В літературі, як і в усьому іншому, талант означає відповідальність
Шарль де Голль, французький державний діяч, генерал, перший президент П'ятої республіки в 1958-1969 р.р.

«Миротворчі сили - найкращий спосіб для Росії імплементувати Мінські домовленості»

Спеціальний представник Курт ВОЛКЕР розповів журналістам по Skype про очікування США після переговорів Тіллерсона і Лаврова
8 грудня, 2017 - 18:23
Фото REUTERS

Учора у Відні відбулась міністерська зустріч у Відні, у якій взяв участь держсекретар Рекс Тіллерсон і засвідчив підтримку ОБСЄ з боку Сполучених Штатів. Він зокрема наголосив у своєму виступі:  «З усіх викликів, що стоять сьогодні перед ОБСЄ, немає більш важливого чи дошкульного, ніж ситуація в Україні. Сполучені Штати рішуче підтримують суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Ми закликаємо до повного виконання мінських угод. Ми ніколи не приймемо російську окупацію і спробу анексії Криму. Кримські санкції залишаться чинними, поки Росія не поверне Україні повний контроль над півостровом».

Коментуючи зустріч з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим Тіллерсон сказав, що було досягнуто прогресу, але не став розповідати  деталі. Він лише відзначив, що у нього відбувся "хороший діалог" з главою зовнішньополітичного відомства РФ і додав, що питання миротворчої місії на Донбасі "неможливо вирішити за одну зустріч".

Посольство США сьогодні організувало скайп-конференцію групи журналістів із спецпредставником Сполучених Штатів по Україні Куртом Волкером. Він розпочав спілкування фактично зі слів, що ситуація на Донбасі, який перебуває під контролем російських військ і контрольованих ними сепаратистів, стала гіршою ніж минулого року.
Причому погіршення відбувається по різкій траєкторії, іншими словами драматично. І це те, що не можна забувати, коли йдеться про Мінський процес, відзначив він. І це торкається все більшої частини людей і є прямим результатом конфлікту.  Відтак критично важливо вирішити гуманітарні проблеми, а оскільки Росія має на Донбасі війська і контролює сепаратистів, то вона має вирішити ці проблеми, припинивши підтримку сепаратистів і імплеметувати Мінські угоди, і в результаті повернути цю територію під контроль України та її суверенітет. Якщо це буде зроблено, то і гуманітарний проблеми буде вирішено, підкреслив Волкер.

«Я хочу прояснити ситуацію щодо введення миротворчих сил на Донбас. Зараз існує ситуація, коли російські війська і контрольовані ними сепаратисти контролюють Східну Україну, до якої не має доступу український уряд. До сі не дотримується стале припинення вогню, що створює страждання, тисячі людей загинуло, майже два мільйона стали біженцями. І що три дня гине один український вояк, яких захищає свою територію. Це неприйнятна ситуація. Тому ідея миротворчих сил полягає в тому, що вони потрібні для підтримання безпеки в регіоні, також мають бути реалізовані політичні кроки згідно з Мінськими домовленостями. І в даний момент переговори щодо їх імплементації нікуди не приводять. Якщо Росія припинить підтримувати сепаратистів і забере свої збройні сили з ОРДЛО, то виникне потреба в безпеці. І не йдеться про адміністрацію ООН, не окупаційні сили, ні закриття кордонів з Росією, а навпаки мета у створенні зони безпеки, забезпечення контролю над цієї територією, щоб там був ми і доступ для гуманітарної допомоги, проведення виборів, відповідно до Мінських домовленостей.  Але питання в тому, чого хоче Росія?»

На запитання «Дня» розповісти більше про те, якого прогресу було досягнуто під час переговорів Тіллерсона і Лаврова, Волкер сказав, що він не може сказати більшого ніж прозвучало з уст держсекретаря. Що стосується слів Тіллерсона, що однієї зустрічі мало, щоб вирішити питання введення миротворчої місії на Донбас і запитання, скільки потрібно зустрічей для цього, спецпредставник зазначив наступне: Думаю, нам треба продовжувати зустрічатись і вести дискусії. У мене було три зустрічі з представником Росії Владиславом Сурковим і вони також не привели до прориву.

Дуже важливо уточнити і це було під час дискусій у Відні, щодо цього питання існує повна єдність з боку Заходу, США і ЄС. Всі хочуть миру в Україні, повернення території під її контроль.  Всі вірять, що введення дієздатних миротворчих сил дуже добрий спосіб для цього і лише Росія говорить інше. Я сподіваюсь, що Росія поїзде з Відня з цим меседжем і подумає, що вона може зробити, аби повернути мир в Україну. І фундаментально вирішення цього питання залежить від Росії.

Він вважає, змінити думку Росії щодо цього питання може лише усвідомлення Москвою, що агресія привела до протилежного результату, на який вона сподівалась. Вона хотіла мати уряд в Україні, який був дружним до Росії. Натомість вона отримала протилежні наслідки, керівників уряду, які стали проєвропейсько налаштованими. А з іншого боку військові втрати і фінансову плату за дії, санкції з боку Заходу. А держсекретар Тіллерсон наголосив, що не буде поліпшення відносин між Росією та США, поки не буде окуповані території та Крим під контроль України. Іншими словами Росія платить велику ціну і не отримує від цього ніякої вигоди. І якщо вона це побачить, то буде шукати шляхи як вийти із цієї ситуації. І миротворчі сили, на мою думку, найкращий спосіб для Росії вивести свої війська і забезпечити таким безпекову ситуацію, яка буде сприяти імплементації Мінських домовленостей.

Волкер повідомив, що сподівається наступного тижня зустрітися з Сурковим  у Відні. Але я не думаю, що ні Сурков, ні Лавров не можуть запропонувати щось конкретне без схвалення єдиною людиною, яка все вирішує в Росії.  «Ми зі свого боку готові бути щодо механізмів досягнення мети, яка полягає у відновленні суверенітету та територіальної цілісності, і справжньої безпеки для всіх громадян незалежно від їх етнічного походження чи релігійного переконання», - підкреслив він.

За словами спецпредставника, це може забезпечити ідея миротворчої місії, більше того, вона базується на російській пропозиції, яка полягає у захисті спостерігачів, але цим не може бути досягнуто мети – повернення суверенітету Україні над окупованими територіями.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments