Краса - це нескінченність, виражена у закінченій формі.
Фрідріх Вільгельм Шеллінг, німецький філософ

Молдова пройшла точку неповернення

Новий кабінет зосереджений на боротьбі з корупцією
13 серпня, 2021 - 09:13

У Молдові після парламентських виборів сформований і розпочав роботу новий уряд. Його очолила Наталія Гаврилиця. Таким чином процес транзиту влади після президентських виборів восени минулого року завершився.

Перемога проєвропейської кандидатки Майї Санду над тодішнім проросійським президентом Ігорем Додоном була необхідною умовою принципового політичного повороту країни в бік Заходу, але недостатнім.

Молдова — парламентська республіка, і для оголошених реформ обраній президентці Майї Санду була гостро необхідна підтримка парламенту. На початку нинішнього року проєвропейські сили її не мали. Досить сказати, що партія Ac iune  i Solidaritate (PAS, «Дія і солідарність»), яку до обрання очолювала Санду, мала в парламенті попереднього скликання лише 15 мандатів.

Домогтися позачергових виборів було непростим завданням, але Санду та команда його вирішила. На минулих у липні виборах PAS отримала абсолютну більшість і можливість формувати уряд.

Зауважимо, що остаточна перемога над проросійськими силами, що об’єдналися у блок комуністів і соціалістів, незважаючи на інформаційну та фінансову підтримку Москви, виявився дуже серйозним ударом для кремлівської політики на південно-західному стратегічному напрямку.

У кабінеті Гаврилиці будуть деякі члени команди Санду.    Віцепрем’єром, відповідальним за інфраструктуру та розвиток регіонів, призначений Андрій Спину, що був членом PAS і до недавнього часу керував апаратом президентки Санду.


ФОТО РЕЙТЕР

Віцепрем’єром, що курирує увесь комплекс питань, пов’язаних із реінтеграцією країни та невизнаним Придністров’ям, а також перемовини щодо врегулювання конфлікту, став Владислав Кульмінський, який в уряді Молдови працював упродовж 2013—2015 рр. У президентській і парламентській кампаніях він активно співпрацював із Санду і був у колі тих, хто просував ідею відмови від звичної геополітичної засади на користь співпраці зі Сходом і Заходом. Ідея виявилася дуже вдалою і різко контрастувала з нагнітанням проросійської істерії блоком комуністів і соціалістів. Виборці втомилися від подібного протиставлення та обрали Санду та її партію.

Міністерство закордонних справ і європейської інтеграції очолив Ніку Попеску. Він уже обіймав цю посаду два роки тому, коли Майя Санду на п’ять місяців стала прем’єркою Молдови.  Попеску —  переконаний прихильник євроінтеграції країни.

Прем’єрка Наталія Гаврилиця народилася 1977 року в Придністров’ї в селі Малоєшти за два кілометри від українського кордону. Вивчала в Молдавському державному університеті міжнародне право. Після його закінчення працювала в США та Великій Британії.

2014—2015 рр. обіймала посаду державного секретаря Міністерства освіти — тоді його очолювала Майя Санду. В часи її прем’єрства  2019 року обіймала посаду міністра фінансів. 

Тепер очоливши уряд, Гаврилиця серед пріоритетів назвала боротьбу з корупцією, судову реформу, підтримку бізнесу, подолання енергетичної залежності від Росії, співпрацю з Україною та Румунією.

На першому засіданні уряду прем’єрка чітко сформулювала мету та завдання.

«У перші місяці роботи ваше завдання — бути наполовину міністрами, наполовину прокурорами. Мене та громадян цікавлять схеми, за допомогою яких із підпорядкованих вам міністерств і установ крали гроші. Дуже прошу перевірити усі контракти про держзакупівлі, які укладали останнім часом. Також прошу проінформувати нас про те, які фірми уклали контракти про держзакупівлі, які процеси держзакупівель здаються вам підозрілими: проведення тендеру або ціни на товари чи надання послуг».

Прем’єрка також зауважила, що зараз необхідно усунути «мережі, які паразитують на держбюджеті». Всю зібрану інформацію передадуть правоохоронним органам.

«Разом із тим хочу передати чітке послання бюджетникам. Хороші часи настають для тих співробітників держустанов, які працюють чесно, але не для тих, хто краде. Чесних і відданих своїй роботі людей чекають підвищення».

Із метою виконання цього рішення уряду були відправлені у відставку майже всі держсекретарі міністерств і керівники декількох відомств. Розглядається питання про призначення нових людей у прокуратуру й інші правоохоронні органи.

Тандем Санду-Гаврилиця отримав шанс виконати передвиборні обіцянки дані під час президентських і парламентських виборів. І водночас на них лежить велика відповідальність за їх виконання. Народ Молдови чекає реальної боротьби з корупцією та радикальних реформ,  його не можна знову обдурити.

Молдова пройшла точку неповернення та визначила свій проєвропейський курс. Для України це має дуже велике значення.

По-перше, з’являється реальна можливість спільними зусиллями покінчити з сепаратистським проросійським анклавом на наших кордонах. Вивести з Придністров’я російський військовий контингент, що дасть змогу усунути загрозу дестабілізації в регіоні та здійснити його реінтеграцію.

По-друге, рішуча боротьба з корупцією та радикальне реформування, зокрема правоохоронних органів, у Молдові послужить хорошим прикладом для України, перед якою стоять такі ж завдання.

По-третє, закріплення геостратегічної поразки Росії на південному заході означатиме подальше послаблення її позицій в північно-західній частині Чорного моря та гирлі Дунаю. А це сприятиме послабленню загрози українському морському узбережжю.

Відступ Росії на лінії Грузія — Україна  — Молдова наближає час деокупації Донбасу та Криму.

Юрій РАЙХЕЛЬ
Газета: 
Рубрика: