Нація без державности є покалічений людський колективний організм.
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч. Перший голова Директорії УНР

Нові казки Петербурзького форуму

Насправді все те, що Володимир Путін сказав про американську політику, може бути застосовано аж ніяк не до неї, а до нинішньої російської політики
7 червня, 2021 - 14:23
ФОТО РЕЙТЕР

Володимир Путін на пленарному засіданні Петербурзького міжнародного економічного форуму виступив із програмною промовою. Він відверто заявив, що політика - «це інструмент забезпечення комерційних інтересів». І Путін справді в це щиро вірить. Для нього та його друзів, і не лише в Росії, політика - це спосіб якомога більше покласти державних грошей до власної кишені і посприяти процвітанню афілійованих з ним особисто і з його друзями фірм. До інших політиків він підходить з тією ж міркою. Путін стверджує: «У нас немає непорозумінь зі Сполученими Штатами. У них є тільки одне непорозуміння: вони хочуть стримувати наш розвиток і кажуть про це публічно. Решта - похідна від цієї позиції: і обмеження у сфері економіки, і спроба впливати на внутрішньополітичні процеси в нашій країні, спираючись на ті сили, які вони вважають своїми всередині Росії. У цьому вся історія».

А на зустрічі в межах форуму в режимі відеоконференції з керівниками провідних світових інформаційних агенцій Путін застеріг: «Ми обмежуватимемо й намагатимемося звести до мінімуму втручання в наші внутрішні справи». Практично російський президент вимагає від світової спільноти карт-бланш на те, щоб чинити в Росії все, що йому заманеться. І щоб зробити західних партнерів більш поступливими, прагне створити для них максимум внутрішньополітичних та зовнішньополітичних труднощів, для чого, зокрема, вдається до потужних кібератак проти життєво важливих об'єктів економіки та різноманітних способів втручання в механізм виборів у західних країнах.

Путін так охарактеризував політику США: «Дедалі більше санкцій, ми чуємо погрози, що продовжуються звідкись із Конгресу, ще звідкись. Усе це робиться під час якихось внутрішньополітичних процесів США. Але ті люди, які це роблять, керуються, певно, тим, що економічна міць Сполучених Штатів, військова міць, політична така, що це не страшно, «це ми переживемо», вони гадають. Ви знаєте, в чому проблема? Я Вам скажу як колишній громадянин колишнього Радянського Союзу. У чому проблема імперії? Їм здається, що вони такі могутні, що вони можуть дозволити собі невеличкі похибки й помилки: нічого, цих купимо, цих налякаємо, з цими домовимося, цим дамо намиста, цим пригрозимо військовими кораблями, і ми розв’яжемо проблеми. Але кількість проблем зростає, і настає момент, коли з ними вже не впоратися. І Сполучені Штати впевненою ходою, твердим кроком йдуть прямо шляхом Радянського Союзу».

Хоча Володимир Володимирович намагався створити у співрозмовників-журналістів враження, що Росія, на відміну від Радянського Союзу, імперією не є, але насправді все те, що він сказав про американську політику, може бути застосовано аж ніяк не до неї, а до нинішньої російської політики, аж до тези про те, що через тягар імперської політики Росія може ось-ось надірватися, як колись Радянський Союз.

За словами Путіна, що їх він сказав на пленарному засіданні форуму, «російська вакцина визнана найбезпечнішою і найефективнішою - ефективність понад 96 відсотків. І, за даними наших контролюючих органів, немає жодного летального кінця від застосування вакцини. Я вже казав і на собі це відчув: може бути невеличке підвищення температури - усе, це всі побічні ефекти, але захист який гарний!» Біда в тім, що цим заявам мало хто вірить.

Путін стверджує, що під час пандемії «нам вдалося уникнути різкого падіння доходів, як я сказав. Спрацювали наші рішення щодо підтримки бізнесу, трудових колективів, регіонів. Адресна допомога російським сім'ям та людям, які втратили роботу, також була потрібна». Насправді незначний спад російської економіки в період пандемії став наслідком того, що в Росії практично не було загального і якогось тривалого локдауну. Ціною цього стали додаткові сотні тисяч померлих від ковіду. Але Російська держава визнала за краще заощадити на виплаті допомоги основній масі населення, що було б неминуче за тривалого й масштабного локдауну. Володимир Володимирович із гордістю повідомив, що 2021 року російський бюджет буде профіцитним. А те, що ця економія обернулася сотнями тисяч додаткових смертей, Путіна навряд чи обходить. Він запевняв учасників форуму: «Пів світу сидить по домівках. У нас ситуація краща, ніж у багатьох інших країнах світу. Але сьогоднішня обстановка в Росії, в Петербурзі дає нам змогу проводити такі заходи (петербурзький форум. - Б. С.) без особливого ризику поширення інфекції».

Насправді, якщо брати реальну кількість померлих від ковіду та його наслідків на душу населення, то цей показник в Росії значно вищий, ніж в США, Канаді, Австралії та в більшості країн Європи. Якщо ж брати абсолютні показники, то, за моєю оцінкою, на сьогодні в Росії в результаті пандемії померло не менш ніж 1,5 млн осіб (офіційно - в 12 разів менше, 123 787 осіб на 6 червня), і ще приблизно стільки ж помре до досягнення популяційного імунітету. Як вважає Путін, такого імунітету буде досягнуто в Росії вже цієї осені - завдяки масовій вакцинації. Але насправді причина тут буде іншою й набагато сумнішою - восени кількість тих, хто перехворів на ковід, перевищить дві третини населення, а цього має вистачити для досягнення популяційного імунітету. Вакцинація ж у Росії триває дуже повільно. І головна причина тут - тотальна недовіра населення до влади. Нещодавно один мій товариш приїхав до Росії зі США, а інший товариш- із Польщі. В обох цих країнах на щеплення треба записуватися в чергу заздалегідь і підгадати момент, коли і яку вакцину тобі можуть надати. У Росії ж, принаймні в Москві, зробити щеплення можна вільно й безплатно. Але росіяни не поспішають це робити.

Річ у тім, що до останньої миті російська пропаганда дуже любила у барвах розписувати неефективність і жахливі наслідки зарубіжних вакцин, особливо американських, й ініціювала відповідні провокаційні фейки в соцмережах. Слухаючи тих, хто звертався до них з екрану телевізора, росіяни робили висновок: якщо від західних вакцин стільки людей вмирає або тяжко хворіє, то від російських вакцин наслідки мають бути ще гіршими. І запевненням Путіна та інших офіційних осіб у тому, що ніхто від російських вакцин не помер і взагалі не мав тяжких наслідків, не вірять. І правильно роблять. Неодмінно є і загиблі, і тяжкохворі, як і в західних країнах. Але на Заході цю інформацію не приховують, і цим тільки зміцнюють довіру до вакцин, демонструючи, що відсоток несприятливих результатів нікчемний. У Росії ж не звикли казати народові правду. У результаті, хоча Росія першою оголосила про початок виробництва вакцини, наразі у країні щеплено 30 606 544 особи, або близько 21% населення, тоді як у США - 300 268 730 осіб, або 90,2%. Насправді реальний відсоток щеплених в обох країнах менший, оскільки враховуються і ті, хто поки що зробив тільки одне щеплення з потрібних двох, але співвідношення в рівні вакцинації наведені цифри відображають.

Ще Володимир Володимирович перейнявся тим, щоб не тільки взяти участь у боротьбі з глобальним потеплінням клімату, а й заробити на цій боротьбі: «Зважаючи на свої природні переваги Росія може посісти особливе місце на глобальному ринку вуглецевих одиниць. Для цього треба збільшити ефективність використання лісів та земель, підвищити їхню поглинальну здатність, а саме: нарощувати площі лісовідновлення, боротися з лісовими пожежами, розширювати території незайманої природи, заповідники й національні парки». З лісовими пожежами на більшій частині території Росії ніхто як слід не бореться - чекають, коли пожежі припиняться природним шляхом - завдяки затяжним зливам. Путін запевняє інвесторів, що «за оцінками експертів, виручка нової кліматичної галузі на російському ринку - теж важливі цифри - в найближчій перспективі може перевищити 50 мільярдів доларів на рік. Одне слово, це гарний, вигідний напрямок для інвестицій як вітчизняних, так і зарубіжних компаній. Ми запрошуємо до такої роботи зацікавлених партнерів. Створюватимемо для цього всі необхідні умови».

Ну, тут Росія навряд чи зможе багато отримати. Ринок, пов'язаний з боротьбою із глобальним потеплінням, вже поділений великими міжнародними компаніями, і російські компанії туди навряд чи пустять. Заробити можна буде тільки на продажу російських квот на парникові викиди. І все це при тому, що як я вже неодноразово писав, така боротьба із глобальним потеплінням - це чистісінька фікція. Пандемія дала змогу людству провести унікальний глобальний експеримент. 2020 року через пандемію, пов'язаний з нею локдаун і багаторазове зменшення переміщень людей і товарів по всьому світу відбулося рекордне зменшення парникових викидів і водночас - рекордне підвищення середньорічної температури на планеті. Оскільки 2021 року локдауни поступово скасовуються, завдяки успіхам вакцинації, і міжнародне транспортне сполучення поступово відновлюється, другого такого експерименту може не статися ще кілька десятків, а то й сотень років. А експеримент 2020 року беззаперечно доводить, що глобальне потепління від парникових викидів взагалі ніяк не залежить.

Отже, трильйони доларів і євро, які передбачається витратити на мінімізацію парникових викидів, будуть у буквальному сенсі викинуті на вітер, замість того, щоб раціонально витратити їх на боротьбу не з глобальним потеплінням, а з наслідками цього потепління. Адже воно цілком може тривати кілька десятків, кілька сотень або й кілька тисяч років. Але у світі, де зацікавлені в цьому структури створюють такі фантоми, Путін почувається як риба у воді. І висловлюється як справжній високопосадовий міжнародний чиновник чи високопосадовий вчений з-поміж прихильників безкомпромісної боротьби з парниковими викидами: «головне - налагодити моніторинг емісії та поглинання парникових газів, що базується, зокрема, на спостереженнях з космосу, цифрових технологіях і методиках штучного інтелекту». Хай йому грець, краще й не скажеш! Ці твої слова, Володимире, ще не раз цитуватимуть.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Рубрика: