Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Під покровом «Циркону»

Ніякої нової загрози американським кораблям він насправді не створює
22 липня, 2021 - 20:03

Останніми днями Володимир Путін проводив посилену компанію із залякування Заходу, і перш за все Америки та Євросоюзу, новинками російської військової потужності. Можливо, це є своєрідною відповіддю на навчання НАТО Sea Breeze. 28 червня на зустрічі з найкращими випускниками вищих військових навчальних закладів Міноборони, МНС, ФСБ, ФСО і Росгвардії російський президент заявив: «Роль і відповідальність командира нині багатократно зростають. Потрібна не тільки ґрунтовна, фундаментальна теоретична підготовка в області військової науки, а й готовність постійно вчитися самому, допомагати підлеглим освоювати новітні зразки військової техніки, тому що сучасні Збройні сили — це справжній сплав передових технологій, інновацій та знань. Уже поставлено на бойове чергування гіперзвукову зброю — комплекси «Авангард» і «Кинджал». На підході інші унікальні системи озброєнь, серед них — міжконтинентальна балістична ракета «Сармат», корабельна гіперзвукова ракета «Циркон», зенітні системи С-500 «Прометей» та інші комплекси».

Тут Путін забув про ще одну важливу складову боєздатності будь-яких збройних сил — це добре навчений і мотивований особовий склад. А з цим у російської армії, як відомо, — великі проблеми. Але ці проблеми покликаний заглушити грім фанфар у зв’язку з успішними випробуваннями нібито новітніх і найбільш передових у світі зразків російських озброєнь.19 липня з’явилось офіційне повідомлення Міноборони Росії про те, що фрегат «Адмірал флоту Радянського Союзу Горшков» успішно виконав стрільбу гіперзвуковою крилатою ракетою «Циркон» (за класифікацією НАТО — SS-N-33) по наземній цілі на узбережжі Баренцевого моря, і, згідно з даними засобів об’єктивного контролю, ракета успішно вразила ціль прямим влученням. Швидкість польоту становила сім Махів (близько 8600 км / год), дальність — понад 350 км. Однак дані об’єктивного контролю нікому не були надані, тож важко оцінити, наскільки точно ракета влучила в ціль. Ракетами «Циркон» оснастять підводні човни та надводні кораблі ВМФ Росії. Передбачається прийняти її на озброєння вже 2022 року. Стверджується, що «Циркон» можна запускати з тих самих пускових установок, що й новітні російські протикорабельні ракети П-800 «Онікс» і «Калібр» (3М54).

Після липневих випробувань кремлівські пропагандисти навперебій почали запевняти простодушну публіку, що тепер-то кінець хваленим американським ударним атомним авіаносцям (цей клас кораблів завжди викликав особливу ненависть радянського і російського керівництва — через очевидну нездатність побудувати такі самі кораблі). А тут ще на авіаційному салоні МАКС у Жуковському представили новий російський диво-літак — легкий тактичний однодвигуновий винищувач п’ятого покоління корпорації «Сухий», розробка якого велася в такому секреті, що навіть його назва, Checkmate, стала відома тільки під час презентації на авіасалоні. Під час відвідування МАКСа Путін заявив: «Російська авіація має великий потенціал розвитку, а наше авіабудування продовжує створювати нову конкурентоспроможну авіаційну техніку». Щоправда, як приклад такої авіатехніки Володимир Володимирович назвав лайнер «Суперджет», який через свою ненадійність уже став притчею во язицех. Якщо й новітній винищувач такої ж якості, то налякати ним або запропонувати його потенційним покупцям навряд чи вийде. Наприклад, як зазначає відомий російський військовий експерт Павло Фельгенгауер, у Checkmate «видно розміщений під кабіною повітрозабірник, який неможливо зробити непомітним. Це рівень технології, як у американського винищувача четвертого покоління F-16», і через цей повітрозабірник неможливо зробити його повноцінним винищувачем-невидимкою. Але піар нашої нової техніки абсолютно божевільний. Так локшину швидкого приготування рекламують...»

Якщо ж розглядати той же «Циркон» детальніше, то виявиться, що ніякої нової загрози американським кораблям він насправді не створює. Строго кажучи, це розробка радянського часу, заморожена у 80-ті роки і тепер здійснювана. У протикорабельних ракет «Калібр», які нині перебувають на озброєнні російського ВМФ, максимальна дальність стрільби не перевищує 670 км. Дані щодо «Циркону» засекречені. Путін говорив рік тому, що вона здатна вражати цілі на відстані понад 1000 км. Однак досі було тільки 9 випробувальних пусків «Циркону», з них тільки два — з боєголовками й ураженням цілі. Однак ціль уражалась тільки на дистанціях 350-450 км, і, за даними західних розвідок, реальна дальність «Циркону» не перевищує 500 км. Якщо припустити, що ефективний радіус ураження у «Циркону» дійсно становить таку величину — 500 км, то це не більше, ніж у вже наявних «Калібру» і встановленого на підводних човнах «Граніту», якого «Циркон» і покликаний замінити (у «Граніту» дальність ураження цілі не перевищує 625 км). Гіперзвукову швидкість «Циркон» розвиває тільки на висоті 30-40 км, а до виходу на цю висоту вона може бути уражена існуючими засобами ППО. Гіперзвукові ракети не є малопомітними і легко виявляються радіолокаторами. Для таких ракет важливі точність і дальність ураження цілі. Про те, наскільки точною є «Циркон», ми не знаємо, але навряд чи його точність велика на граничному радіусі. Американські «Томагавки» мають радіус дії від 1300 до 2500 км і гарантовано встигнуть уразити носії «Цирконів» задовго до того, як ті встигнуть вийти на позиції, з яких зможуть стріляти по американських авіаносцях. У принципі для ураження самого «Циркону» можна використовувати також американську ЗУР RIM-174 Standard ERAM / SM-6, яка розвиває швидкість = 3,5М і має дальність 240 км.

За правильним зауваженням Фельгенгауера, цього разу Росія вирішила не наздогнати Америку за озброєнням, а тільки її налякати: «Пентагон, до речі, від цього в захваті, адже ліве крило Демократичної партії збиралося зменшувати військові витрати. Тому американські військові в надії на нові бюджети вихваляють наші «Циркони» та іншу військову техніку до небес». При цьому експерти Пентагону прекрасно знають, що шанси швидкого запуску російських новинок у серію, через втрату радянського потенціалу, дорівнюють нулю і, швидше за все, коли сьогоднішні російські новинки дійсно підуть у серію (якщо коли-небудь підуть), вони перетворяться вже на вчорашній день розвитку озброєнь. Про це свідчить весь досвід російського ВПК, що запускає в серію поки що тільки ті розробки, які були здійснені ще в СРСР.

А для того, щоб зручніше було лякати й обманювати громадськість, російську і західну, ФСБ опублікувало проект наказу, який фактично забороняє російським громадянам під загрозою визнання їх іноземними агентами публікувати будь-які відомості, що мають стосунок до Міноборони, іншим силовим структурам або «Роскосмосу», але не належать до категорії державної таємниці. Приводом слугує те, що ці відомості у разі, якщо вони потраплять у розпорядження іноземної держави, становитимуть загрозу для безпеки російської держави. Цей наказ, який поки ще не став підзаконним актом, по суті, блокує будь-яку легальну можливість проводити будь-які антикорупційні й інші журналістські розслідування, що зачіпають силові структури або «Роскосмос». Це пов’язано не тільки з наміром і надалі лякати Захід і, головним чином, росіян, у яких тоді буде ще менше можливостей отримати об’єктивну картину становища у військовому відомстві й інших силових міністерствах, а й із майбутніми виборами, щоб не дратувати виборців новими скандалами.

Також у контекст майбутніх російських виборів вписується російська боротьба з пандемією. Путін, з одного боку, вимагає всебічного прискорення вакцинації, щоб виправдати нібито досягнутим колективним імунітетом неминуче порушення карантинних норм на виборчих дільницях. З іншого боку, він не бажає оголошувати всеросійський локдаун і обмежує губернаторів в оголошенні регіональних локдаунів, щоб не злити людей перед виборами і не платити їм із державної кишені за вимушене безробіття. А тут як раз з’явилися відомості, які фактично підтверджують мої розрахунки реального числа захворілих на коронавірус у Росії. Згідно з висновками журналістів видань «Медиазона», «Холод» і «Медуза», які проводили спільне розслідування, до середини липня номерів сертифікатів перехворілих на коронавірус на порталі «Госуслуг» було вже 29 мільйонів. Це означає, що не менше 29 мільйонів росіян з офіційно встановленим діагнозом перехворіли на ковід, що в 5 разів більше за офіційні дані (6 030 240 на 21 липня). Але напевно не менша кількість росіян перехворіла, зокрема в легкій формі, не звертаючись до лікарів. Тоді загальне число інфікованих становитиме близько 60 млн осіб. Згідно з моєю оцінкою, донині в Росії від коронавірусу померло понад 2 400 тис. осіб, що від 60 млн осіб становить лише про 4%. А такий відсоток зовсім не виглядає фантастичним. У США, навіть з урахуванням недоврахованої смертності від коронавірусу, до 21 липня померло 2,17% від 35 100 777 інфікованих. У Росії ж, з огляду на відсутність карантинних заходів і реальний рівень медицини, відсоток померлих напевно повинен бути вищим.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 
Рубрика: