Великою нацією нас робить не наше багатство, а те, як ми його використовуємо.
Теодор Рузвельт, 26-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру

«Потрясіння для всіх»

Посол Микола КУЛІНІЧ: «Австралійці дуже високо оцінили пропозицію України щодо допомоги і наші слова підтримки»
16 січня, 2020 - 18:55
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Лісові пожежі, які тривають у Австралії привернули до себе увагу світової спільноти. Це пояснюється як масштабами пожеж, кількістю жерт людей і особливо серед диких тварин. «День» звернувся до посла України в Австралії Миколи КУЛІНІЧА з проханням прокоментувати ситуацію з пожежами, в чому їх унікальність з попередніми подібними пожежами, а також розповісти як уряд і населення борються з цією бідою і які уроки виносить з цього Канберра.

«ТАКОГО МАСШТАБУ ЛІСОВИХ ПОЖЕЖ І ТАКОЇ ІНТЕНСИВНОСТІ АВСТРАЛІЙЦІ НЕ ПАМ’ЯТАЮТЬ»

— Справді, це не дивина, такі лісові пожежі тут відбуваються часто. Але цього разу все було по-іншому. Зазвичай, пожежі розпочинаються після спеки наприкінці січня і тривають по лютий і, як правило, все це триває максимум три тижні та лише в деяких місцях країни і до того ж осередки пожеж вдавалося локалізовувати. Але такого масштабу лісових пожеж і такої інтенсивності австралійці не пам’ятають.

Уявіть собі пожежами охоплено 10 млн га, а це означає, що понад дві Швейцарії палає одночасно. І просто такі пожежі погасити було неможливо і австралійці не ставили собі за мету погасити, бо це абсолютно неможливо.

Слід брати до уваги, що йдеться про евкаліптові ліси, а це — ефірні масла. Я бачив, як горять евкаліпти. Це — як вибух. Дерево миттєво спалахує і від коріння до верхівки згоряє за лічені хвилини.

І все це відбувається в умовах спеки, яка сягає 40 градусів тепла. У самий пік пожеж позначка на термометрі показувала 42 градуси. І дерево просто, як бомба спалахувала. Я нічого такого навіть не міг уявити.

А скажімо, для Канберрі біда полягає в тому, що пожежі йдуть на це місто, яке розташовано в котловині між горами. І тут від згарищ сконцентровувалася величезна кількість диму і задимлення становило серйозну загрозу.

ФОТО REUTERS

Наприклад, сьогодні (інтерв’ю записувалось 15 січня. — Авт.) уранці я йшов на роботу, то складалось враження, що повторюється Чорнобиль-2, тому що люди ходять у респіраторах, нічого не видно. А сонце було навіть не червоного кольору, а бордового, як перед самим заходом.

Коли ми їхали машиною, то почули оголошення, що видимість становить 70 метрів. І фактично ми їхали в пітьмі серед білого дня.

Про безпрецедентність та інтенсивність лісових пожеж говорять такі факти: 26 загиблих, понад 2 тис. домівок спалено. І саме головне, що пожежа триває, щоправда, інтенсивність трішки зменшилась. Навколо Сіднею вдалося дещо локалізувати пожежі. І в деяких місцях навіть люди повертаються на згарища.

Але сьогодні вранці налічувалося 500 осередків пожеж. Там зараз працюють бригади пожежників.

І своєрідність нинішньої ситуації полягає в тому, що пожежі тривають з кінця вересня, наступні місяці вони розширювались, а пік прийшовся на різдвяні та новорічні свята. Саме тоді, коли всі пішли у відпустку, закрились школи. Всі виїхали або намагались виїхати за межі своїх осель, дороги були забитими, перекритими, горить узбережжя.

«ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ В КАНБЕРРІ СЬОГОДНІ В 20 РАЗІВ ПЕРЕВИЩУЄ ДОПУСТИМІ НОРМИ»

У нас у Канберрі оголосили, що завтра, можливо, піде дощ. А нам хоча б два дні дощу, то це трішки збило би цей попіл і мікрочастини.

Я отримав офіційну довідку від МЗС Австралії, в якій було сказано, що робити в такій ситуації. В ній офіційно визнається, що забруднення повітря в Канберрі в 20 разів перевищує допустимі норми. А першого та другого січня рівень забруднення повітря перевищував норми в сто разів!

Канберра була самим забрудненим містом у світі. Сьогодні цю пальму ми передали Мельбурну. Де зараз відбувається тенісний турнір. Учора були кваліфікаційні матчі, і одна тенісистка втратила свідомість і тому домовились зупинити матч, бо немає чим дихати.

Це просто біда і саме головне, що тут мало що можна зробити, бо цей процес некерований. Пожежами охоплена величезна територія, збитки колосальні. Уряд думає, що робити. Хоча картина невесела, але вважаю, що по тому, як поводяться в даній ситуації австралійці, є надія.

Розповідаючи про згарище, хочу згадати сюжет по NBC, у якому показали одну громаду, а це кілька домівок, які святкують повернення на свої згарища. Вони відкрили діжку пива. А кореспондент їх питає, чому ви радієте, хіба є для цього привід? Чоловік йому відповідає: я повернувся додому. А кореспондент каже: та ви ж повернулися на згарище. Той у відповідь: «я ж повернувся на своє згарище. Я буду відбудовувати його. Я зробив те, що зробив мій дід, який уже відбудував згарище, яке було раніше».

І цей репортаж з одного боку вселяє певний оптимізм, а з другого — трішки страшнувато, коли побачиш такі згарища.

«З КАНБЕРРІ ЄС ВИВІВ СВОЇ ПОСОЛЬСТВА В СІДНЕЙ ЧИ БРІЗБЕН»

До речі, в Канберрі евакуювали посольства багатьох країн, зокрема ЄС вивів свої посольства в Сідней чи Брізбен. А ті, хто залишився, а це деякі європейські країни та інші, працюють вахтовим методом, залишають тут двох дипломатів, яких потім міняють інші.

— А як щодо українського посольства?

— Нас точно не евакуювали. Ми сидимо, ховаємось під кондиціонерами. Я написав листа в МЗС, що в нас ситуація серйозна, вирішуватимуть, що робити. Оскільки є надія, що це минеться, чекаємо дощів. І будемо працювати як зазвичай.

«ЦЕ НЕПОПРАВИМИЙ УДАР ПО ПРИРОДІ, ПО ТВАРИНАХ — УНІКАЛЬНІЙ ЕКОСФЕРІ»

— А яка ситуація з дикими тваринами, бо є маса повідомлень про велику кількість загиблих?

— Справді, йдеться про мільярди загиблих диких тварин. І найбільше постраждав відомий острів кенгуру, своєрідний заповідник. Учора туди ввели війська, щоб врятувати тих, хто залишився. Саме тварин, не людей, бо там людей не залишилось. Цей острів повністю вигорів. Позавчора показували звернення директора заповідника тварин-коал то він плаче, але що тут вдієш.

Там загинула страшна кількість тварин. І там рятують маленьких кенгуренят, які залишилися в мішку матері живими. Їх намагаються направляти в розплідники, розподіляють між австралійцями, волонтерами.

Я вважаю, що це непоправимий удар по природі, по тваринах — унікальній екосфері. Мільярд це — цифра, яку в Австралії пустили в обіг офіційно, майже мільярд диких тварин загинуло в лісах, я думаю, що буде ще більше, бо пожежі продовжуються, а тварин ніхто не рахував.

І до того ж до багатьох районів ще не добрались. 

«АВСТРАЛІЙЦІ НЕ СОРОМЛЯТЬСЯ КРИТИКУВАТИ СВОЮ ВЛАДУ»

— Як австралійці оцінюють реакцію уряду на таку трагедію чи біду? Наскільки відомо, в медіа була критика прем’єра, який був у відпустці під час піку пожеж.

— Так, це мало місце. Австралійці не соромляться критикувати свою владу. І до цього вони звикли. Вони критикували владу в основному з двох причин.

По-перше, багато хто вважає, що ці лісові пожежі є наслідком кліматичних змін. Але немає кореляції, що зі зміною клімату трапляються пожежі. Пожежі були раніше, але не такими масштабними.

Слід зауважити, що, зважаючи на масштаб пожеж, уряд не знав за що хапатися: евакуацію чи давати гроші пожежниками, кількість яких нарощували. Тому залучили армію, резервістів. Але ні армія, ні резервісти ніколи не гасили пожежу. В армії немає регулятивних актів та норм, як армія має діяти в умовах пожеж. Вони воювати вміють, а не гасити пожежу. Скажімо, уряд послав армійський підрозділ рятувати диких тварин. І з’являються такі картинки по телебаченню, як солдати годують коал пляшечками із сосками...

Ситуація, справді, була безпрецедентною, коли потрібно узгоджувати різні механізми. І тут треба віддати належне Морісону та його уряду, який намагається зробити все можливе, щоби справитися з цією бідою.

По-друге, критика стосувалася механізмів надання урядом допомоги погорільцям. Тепер усі бачать щодня, що уряд на екранах телебачення ухвалює рішення, підтримує бізнес, який зазнав збитків, намагається щось врегулювати зі страхуванням погорільцям. Уявляєте, одноразова допомога тим, у кого все згоріло вщент, якщо не говорити про страхування, від держави 760 австралійських доларів, а це 500 доларів США, це ніщо.

Сьогодні уряд намагається врегулювати документи, щоб спростити процедуру страхування. Адже зараз потрібно 12 фотографій зі всіх ракурсів. Які там фотографії, попелища і згарища, з дощок іде дим. Іншими словами, уряд намагається це врегулювати.

«ПОЖЕЖНИКИ ТАМ ПРОСТО ГЕРОЇ, ЗАРАЗ ВОНИ НАЙПОПУЛЯРНІШІ В АВСТРАЛІЇ»

Цей уряд серйозно до цього поставився. Чесно кажучи, все скоро піде до логічного кінця, в березні очікується сезон з дощами. Якщо пожежі закінчаться, то це буде перемога австралійців, тому що вони спокійно на це реагують, без паніки.

Наприклад, я їхав у Канберру з Сіднею, дорогу перекрили, я питаю, що трапилось. Мені відповідають, поряд вогонь. Усі спокійно чекають, трохи минає часу, пожежники пропускають. Ніхто не сигналив, ніхто не біг, не намагався об’їхати. Всі спокійно чекали. А пожежники там просто герої, зараз вони найпопулярніші в Австралії. Я вже згадував історію, яка мене просто зворушила. Колишній прем’єрміністр Австралії Тоні Еббот працює пожежником четвертий місяць у пожежній команді неподалік від Канберри. Він вважає, що більше користі принесе країні там.

— Я бачив по Twitter фотографію, як австралійці вітали американських пожежників...

— Спочатку до Австралії прибули новозеландські пожежники, потім канадські і вже після цього американські з Каліфорнії. Чому запросили саме цих пожежників? Бо вони знають умови гасіння, які існують у Австралії. В країнах колишньої британської корони є правила, протокол гасіння пожеж, згідно з яким діють пожежники. І вони знають, що робити і як. Тому така взаємовиручка і комбінація дуже легко відбувається.

Ми також пропонували, зокрема міністр Аваков звернувся з такою пропозицію, надіслати українських пожежників. Це хороша пропозиція, але що вони тут робитимуть без машин, без спеціального спорядження. Але саме головне це Австралія, і тут зовсім інший тип пожеж. А це лісові пожежі, і австралійці бояться, щоб, не дай Бог, щось не сталося з нашими пожежниками. Тому вони сказали: ми дуже дякуємо, будемо розглядати цю можливість надалі. Але все-таки ми будемо запрошувати і приймати тих пожежників, які знають, як це робиться і які мають досвід. І це насамперед новозеландці, які знають, що робити з такими пожежами.

«ЗАВДЯКИ ЦЬОМУ ПРИРОДНОМУ ЯВИЩУ — ЛІСОВИМ ПОЖЕЖАМ — ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАМКНУТИЙ ЦИКЛ»

— Пане посол, а загалом як би ви охарактеризували це явище: австралійські лісові пожежі, коли все вигорає, а потім відроджується завдяки насінню, яке викидають при згоранні евкаліпти?

— У цьому сенс є. Бо завдяки цьому природному явищу — лісовим пожежам — відбувається замкнутий цикл. Дійсно, при згоранні евкаліпти відстрілюють шишки з насінням, яке поширюється таким чином. І виходить замкнутий цикл. І потім ліси відроджуються.

Я бачив наслідки пожежі 2003 року, яка була поряд з Канберрою. Там є райони, які потихеньку відроджуються самі. І це за 15 років після тої пожежі. І сьогодні майже непомітно, що там була пожежа, хоча видно, що ліс проріджений.

На мою думку, природа мудріша за нас і таким чином відбувається замкнутий цикл відродження.

Я думаю, що уряд буде мудріше поступати. В мене є особиста думка, що багато плутанини внесли зелені. Вони вимагали не чіпати ліси. А треба було робити санітарну проробку, просіки, щоб пожежні машини могли проїхати. А так залишаються звалища дерев. Як ви знаєте, евкаліпти помирають стоячи, валяться самі від часу, і це просто захаращує все. І тут зіткнулись з тим, що не можна проїхати, щоб гасити пожежу, бо ці звалища не давали можливості це зробити.

Тому предметом критики є те, що треба було доглядати за лісом, спокійно і планово робити вирубки.

«АВСТРАЛІЙЦІ СТВОРИЛИ КОРОЛІВСЬКУ КОМІСІЮ З ВИВЧЕННЯ ПРИЧИН ЦИХ ПОЖЕЖ»

Думаю, перед австралійцями попереду велика домашня робота, думати, що треба робити з цим, зокрема й із соціальними питаннями, страхуванням, як організовувати взаємодію цивільних і військових, і загалом підтримувати ці ліси. Не можна просто покинути так ліс напризволяще, як наполягають захисники природи, а від цього страждає ліс. Треба працювати і бути більш відповідальними до лісу.

До речі, для цього австралійці створили Королівську комісію з вивчення причин цих пожеж. Ця комісія аналізуватиме, що і як робити далі. Австралійські науковці не знають, як жити з цим димом, якого раніше не було, наскільки це впливає на здоров’я людей. Тому вони сказали, що вивчатимуть, як далі жити в умовах цієї масштабної задимленості. Іншими словами, робота над помилками ще попереду, але вже зрозуміло, що це потрясіння для всіх. Це предмет розмови, хоч з ким би ти говорив про лісові пожежі. Це австралійців зачепило, це їм болить. Це, мабуть, заділо весь світ, бо ці пожежі впливатимуть на весь світ, адже евкаліпти були генераторами кисню. Тут саме свіже повітря завдяки евкаліптовим лісам, тому виникає питання, що буде далі як з відродженням лісів, так із задимленістю.

Хоч би як там було, я вірю в Австралію та австралійців, що вони піднімуться. А австралійці дуже високо оцінили нашу пропозицію щодо надання пожежників і наші слова підтримки. Наш Президент написав листа генерал-губернатору з пропозиціями підтримки і нам у австралійському МЗС говорять, що вони нам вдячні за підтримку в цій австралійській трагедії.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: