики, а не регіональним явищем», — ідеться у тексті дослідження.

Заяви та декларації японська сторона підкріпила чіткими практичними кроками. По-перше, 2014 року Японія стала одним з ініціаторів ідеї розробки плану дій щодо допомоги Україні на рівні країн G7. По-друге, з 2004 року Японія реалізувала в Україні 103 проекти загальною вартістю 7,5 млн доларів, що полягали в наданні грантової безоплатної допомоги на ремонт шкіл і закупівлю медичного обладнання для районних лікарень. По-третє, 2014 року, «в найкритичніший період протидії агресії Росії» японський уряд оголосив про надання пакета економічної і технічної допомоги Україні на суму 1,8 млрд доларів.

Інститут світової політики зазначає, що загальна сума наданої допомоги за 25 років існування двосторонніх відносин нараховує 3 млрд доларів.

Ще одним незмінним пріоритетним напрямом українсько-японських відносин є питання ядерної безпеки. Японія неодноразово надавала кошти на створення в Чорнобилі сховища відпрацьованого ядерного палива для матеріалів із ЧАЕС та допомагала постраждалим від аварії на ЧАЕС за рахунок закупівлі обладнання та медикаментів. «Така активність Японії у відносинах з Україною у питаннях ядерної безпеки визначається бажанням сприяти міжнародному миру і безпеці через поширення високих японських стандартів у сфері ядерного нерозповсюдження і контролю над ядерними матеріалами, зважаючи на історичну ідентичність країни, яка пережила «Хіросіму і Нагасакі».

Про важливість для України наслідувати Японію неодноразово говорила головний редактор «Дня» Лариса Івшина. Зокрема, у статті «Ідентичність та модернізація» вона зазначає: «Після всіх моїх подорожей ще не було такого відчуття, що побачила країну, якусь дуже близьку до України, — і щоб водночас було так помітно, на яких історичних пунктах наші шляхи кардинально розійшлися».

«День» звернувся з проханням прокоментувати значення Року Японії для України та досягнення у відносинах між обома країнами до Ігоря ХАРЧЕНКА, посла України в Японії:

— Для розуміння значення українсько-японських відносин просто повторю слова свого колеги в Києві, пана посла Шігекі Сумі: Японія — єдина країна Азії, яка запровадила санкції проти Росії у відповідь на російську агресію проти України. І дотримується цієї позиції. А японський уряд є чи не найбільшим міжнародним контрибутором до процесу економічного реформування в Україні. Зараз відносини між нашими країнами, якщо брати всі 25 років, що минають у ці дні, від встановлення між Україною та Японією дипломатичних відносин, переживають період найактивнішого політичного піднесення і реального партнерства. Саме тому логічним та природним є таке своєрідне і зрозуміле кожному громадянину відзначення цього «дипломатичного ювілею» шляхом проведення Року Японії в Україні. Географічно ми віддалені, але по суті майже поруч — між нами лише отой агресивний сусід, якого ми разом намагаємося привчити поважати міжнародне право.

Микола СІРУК, «День», Наталія ПУШКАРУК
Газета: 
Рубрика: