Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

«Потрібне політичне рішення»

Експерт — про причини блокування Україною ратифікації Римського статуту
18 лютого, 2016 - 10:59
ФОТО РЕЙТЕР

Генеральний секретар міжнародної організації «Парламентарії за глобальні дії» Девід Донат-Каттін закликав Україну якнайшвидше прийняти Римський статут. Нагадаємо, що Україна 20 січня 2000 року підписала Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС), однак досі не ратифіковала цей документ. Нинішня влада зобов’язалася вжити всіх заходів для ратифікації Римського статуту в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Натомість з ініціативи Президента України Петра Порошенка було внесено зміни до Конституції, які вже прийнято в першому читанні, що відкладають ратифікацію Римського статуту Україною на 3 роки.

І через це, як зазначив Доннат-Каттін, Україна досі не є державою-учасником МКС і не має змоги брати участь у роботі суду, хоча на неї поширюється його юрисдикція.

«Ми дуже сподіваємося, що Рада й Президент за підтримки громадянського суспільства знайде шлях, як скоротити цей термін до максимум одного року і підтримають курс міжнародного правосуддя, особливо стосовно жертв конфлікту на Донбасі. Ратифікація Римського статуту буде гарантувати неможливість уникнення покарання за міжнародні злочини і, таким чином, стане новим початком для мирних переговорів, де лідери будуть прагнути до досягнення реального, тривалого і справедливого миру», — зазначив він.

За словами народного депутата, голови комітету у закордонних справах Верховної Ради Ганни Гопко, існує затверджений ще в липні минулого року план законодавчого забезпечення реформ, який передбачає ратифікацію Римського статуту в 2016 році.

«НАМ НЕОБХІДНО ОТРИМАТИ МОЖЛИВІСТЬ ПОВНОЦІННО БРАТИ УЧАСТЬ У БОРОТЬБІ З БЕЗКАРНІСТЮ ЗА НАЙТЯЖЧІ ЗЛОЧИНИ»

«День» звернувся до доцента кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Г Шевченка Миколи ГНАТОВСЬКОГО з проханням прокоментувати заяву організації, яка підтримує ефективне функціонування МКС і подолання безкарності, і чому українська влада не бажає якнайшвидше ратифіковувати Римський статут.

— Ця заява свідчить про те, що міжнародне співтовариство стежить уважно за ситуацією в Україні. Ми безумовно маємо виконати взяте на себе зобов’язання завершити процес приєднання до Римського статуту. На мою думку, «Парламентарії за глобальні дії» були неприємно здивовані ідеєю відкладення ратифікації цього договору на три роки. Вони фахово розібралися у цих питаннях і знають, що ідея відкладання не має жодного практичного сенсу. Адже Україна вже визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо себе. Я думаю, що значною мірою йдеться про непорозуміння в Україні, причому на найвищому рівні. Ми не розуміємо, що вже взяли на себе основний тягар зобов’язань за Римським статутом, не ставши його державою-учасницею. І нам необхідно просто завершити цей процес і отримати можливість повноцінно брати участь у загальній боротьбі з безкарністю за найтяжчі злочини.

Немає розуміння того, що ратифікація Римського статуту за нинішніх обставин не тільки не зашкодить нам, а навпаки створить багато переваг для України. Насамперед Україна отримає можливість самостійно ініціювати розгляд певних справ у Міжнародному кримінальному суді. А оскільки вона вже визнала юрисдикцію цього суду, не ратифікувавши Римський статут, і ми вже дали право прокурору МКС розслідувати міжнародні злочини на нашій території, у нас немає жодного сенсу побоюватись, що це погіршить якусь ситуацію. Тим більше, пам’ятаючи, що мова йде не про ординарні, а про найтяжчі злочини, які існують на світі, не можна навіть допускати думку чи натякати, що ми когось хочемо захистити від відповідальності за найжахливіші злочини, які тільки можуть бути. Тому неприпустимо не ратифікувати Римський статут. Думаю, що це непорозуміння.

Дивує ситуація, коли глава держави спочатку санкціонує повне визнання юрисдикції МКС щодо минулих та майбутніх подій в Україні, що й зробило МЗС, а потім пропонує відкласти ратифікацію статуту цього суду. У цьому випадку складається враження, що іноді права рука не знає, що робить ліва. Або ж немає повного розуміння проблеми, з якою ми маємо справу.

Щоб ратифікувати Римський статут, потрібне політичне рішення. Автором проекту змін до Конституції стосовно правосуддя, які передбачають відкладання цього питання на три роки, є Президент України. Тому насамперед має бути розуміння з Банкової. І що стосується Верховної Ради України, то зрозуміло, що переважна більшість народних депутатів, як це довели два семінари у Верховній Раді, що їх, до речі, проводили «Парламентарії за глобальні дії», мають дуже приблизне уявлення про МКС і про те, яка там процедура, які злочини ним розслідуються, як діляться обов’язки між національним і міжнародним розслідуванням тощо. Крім політичної волі керівництва держави, щоб завершити цей процес, потрібна освітня робота серед парламентарів.

На даний момент я не бачу прямої перспективи швидкої ратифікації Римського статуту, бо йдеться про необхідність внесення поправок у проект змін до Конституції, який був попередньо схвалений Верховною Радою і схвалений Конституційним Судом. На цьому етапі вносити зміни до цього проекту не так просто.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: