А найбільше покарання - це бути під владою гіршої людини, ніж ти, коли ти сам не погодився керувати.
Платон, давньогрецький філософ, епіграматист, поет, один з основоположників європейської філософії

«Ми приведемо інвесторів, якщо...»

Навіщо приїжджав в Україну президент Світового банку Джим Йонг Кім
14 листопада, 2017 - 17:46

Чи не найголовніше сьогоднішнє завдання української економіки та й суспільства загалом — переконати світову спільноту і її фінансовий сектор у тому, що країна одужує як в економічному, так і в соціальному плані. І це продемонстрували, зокрема, й хід візиту до нашої країни президента групи Всесвітнього банку Джима Йонг КІМА та його спілкування з українським керівництвом, громадським суспільством і мас-медіа.

14 листопада під час спільного брифінгу пана Кіма та прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана «День» мав можливість запитати високого гостя, чи можна сподіватися, що Світовий банк хоч на крок випередить Міжнародний валютний фонд у наданні Україні фінансової допомоги. Добре знаючи відповідні традиції, згідно з якими така допомога та й інвестиції міжнародної спільноти загалом стовідсотково залежать від позиції МВФ, який сьогодні дещо пригальмував співпрацю з Україною, «День» розумів певну провокативність свого запитання. Тим не менше, багато що у відповіді президента СБ, як і в доповненні до неї, зробленому прем’єр-міністром, здалося доволі обнадійливим.

ЧАСТКА ДЕРЖАВИ В АКТИВАХ ПЛАТОСПРОМОЖНИХ БАНКІВ УКРАЇНИ ДОСЯГЛА 56%. У ВСЬОМУ СВІТІ ЦЕ ВВАЖАЄТЬСЯ ЗНАЧНИМ РИЗИКОМ ДЛЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ. ТОЖ ВЧОРА ВОЛОДИМИР ГРОЙСМАН І ПРЕЗИДЕНТ ГРУПИ СВІТОВОГО БАНКУ ДЖІМ ЙОНГ КІМ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У ПІДПИСАННІ МЕМОРАНДУМУ ЩОДО ПІДТРИМКИ ПРИВАТИЗАЦІЇ (ПРОДАЖУ) «УКРГАЗБАНКУ» МІЖ МІНФІНОМ УКРАЇНИ, ПАТ «УКРГАЗБАНК» І МІЖНАРОДНОЮ ФІНАНСОВОЮ КОРПОРАЦІЄЮ (IFK)

«Ми вже досягли і навіть перевищили наш ліміт у підтримці України, — відповів пан Кім, — і те ж саме зробив МВФ, але це велика організація, яка набагато більша, ніж ми, і в них є понад трильйон доларів, які вони можуть надавати в якості позик. Ми зараз дуже тісно працюємо з МВФ, щоб перевищити цей ліміт і надати ще більшу підтримку, більше ресурсів для України. Я щиро вірю в реформи, які здійснюються в Україні. Ми зробили ставку на Україну, ми фактично зробили найбільшу ставку в світі на цю країну. Ми хочемо забезпечити їй успіх».

Кілька слів додав до відповіді візаві й український прем’єр. «Яке головне завдання стоїть сьогодні перед нами? — риторично запитав він і відповів: — Стрімке економічне зростання. Продуктом цього зростання будуть кошти, які ми можемо інвестувати в якість життя українських громадян. У пенсії, зарплати, робочі місця і зміну якості життя з точки зору послуг: медицина, освіта, інфраструктура та інші галузі. Так виглядає завдання, яке сьогодні стоїть перед нами».

«Що нам для цього потрібно? І для чого ми взагалі робимо зміни в країні? — продовжував Гройсман. — Інвестиції будуть там, і взагалі економіка буде там, де є ефективна антикорупційна політика, де є вільний ринок, чесна приватизація, де є необхідні зміни, які дають людям якісні послуги, де є легкість ведення бізнесу. В усіх цих напрямках ми ведемо дуже тісну співпрацю зі Світовим банком. І ми маємо змінити підхід до нашої співпраці зі світовими партнерами: від підходу до простого підтримання України — до підтримання розвитку та економічного зростання. Ми, сорокап’ятимільйонна європейська країна, абсолютно здатні продемонструвати в цьому нашу чітку ефективність».

Пан Кім, відповідаючи також на запитання інших журналістів, позитивно оцінив запроваджену в Україні пенсійну реформу. «Ми уважно стежимо за ситуацією з пенсійною реформою і хочу зазначити, що це був дуже сміливий крок, — сказав він. — Реформа має запас міцності, і якщо її буде проведено, то буде забезпечено захист найуразливіших верств населення та стабільність пенсійного фонду».

Однак при цьому Кім зазначив, що пенсійна система в Україні могла б бути успішнішою. «Ми знаємо, що (в останній момент) були додані нові статті. Звичайно, було б краще, якби ці статті не були додані. Ми підтримуємо діалог з Міністерством (соціальної політики), і Міністерство пояснило, що є шляхи, якими можна забезпечити, що реформу буде здійснено в тій формі, яка існує на сьогодні», — сказав він.

Нагадаємо, ухвалення закону про пенсійну реформу є однією з ключових умов завершення четвертого перегляду програми співпраці з МВФ, після чого відкривається можливість для отримання п’ятого кредитного траншу Фонду. Крім того, для завершення четвертого перегляду Україні необхідно також ухвалити законодавство про створення антикорупційного суду, реформувати процес приватизації держпідприємств, переглянути внутрішні тарифи на газ... Але, мабуть, найважче проходитиме в Україні земельна реформа.

«Я знаю, що земельна реформа викликає протиріччя в Україні, — заявив Кім на брифінгу. — Я тут, щоб запропонувати нашу підтримку в реформі, яка забезпечить процвітання українцям і буде проведена в такому вигляді, щоб захистити навіть найдрібніших власників землі». Президент групи СБ зазначив, що організація вже успішно проводила подібні реформи в багатьох країнах і готова запропонувати Україні експертну допомогу.

Особливо багато уваги обидві сторони брифінгу приділили антикорупційній реформі, а конкретніше — створенню антикорупційного суду в Україні. «Було б добре, якби ми в найближчі лічені місяці змогли отримати рішення щодо створення такого суду, — сказав Гройсман. — А коли ж говорити про формування суду, то зрозуміло, що це потребуватиме певного часу, оскільки це будуть нові процедури, новий відбір, атестація суддів. Хоча можу зазначити: дуже добре, що вже сформовано новий Верховний суд і є відповідний досвід в усіх структур, які займаються відбором та атестацією суддів. Гадаю, що третій елемент (антикорупційної реформи) — покарання є ключовим. Не буде покарання — будуть злочини».

Президент групи Світового банку також вважає перемогу над корупцією дуже важливою для України. «Довіра до країни забезпечує надходження іноземних інвестицій, — наголошує він і розповідає: — Я говорив з українськими фінансистами, і вони стверджують — а я й сам це розумію, — що Україна має величезний потенціал. Треть світового чорнозему є саме тут. Є населення, яке готове працювати. Але для того щоб забезпечити економічне зростання, необхідна боротьба з корупцією і створення незалежного (антикорупційного) суду. Після того як це відбудеться, я обіцяю, що ми приведемо інвесторів із усього світу й покажемо їм потенціал України. Але без боротьби з корупцією це буде важко зробити».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День», фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments