Ми прагнемо миру, тому що знаємо: мир — це той клімат, в якому може існувати свобода
Дуайт Девід Ейзенхауер, американський військовий і державний діяч, 34-й Президент США

Один проти всіх

Чому Трамп намагається повернути Росію і тим самим зруйнувати у єдність Заходу. Перші висновки саміту G7
10 червня, 2018 - 10:57
Фото Reuters

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп продемонстрував цього разу на щорічному саміті G7, який проходив 8-9 червня у канадському місті Ла-Мальбі, Квебек, що для нього головне упровадження у світі гасла «Америка понад усе» і що за будь-яких умов він буде проводити свій порядок денний, не рахуючись з думками головних союзників.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ ТРАМПА НА  САМІТІ G7 – «АМЕРИКА ПОНАД УСЕ»

З одного боку хазяїн Білого дому і далі продовжує наполягати на тому, що існуючі торговельні угоди є не чесними по відношенню до США і їх треба переглянути і зробити «справедливими», або іншими сторонами вигідними для Америки. І через це, нагадаємо, минулого місяця під приводом загрози національній безпеці він запровадив тарифи на сталь та алюміній проти головних союзників: Канади і ЄС, що викликало обурення у цих сторін. Зрозуміло, що і Канада, і ЄС зробили кроки у відповідь, запровадивши тарифи на американські товари. 

І тепер на саміті в Канаді Трамп запропонував загалом усім скасувати тарифи і запровадити зону вільної торгівлі між країнами членами G7, що за його словами, забезпечити вільний доступ американських товарів у ці країни. І це виглядало досить дивно, адже між Канадою та ЄС існує зона вільної торгівлі, а адміністрація Трампа відмовились від переговорів про створення подібної угоди з Євросоюзом.

Очевидно, через непоступливість щодо торговельних поступок США інших учасників саміту, у якому брали участь Канада, Велика Британія, Франція, Італія, Японія та Німеччина, Трамп, який вилетів за чотири години до його завершення,  відкликав підпис під спільною декларацією.  В традиційному йому стилі президент США у Twitter  так пояснив своє рішення: «Зважаючи на брехливі заяви Джастіна Трюдо (прем'єр-міністр Канади – Ред.) під час прес-конференції та той факт, що Канада обкладає наших американських фермерів, робочих та компанії величезними тарифами, я наказав представникам США не підписувати комюніке поки ми придивляємося до тарифів на автомобілі, що завалюють ринок США!».

«Росія повернутися на саміт не може, поки не буде "прогресу" в Україні».

Але ще більше суперечок, а якщо сказати більше - осуду, викликала пропозиція Трампа повернути Росію у G8, яку хазяїн Білого дому виголосив двічі напередодні саміті і під час зустрічі у верхах.

Він зокрема сказав наступне: «Я люблю нашу країну. Я був найгіршим кошмаром Росії. Знаєте, подобається вам це чи ні, і це, може, політично некоректно, але нам треба тут керувати світом, і G7, яка раніше була G8, але викинула Росію, має прийняти Росію назад. Нам потрібна Росія за столом переговорів».

Єдиним хто пристав на цю пропозицію був прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте, який написав у Twitter, що згоден із президентом Трампом, що запрошення Росії буде корисним для всіх учасників саміту. Втім глава італійського уряду погодився, що передумовою цьому є виконання Росією мінських угод. І саме Конте похвалив Трамп у Twitter, запросивши відвідати Білий дім.

Але, як стало відомо, учасники саміту, за винятком США, погодились з думкою, канцлера Німеччини Ангела Меркель, яка заявила, що усі країни члени ЄС, які є тут, включаючи Італію, погодилися, що Росія повернутися на саміт G8 не може, поки не буде "прогресу" в Україні. Канада також рішуче виступила проти повернення РФ у G8.

Але найгостріше на цю пропозицію Трампа відреагували у самих США.

Зокрема, екс-віце президент Джо Байден зазначив: «Путінська Росія вторглась до своїх сусідів, порушила нас суверенітет, втручаючись у вибори, і атакує дисидентів закордоном. Однак наш президент хоче винагородити його місцем за столом, водночас відчужуючи наших найближчих демократичних союзників. Це немає сенсу».

Також з різко засудив таку пропозицію Трампа голова Сенатського комітету з питань збройних сил Джон Маккейн. «Володимир Путін з власної волі зробив Росію недостойною членства у "Великій вісімці", коли вдерся до України та анексував Крим. З того часу він не зробив нічого, що змінило би цей дуже очевидний факт. Щодня, очолювані Росією сепаратисти, вбивають українців на Донбасі. Щодня сили Путіна допомагають Асаду вирізати сирійців. Щодня за допомогою вбивств, кібернападів та ворожого впливу, Росія здіснює напад на демократичні інститути в цілому світі", - заявив він.

Оскільки напередодні саміту йшлося про те, що лідери у верхах будуть розглядати українське питання, то варто відзначити, що це відображено у підсумковому комуніке, щоправда, під яким немає підпису американського президента.

Зокрема, країни G7 пообіцяли продовжувати підтримку суверенітету й територіальної цілісності України. «Ми повторюємо своє засудження незаконної анексії Криму й підтверджуємо подальшу підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів», - зазначається у документі.

Окрім того, у G7 наголосили, що продовження санкцій проти Росії «безпосередньо прив’язане до неспроможності РФ сповна втілити свої зобов'язання, відповідно до Мінських угод, та продемонструвати повагу до суверенітету України». «Ми також повністю підтримуємо зусилля у рамках Нормадського формату та ОБСЄ із пошуку вирішення конфлікту на сході України. Якщо дії Росії вимагатимуть цього, ми залишаємося готовими зробити подальші обмежувальні кроки із метою підвищення ціни для РФ», - наголошується у комюніке.

Лідери країн G7  закликали «Росію припинити дестабілізуючі дії з підриву демократичних систем та згорнути підтримку сирійського режиму, а  також жити у відповідності до своїх міжнародних зобов'язань й відповідальностей як постійного члена Радбезу, та підтримувати міжнародний мир й безпеку».

Однак, мабуть усім оглядачам зрозуміло, що без підпису президента США, який наполегливо прагне повернути Росію у клуб найрозвинутіших країн, з якої її було викинуто за грубе порушення міжнародного права, важко розраховувати, що ці заклики вплинуть на поведінку російського президента. 

 

«У даний час немає підстав для перегляду членства Росії в G7»

Стівен ПАЙФЕР, старший науковий співробітник Інституту Брукінгза

Я сильно не погоджуюсь із твердженням президента Трампа, що Росія має приєднатися до G7. Росію було виключено з цієї групи країн весною 2014 року після захоплення і нелегальної анексії Криму. Москва нічого не зробила, щоб виправитись, а натомість започаткувала конфлікт на Донбасі, який привів до загибелі більше ніж 10 тис. людей. Тому у даний час немає підстав для перегляду членства Росії в G7.

Що стосується Трампа «як найгіршого кошмару Росії», важко зрозуміти, чому він так вважає. Кремль може лише вітати роз’єднаність та хаос, який спричинила політика Трампа всередині Західного альянсу, зокрема послаблення зв’язків між Сполученими Штатами і Європою.

Хоча Трамп, як виглядає, звинувачує президента Обаму за анексію Криму, більшість аналітиків покладають відповідальність на російського президента. Однак, Трампу, схоже, подобається звинувачувати Обаму.

 

«Коментарі Трампа про Росію навряд чи змінять зміст політики ЄС чи навіть довготривалої американської політики»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричіу в Атлантичній Раді США, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

-Президент Трамп закликав повернути Росію в G-7 для того, щоб змістити увагу від зростаючої суперечності в G-7 щодо американських тарифів. Його коментарі про Росію, які, на жаль є недоречними, навряд чи змінять зміст політики ЄС чи навіть довготривалої американської політики.

Що стосується ідеї Трампа із створення Зони вільної торгівлі між країнами G7. Ми вже бачили у стосунках Трампа з Китаєм, Північною Кореєю та вирішенні інших питань різку зміну позиції від жорсткої та примирливої і навпаки. Ця пропозиція, схоже, є проявою такого самого стилю щодо торгівлі з найрозвинутішими країнами світу. Ще зарано  робити якийсь висновок щодо з цього питання. Але не можна виключати такої можливості, що це продуманий план змінити існуючі двосторонні торговельні відносини на користь США.

Треба відзначити, що немає нічого незвичному в тому, що президенти США звинувачують своїх попередників у різних проблемах. І Трамп багато разів звинувачував анексію Криму через слабкість Обами. Я вважаю, що реакція Обами на кремлівську агресію в Криму та Донбасі була слабкою. Але такою ж самою була реакція Джорджа Буша-молодшого на агресію Росії в Грузії.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: