Бережіть собори душ своїх… Бо з усього найгіршого, що може бути в людині, душа заяча, душа раба!
Олесь Гончар, український письменник, літературний критик, громадський діяч

«Після «Мегзіту» Британія стане лише сильнішою»

Українська молодь – про «королівську кризу»
20 січня, 2020 - 18:37
ФОТО REUTERS

Світові ЗМІ наповнені заголовками про завершення, так званої, королівської кризи — герцог та герцогиня Сассекські офіційно відмовилися від звання «старших членів королівської родини» та офіційних обов’язків. Багатьох цікавить в Об’єднаному Королівстві, що коштував цей вихід двору та самій парі? Якщо сказати кілька слів про фінанси, то здійснилася мрія багатьох британців, що були налаштовані проти фінансування королівської родини податками — до Гаррі та Меган відсоток більше не надходитиме. Проте пара не залишиться ні з чим, адже обидва мають серйозну фінансову подушку: Гаррі успадкував майно від своєї матері, принцеси Діани, експерти оцінюють його приблизно в 13 мільйонів фунтів. На думку кореспондента Бі-Бі-Сі Ніка Вітчела, герцог так само міг успадкувати статки королеви Єлизавети ІІ. За словами Daily Mail, принц також продовжуватиме отримувати кошти від свого батька Чарльза. Меган Маркл завдяки зйомці в серіалі «Форсмажор» отримувала до 50 тисяч доларів за епізод, а тому теж має певні заощадження. На додачу пара зареєструвала свій власний бренд під назвою Royal Sussex, який, імовірно, приноситиме їм чималі кошти.

Важливою новиною стало те, що пара особисто зобов’язалася повернути до скарбниці 3,1 мільйона доларів, які були витрачені на ремонт їхньої британської оселі «Фрогмор-котеджу». Деталі угоди будуть приховані від громадської, проте, найімовірніше, Гаррі та Меган продовжать охороняти за державний рахунок. 

Королева Єлизавета ІІ так прокоментувала цю подію: «Після багатьох місяців розмов та нещодавніх обговорень, я рада, що разом нам вдалося знайти конструктивний спосіб підтримати подальший шлях мого онука та його сім’ї. Гаррі, Меган та Арчі завжди будуть дуже любими членами моєї родини. Хочу подякувати їм за їхню віддану працю в цій країні, країнах Співдружності та за їх межами, і я особливо пишаюся тим, як Меган настільки швидко вдалося стати членом родини. Вся моя родина сподівається, що сьогоднішня угода дасть їм можливість побудувати щасливе та спокійне нове життя».

Дуже цікавою є реакція батька Меган Маркл, у своєму інтерв’ю для телеканалу 5 News він заявив: «Коли вони одружилися, вони взяли на себе зобов’язання, і повинні бути частиною монархії та представляти її. І було б нерозумно для них цього не робити. Це одна з найбільших їхніх помилок, зроблених коли-небудь. Вони руйнують монархію, здешевлюють її, роблять її пошарпаною... Вони не повинні цього робити. Меган і Гаррі відокремлюються від королівської родини... І це невтішно, адже вона насправді втілила мрію кожної дівчинки. Всі хочуть стати принцесою, а вона отримала це і тепер викидає. Мене це бентежить», — додав він у інтерв’ю.

Звичайно, українці теж стежать за світовими подіями. А як цю подію коментують студенти Національного університету ім.Т.Шевченка? Це «криза» чи свідчення, що британська монархія здатна до модернізації?

Максим АНТОНЕНКО:

«Коли ми говоримо про кризу британської монархії, яку вже встигли охрестити як «Меґзіт», слід розуміти, що вона не є аномалією, а радше логічно випливає з природи королівської родини й має велику кількість історичних паралелей. Тільки раніше такі події мали приставку «гейт». Попри всі стереотипи про надмірну суворість британських монархів, насправді, якщо ми захочемо описати їх одним словом, то це буде «дуалістичність». Консерватизм і прогресивність, скандали й величність, народні любов і ненависть. Яскраво ілюструє цю тезу сходження на англійський трон Матильди, на той момент удовиці імператора Священної римської імперії, яка змогла зробити це, одружившись з ворожим тоді графом Жоффруа невдовзі після смерті чоловіка. Британська королівська родина ніколи не боялася змінюватися та прогресувати, не втрачаючи при цьому зв’язку з традиціями та власним корінням. Одночасно з цим, династія Віндзорів, яка нині править на Туманному альбіоні, прославилася ще й своїми скандалами, пов’язаними з родинним та любовним життям. За трохи більше як сотню років правління і п’ять монархів, вона не раз потрапляла в кризи, пов’язані з особистим життям членів. Так, король Едвард VIII зрікся престолу 1936 року, бажаючись одружитися з двічі розлученою американкою Волліс Сімпсон, принцеса Маргарет страждала від нападів преси щодо її коханців, а принцеса Діана назавжди перевернула сприйняття світом королівської родини Великої Британії...

Віндзори — одна з найрозкутіших британських династій, до того ж дуже схильна до модернізації. Продовжуючи цю тенденцію, Меган Маркл та принц Гаррі відмовляються виконувати свої королівські обов’язки. Серед причин хтось називає не сприйняття Меган королевою Єлизаветою чи принцесою Кейт, хтось — небажання Сассексів жити королівським життям (тобто кар’єрні амбіції перспективної на момент зустрічі з Гаррі акторки Меган або небажання Гаррі все життя займатися благодійністю та виконувати церемоніальні функції). Найімовірніший сценарій — конфлікт подружжя з пресою, на його користь свідчить відмова від будь-яких титулів для первістка Арчі, не сприйняття Гаррі порівняння Меган із його матір’ю, леді Ді тощо.

Королева як ніхто розуміє, за якими тенденціями живе її родина й куди віє вітер. Вона знає, що зупинити процес трансформації інституту британської монархії неможливо й недоцільно, а тому намагається його направляти й унормовувати.

Мудрість королеви дає надію, що британська монархія успішно переживе переродження і з гідністю вийде з ситуації. Власне, за це британський народ і обожнює своїх монархів: за їхню пристрасть та стриманість, безстрашність та обережність, прогресивність та мудрість. Після «Мегзіту» Британія стане лише сильнішою».

Катерина БЕЛОВА:

«Світ уже два роки стежить за непростим життям Меган та Гаррі в королівській родині. Скандали, тонни бруду — Сполучене королівство трясло хіба що не кожен день. Меган Маркл, у минулому — кіноакторка, не очікувано, мабуть, і для самої себе потрапила в те середовище, яке дає тобі, з одного боку, велику честь і шану, а з другого, — неймовірну кількість клопоту, прискіпливу увагу та важкий тягар відповідальності за кожен свій крок і подих. Свого часу Кейт Міддлтон гідно пройшла цей шлях. На жаль, ситуацію Меган ускладнювало її неоднозначне минуле та активна родина. Ця ситуація показала, що британське суспільство досі хоче бачити Королівську Родину як символ ідеальний і незаплямований. І наскільки гостро на тлі «Брекзіту» британці сприймають будь-яку новину про оточення Її Королівської Величності.

Для Меган, Гаррі й Арчі це було очікуваним рішенням (я пожартувала б, що ще довго протрималися), всі ми сподіваємося, що таким чином їхнє життя стане набагато спокійнішим, і вони віднайдуть справу свого життя, як це свого часу зробила Леді Ді».

Олександр ПЕТРЕНКО:

«Це подружжя отримало те, що хотіло, і те, чого, вірогідно, прагнуло від початку. Споглядаючи довгу історію скандалів при дворі, може здатися, що весь цей скандал не був таким уже спонтанним. Пані Меган дуже швидко й сильно затисла чоловіка в обіймах своєї влади. Тому геть не дивно, що він виконував усі її забаганки. Багато хто каже, що Маркл не любила британська преса, однак якщо згадати шлюб принца Вільяма та Кейт Міддлтон, у них теж були свої труднощі і її також на початку не приймали, адже вона не була аристократкою за походженням. Тому, як на мене, «Мегзіт» — банальне бажання відпочивати, насолоджуватися життям та не залежати від усталених правил та обов’язків британської королівської родини».

Соломія ТРАЧУК:

«Насправді ця історія з виходом принца Гаррі та Меган Маркл має стосуватися насамперед англійців, з гаманців яких, ці двоє і живуть. Цей приклад демонструє те, що королівська сім’я не така вже дружня та об’єднана. Також те, що люди, маючи владу (формальну) і гроші, можуть легко від них відмовитися, бо втомилися від життя на публіку. Мені здається, це досить цікава і позитивна ситуація навіть для всього світу, бо це, знову ж таки, демонструє, що людям важливіше жити в повній свободі, аніж бути постійно прикутими до об’єктивів та піддаватися критиці».

Iоанн ГУНЧАК:

«Ми чітко бачимо певне зіткнення культур, що так чи так завжди себе проявляє. Проблема в тому, що прогресивна американка Меган (читайте графиня Сассекська) намагалася діяти в інтересах популяризації власної персони, просуваючи відверто ліві благодійні проєкти на кошти платників податків (зміна клімату, дослідження тощо), змішуючи це з благами, що їй дає новий статус. Будучи жінкою, тією чи іншою мірою владною, вона зуміла переконати розхлябаного Гаррі в своїй правоті; потім почалися їхні спільні заяви наче і не на політичні, але більш ніж на політизовані теми, тим самим, можливо, в такій спробі реалізуватися, як «новий дух запліснявілої консервативної монархії». Вся напускна політична коректність, усі примітивні загравання американської акторки-метиски сприймаються, відверто кажучи, неприємно і народом, що годує всю королівську родину, і істеблішментом.

Можна сподіватися, що після багатьох скандалів та перевтілень королівська родина все ще залишатиметься непохитним символом для британців, адже, попри всі проблеми, саме вона була тим об’єднуючим чинником, на який спиралося все суспільство. Велика Британія ж, урешті-решт, королівство...

Аліса ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ