Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Косово відмовляється від війни

Але чекати компромісів з боку Приштини Белграду не варто
8 жовтня, 2019 - 17:51
ФОТО REUTERS

Без інцидентів пройшло голосування на дострокових парламентських виборах в Косово 7  жовтня. За попередніми результатами, перемогу здобуває опозиція. Міжнародні оглядачі чекають поновлення діалогу з Белградом. Але велике питання, чи буде він результативним.

ПЕРЕМАГАЄ ОПОЗИЦІЯ

За 120 депутатських мандатів змагалися 20 політичних партій, чотири виборчі альянси та один незалежний кандидат. Брали участь в перегонах і партії косовських сербів.

У списку виборців було 1 млн 937         тис. 869 громадян. Незважаючи на те, що населення Косово наразі становить приблизно таку саму кількість — близько 1,8—1,9 мільйона людей, дуже багато власників косовських паспортів проживають за кордоном, але мають право голосу. Голосували і вимушено переміщені серби — їх спеціально перевозили на автобусах із Белграда до Косово.

Згідно з даними з 98,47% виборчих дільниць, при явці 43,27%, дві опозиційні партії отримали дуже близькі результати. Це рух «Самовизначення» (лідер — найвідоміший в Косово громадський активіст та лідер студентських протестів в 1990-х Альбін Курті) із 25,51% голосів та Демократична ліга Косово (список якої очолює представниця нового покоління косовських політиків, жінка, Вьоса Османі) з 24,82%. Передбачається, що самі ці дві політичні створять нову правлячу більшість.

Дві колишні правлячі політичні сили: Демократична партія Косово (голова — спікер попереднього складу парламенту Кадрі Веселі) та передвиборчий блок «Альянс» за майбутнє Косово та Соціал-демократичної партії (лідер — екс-прем’єр-міністром Рамуш Харадинай) обійняли, відповідно, третє та четверте місце. І якщо демократи Веселі отримали доволі значну кількість голосів — 21,25%, то блок Харадиная на виборах фактично провалився — за нього проголосували лише 11,53% виборців.

Очільник «Самовизначення» Альбін Курті вже заявив про можливість створення коаліції із іншим лідером перегонів, опозиційною Демократичною лігою Косово. Таким чином, головним результатом виборів в Косово буде зміна влади.

ПОЛІТИКА ЗАМІСТЬ ВІЙНИ

При чому йдеться не просто про ротацію партій — йдеться про зміну політичних поколінь та принципів косовської політики.

Попередня влада частково визнаної республіки була, фактично, владою Армії визволення Косово (УЧК). Спікер парламенту Кадрі Веселі під час війни наприкінці 1990-х був одним із засновників УЧК та керівником Служби контррозвідки. Колишній очільник уряду Рамуш Харадинай був одним з командувачів Армії визволення Косово. Наразі він знаходиться під слідством спеціальної міжнародної прокуратури в Гаазі, яка розслідує воєнні злочини в Косово. (До речі, саме через виклик Харадиная на допит до Нідерландів став причиною його відставки та проведення дострокових виборів.) Якщо додати, що нинішній президент Косово Хашим Тачі був політичним керівником УЧК, то картина впливу Армії визволення Косово на політику республіки стає повнішою.

Тепер, після виборів, до влади в Приштині можуть прийти політики, не пов’язані безпосередньо із участю в бойових діях.

Студентський лідер Альбін Курті співпрацював з УЧК, але надавав перевагу ненасильницькому спротиву — він боровся проти сербського влади в Косово, організовуючи масові мітинги та марші. Втім, навіть за такі виступи в квітні 1999 року югославська влада засудила його до 15 років ув’язнення за звинуваченням у «загрозі територіальній цілісності Югославії» та тероризмі. Лише після падіння режиму Слободана Мілошевича, у 2001 році, Курті вийшов на свободу.

Майбутній політичний партнер руху «Самовизначення» по коаліції, Демократична ліга Косово, не є новачком на політичної сцені. Наприкінці 1980-х та у 1990-х партія була найпопулярнішою силою, яка вела боротьбу за незалежність Косово. Але партія, яка мала підтримку 90% етнічного албанського населення Косово, виступала за незалежність республіки мирними способами. Ібрагім Ругова, засновник та довготривалий лідер Демократичної ліги Косово, колишній президент Косово до проголошення його незалежності, який виступав за мирний опір владі Югославії, називають «Балканським Ганді».

Нинішній очільник Демократичної ліги Косово, Іса Мустафа, під час війни був міністром в уряді Косово у вигнанні та повернувся в республіку тільки після завершення бойових дій. Лідер виборчого списку, заступник голови партії Вьоса Османі, взагалі далека від воєнних подій. Вона народилася у 1982 році, спеціаліст із права, викладач. Наразі є професором Приштинського університету та Університету Піттсбурга, США. В політиці Османі кілька останніх років, в різних скликаннях парламенту Косово була головою Комітету з питань європейської інтеграції та головою Комітету із закордонних справ, діаспори та стратегічних інвестицій.

ЧИ БУДУТЬ КОМПРОМІСИ?

Теоретично, нова коаліція «Самовизначення» та Демократичної ліги Косово буде набагато більш налаштована на побудову більш конструктивних та спокійних відносин із Сербією, ніж попередня влада. Зокрема, Альбін Курті ще до виборів анонсував відміну скандального 100%-го мита на сербські товари та обіцяв виборцям зосередитися на внутрішніх питаннях: економічному розвитку, освіті, охороні здоров’я, вирішення соціальних питань, боротьбі із корупцією та корупціонерами. Втім, думати, що нова влада Приштині буде більш налаштованою на компроміси із Белградом, не варто:  саме рух «Самовизначення» є відповідальним за масові акції протесту проти всіх компромісних рішень попередньої влади. (Зокрема і за розпилення сльозогінного газу в парламенті). Активісти протестували проти прикордонної угоди з Чорногорією, домовленостей із Белградом про надання особливого статусу сербських районам на півночі Косово, ідеї президента Тачі про можливий обмін територіями із Сербією...

Демократична ліга Косово в цьому сенсі виглядає більш толерантною — саме ця політична сила була, фактично, основним лобістом досягнення компромісу із Сербією за рахунок надання сербським муніципалітетам розширеної автономії. З огляду на те, що дві партії, які набрали найбільшу кількість голосів, розділяють мізерні відсотки, а остаточних даних виборів ще немає, прогнозувати подальший розвиток подій ще трохи зарано.

Втім, в будь-якому разі владі в Приштині доведеться домовлятися із Сербією та сербами Косово, які — як це не дивно звучить, брали активну участь у нинішніх виборах. В результаті партія косовських сербів Сербський список, яку підтримує офіційний Белград, здобула 10 з 10 місць, виділених для сербської громади в парламенті. В усіх районах, де переважає сербське населення, Сербський список отримав понад 90%.

Як і чому серби голосують на виборах до парламенту Косово? Дуже просто: для сербів це обрання депутатів до органу місцевої влади автономного краю Косово і Метохії. В принципі, цей факт найкращим образом ілюструє всю складність нинішньої ситуації в регіоні і глибину проблеми, з якою зіткнеться новий парламент та новий уряд частково визнаної держави.

Наталя ІЩЕНКО
Газета: 
Рубрика: