Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Пандора», ковід і газ

Вочевидь, у боротьбі з іноземними агентами російська влада дотримується старого доброго принципу: від подібного — подібним!
7 жовтня, 2021 - 20:04
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Досьє «Пандори» виявилося особливо врожайним на громадян Росії. Їх там відносна більшість — понад 50 власників сумнівних фінансових рахунків. Серед російських фігурантів досьє виявилися цікаві особи, хоча особливих сенсацій не відбулося. З’ясувалося, наприклад, що гендиректор «Первого канала» Костянтин Ернст володіє офшорною компанією на Британських Віргінських островах, яка через інший офшор, зареєстрований там же, і компанію на Кіпрі контролює проєкт зі знесення 39 старих радянських кінотеатрів у Москві з їх заміною на нові торгові центри з кінотеатрами. Світлана Кривоногих, мати третьої дочки Володимира Путіна, принаймні в 2006-2017 роках володіла офшором теж на Британських Віргінських островах — фірмою Brockville Development Ltd, яка, у свою чергу, володіє елітною квартирою в Монако з двома паркувальними місцями за 3,6 мільйона євро. Цю фірму обслуговує міжнародна асоціація консалтингових, аудиторських і керуючих компаній Moores Rowland, чиїми послугами користувалися не тільки інші друзі Путіна, а й неаполітанська мафія.

Офшори також є у студентського друга Путіна, адвоката і бізнесмена Миколи Єгорова, племінника президента Росії Романа Путіна, президента «Сбербанка» Германа Грефа, іншого путінського друга студентських років — голови правління «РусГидро» Віктора Хмаріна. Приблизний розмір активів фірми Pollux Global Corp, якою володіє Єгоров, оцінюється в 50 мільйонів доларів. Хмарін же був бенефіціаром компанії Luciano Services Corp, зареєстрованої 2009 року. І це при тому, що офіційно Путін веде непримиренну боротьбу з офшорами. Засвітився також глава адміністрації президента Росії Антон Вайно — як з’ясувалося, 2012 року він безкоштовно користувався яхтою бізнесмена Сергія Адоньєва, до речі, одного з ключових спонсорів президентської передвиборної кампанії Ксенії Собчак. Цей бізнесмен був заарештований у США ще 1998 року, після того як організував шахрайську схему з постачання кубинського цукру до Казахстану. Але, як вдалося з’ясувати виданню The Insider, на адресу Адоньєва висувалося й набагато серйозніше звинувачення в причетності до кокаїнового трафіку з Латинської Америки до Європи через петербурзький порт. Проте звинувачення зам’яли під тиском Кремля.

А близький друг Путіна ще з дрезденським часів, глава корпорації «Ростех» Сергій Чемезов має близьких родичів з рахунками в офшорах. У його 34-річної падчерки Анастасії Ігнатової, дружини Катерини і тещі Людмили Рукавишникової — знайшли закордонне майно на 22 мільярди рублів (близько 300 млн доларів): 85-метрову яхту, віллу в Іспанії, частку в готелі Haludovo Palace Hotel в хорватському курортному місті Малінська. У Сінгапурі заснував свою компанію Angelus Trust голова правління «Сбербанку» Герман Греф. Вона керувала його сімейними активами більш ніж на 55 мільйонів доларів. 2017 року глава «Сбербанку» зробив керівником і бенефіціаром Angelus Trust свого племінника Оскара, котрий проживає у Швейцарії. А зять міністра закордонних справ Сергія Лаврова Олександр Винокуров виявився пов’язаним аж з шістьма офшорами і рахунками у банках Англії. Також офшорами володіє ряд депутатів Думи і Ради Федерації, переважно з «Єдиної Росії», і вони приносять їм сотні мільйонів доларів прибутку щорічно.

Найдивовижніше, що в Росії з боку офіційних осіб не спостерігається навіть спроба зобразити якусь подобу реакції на ці скандальні викриття у вигляді спростувань або обіцянок розслідувати відповідні звинувачення. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі не побачили в публікаціях ICIJ (Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів) реальних доказів і не вважають їх приводом для перевірок: «Ми не побачили там прихованих багатств. Поки нічого особливого ми не побачили. Єдине, що дійсно впадає в очі, то це демонстрація того, яка держава має найбільші лакуни — це США... Поки мова йде просто про якісь такі твердження, що незрозуміло на чому ґрунтуються. Це, звичайно, не привід для перевірок». Словом, нехай американці цим «Архівом Пандори» і займаються. Влада Росії обрала тактику замовчування, і поки що вона дає плоди. Тут корінна відмінність російської реальності від західних країн, які вже оголосили, що ретельно розслідуватимуть фінансову діяльність своїх громадян, згаданих в «Архіві Пандори». Ну, а на те, що Наталя Полуйчик, колишня дружина заступника міністра юстиції Росії Олега Свириденка, який курирує реєстр «іноземних агентів», як було встановлено в рамках іншого розслідування, до 2019 року володіла у Франції апартаментами за 775 тисяч євро на Лазурному березі в місті Антіб, купленими 2012 року, ніхто у владних структурах і уваги не звернув. Очевидно, у боротьбі з іноземними агентами російська влада дотримується старого доброго принципу: від подібного — подібним!

Крім «Архіву Пандори», ще однією турботою Кремля стало рекордне зростання захворюваності й смертності від коронавірусу в Росії, від якого тільки що помер також один з членів Ради Федерації — російських сенаторів. У Російській Федерації цієї осені захворюваність на ковід виявилася втричі більшою, ніж рік тому. Щоденний приріст смертності від коронавірусу досяг останніми днями позначки в 900 осіб. А 5 жовтня померли рекордні 929 осіб, тоді як днем раніше померлих було лише 895. Сплеск захворюваності вже призвів до скасування масових заходів з кількістю учасників понад 3 тис. осіб. На черзі — регіональні локдауни. І все начебто логічно і переконливо. Закінчився сезон відпусток, працівники вийшли на роботу, студенти — в університети, школярі — в школи, та й інші масові заходи приспіли, найголовніші з яких  відбулися 17, 18 і 19 вересня. От з кінця вересня криві захворюваності і смертності й поповзли вгору. Той же Дмитро Пєсков пояснює зростання цих показників недостатнім рівнем вакцинованості росіян: «Дійсно, цифри дуже погані, це викликає занепокоєння. А головна причина — це недостатній рівень вакцинованості», оскільки «вірус стає злішим, а рівень вакцинованості недостатній». На думку президентського прессекретаря, «як правило, тяжко хворіють і, на жаль, помирають ті, хто не зробив щеплення». Щодо того, що коронавірус став злішим, можна посперечатися. Він начебто ніколи добрим не був. Та й як можна виміряти рівень агресивності ковіду-19 — абсолютно незрозуміло.

Можна посперечатися і з тим, що вмирають у Росії майже тільки ті, хто не щепився. Як мені вже доводилося писати, вакцина захищає лише від тяжких форм хвороби. Від легкого або безсимптомного перебігу захворювання жодна вакцина не захищає. А такі хворі, навіть якщо щеплені, залишаються джерелами зараження. А головне — вакцинація не захищає від посткоронавірусних ускладнень, які здебільшого і є причинами смерті, хоча такі померлі й не потрапляють до офіційної російської статистики жертв ковід-19. Тому насправді вакцинація практично гарантує, що ви не помрете від тяжкої форми інфекції, але ось шанс померти від постковідних ускладнень, якщо й знижується, то ненабагато, тож вакциновані все одно становитимуть значну частину померлих від коронавирусу та його наслідків, нехай шанс померти від інфекції в них значно менший, ніж у нещеплених.

А ось у чому Пєсков має рацію, то це в тому, що рівень вакцинованості в Росії страшенно низький. На 6 жовтня він становив 33,6% всього населення, у США — 65,2%, в Китаї — 76,5% (хоча, як я вже писав, китайські цифри щодо вакцинації вселяють великі сумніви, що ж до китайської статистики кількості хворих та померлих немає жодних сумнівів, то вона не має нічого спільного з дійсністю), у Бразилії — 71,8%, у Франції 77,3%, в Англії — 72,2%, у Південній Кореї — 77,6% , у Німеччині 67,8%, в Польщі 52,5%, в Індії — 48,3%, в Румунії — 30,2%, у Білорусі 22,0% і в Україні — 16,7%. Як бачимо, Росія значно випереджає за рівнем вакцинованості Білорусь та Україну — країни, що не мають власних вакцин, незначно випереджає Румунію, має найгірший показник в Євросоюзі, але істотно поступається всім розвинутим країнам світу, хоча й має кілька власних вакцин. Причина тут — в недовірі російського населення до своєї держави й до офіційної медицини.

А от особливо різке зростання смертності від ковіду в Росії останніми днями можна й слід поставити під сумнів. Просто раніше для статистичних фальсифікацій було встановлено межу 900 осіб на день, а тепер її дозволили перетнути, ось офіційні цифри смертності й поповзли вгору. Ймовірно, нинішня аларміська тенденція спрямована передусім на те, аби змусити росіян активніше вакцинуватися, але наскільки успішною виявиться така пропаганда, важко сказати. Як я вже неодноразово доводив, у Росії колосально фальсифікується смертність від коронавирусу. За офіційним даними, на 6 жовтня в країні від коронавирусу та його наслідків померло 212 625 осіб, тоді як, приміром, у США — 725 109 осіб. Однак якщо ми скористаємося встановленим в одній з минулих статей коефіцієнтом заниження офіційної статистики для Білорусії в 15 разів і застосуємо його до Росії, то реальну смертність у Росії від ковіду на 6 жовтня можна оцінити в 3189 тис. осіб. Для США ж коефіцієнт заниження офіційного показника смертності становить 1,285, відповідно, там реальну кількість померлих можна оцінити в 932 тис. осіб, що менше від нашої оцінки кількості померлих від ковід-19 в Росії в 3,4 рази. При цьому населення США більше, ніж населення Росії, в 2,3 рази, тож на душу населення в Росії від коронавирусу померло в 7,8 рази більше людей, ніж у США. У Китаї ж кількість померлих, ймовірно, вже перевищила 100 млн. осіб.

Один мій товариш, який нині мешкає в Америці і є дуже великим знавцем Китаю, проживши там багато років, коли ми з ним повели мову про пандемію, сказав мені таке: «Я з самого початку епідемії розумів, що ковід-19 — рукотворний і родом він з лабораторії в Ухані, тому що я добре знаю особливості китайської кулінарії. Там мало не в кожній провінції — своя кухня. Так ось, в Хунані та сусідній провінціях, на відміну, приміром, від Кантона, ніколи не вживали в їжу панголінів, відповідно, вони ніяк не могли продаватися на ринку в Ухані. Тому брехня офіційної китайської версії щодо походження коронавирусу була для мене очевидною одразу ж». Однак досі вчені у світі бояться назвати речі своїми іменами й відверто заявити, що китайська версія природного походження коронавирусу не витримує жодної критики і єдино вірною є версія витоку ковід-19 з лабораторії в Ухані. Але визнати це бояться з політичних причин.

Точнісінько так само з боротьбою з глобальним потепління. Зараз Володимир Путін під прапором боротьби за «зелену економіку» фактично веде енергетичний шантаж Євросоюзу, зменшуючи постачання російського газу, але без формального порушення контрактів. Мета шантажу є очевидною — домогтися виведення «Північного потоку-2» з-під обмежень газової директиви ЄС. При цьому Володимир Володимирович сам же звинувачує європейців у тому, що зростання цін на енергоносії відбувається через безлад на європейському енергетичному ринку, який він сам же й створив своїми діями. А в цей час Нобелівську премію з фізики надають вченому, який створив модель глобального потепління з переважним впливом антропогенного чинника у вигляді парникових викидів. Але цю модель фактично було спростовано досвідом нинішньої пандемії, коли 2020 року температура поверхні землі рекордно зросла попри значне зменшення, вперше за багато десятиліть, парникових викидів. Але чого не зробиш заради політичних чи хибно сприйнятих екологічних міркувань.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 
Рубрика: