Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Позитивний знак

Валерій ЧАЛИЙ: Номінований на посаду посла генерал Дейтон неодноразово говорив, що він вважає Україну важливою країною для США в Європі…
2 травня, 2020 - 21:43
Фото Helene C. Stikkel

Президент США Дональд Трамп номінував учора генерал-лейтенанта у відставці Кіта Дейтона надзвичайним та повноважним послом Сполучених Штатів Америки в Україні і тепер це рішення має схвалити Сенат простою більшістю голосів. 

Згідно з інформацією Білого дому, з 2010 року Дейтон очолює Європейський центр безпекових досліджень імені Джорджа Маршалла у німецькому місті Гарміш-Партенкірхені. Також з 2018 року він є старшим радником США з питань безпеки в Україні - його призначив на той час голова Пентагону Джеймс Меттіс, повідомляється на сайті центру імені Джорджа Маршалла.

Цьому передували чотири десятки років кар'єри в армії Сполучених Штатів. Він встиг попрацювати військовим аташе американського посольства у Росії та був координатором процесу ізраїльсько-палестинського врегулювання.

Дейтон отримав освіту у Коледжі Вільяма і Мері, Кембріджському університеті та Університеті Південної Каліфорнії. Він володіє німецькою та російською мовами.

«День» звернувся з проханням до експосла України в Сполучених Штатах Америки Валерія ЧАЛОГО з проханням прокоментувати таке рішення глави Білого дому і розповісти про очікування України від призначення тризіркового генерала послом США в Україні? 

«Новина, скоріше, в тому що не змінилась кандидатур і це добрий знак» 

- Дійсно, мені про плани призначити послом США в Україні тризіркового генарала Кейта Дейтона було ще відомо восени, а в грудні минулого року така достовірна інформація з’явилась в американських медіа. І в принципі очікувалось, що під час візиту в Україну держсекретаря США Майка Помпео на початку січня буде озвучена ця кандидатура. Ще тоді президент США Дональд Трамп визначився щодо цієї кандидатури. 

Тому новина скоріше в тому, що не змінилась кандидатура і це добрий знак. Це розумне рішення і я позитивно схвалюю внесення цієї кандидатури. Ще тоді цей вибір американські експерти, які розбираються у двосторонніх стосунках, називали позитивним.

«Він дуже давно добре знає ситуацію в нашій країні, зокрема і в оборонних питаннях»

-Чому це рішення розумне?

-По-перше, генералу Дейтону не треба ознайомлюватись із ситуацією. На своїх колишніх посадах, а також директора Європейського центру безпекових досліджень імені Джорджа Маршалла у німецькому місті Гарміш-Партенкірхен він багато в чому займався Україною. Зокрема Дейтон створив відповідні курси по оборонній реформі і по боротьбі з корупцією в оборонній сфері в Україні. 

Він часто приїздив в Україну і навпаки в Гарміш-Партенкірхен часто приїджало багато офіційних представників України, експертів і парламентарів. 

На другій посаді, яку йому запропонував глава Пентагону Джеймс Меттіс, як старшого радника США з питань безпеки в Україні, генерал Дейтон допомагав у цих питаннях. Іншими словами, він дуже давно добре знає ситуацію в нашій країні, зокрема і в оборонних питаннях. 

«Ця кандидатура сприймаєтся як об’єднучий чинник для республіканців і демократів» 

-Пане Валеріє, зважаючи на те, що попередні посли були кар’єрними дималоматами, чим, на вашу думку, можете відрізнятися стиль генерала Дейтона на посаді глави дипломатичної місії? 

- При всій повазі до всіх, хто керував посольством останній рік, призначення і затвердження посла – це політичний знак, а також знак уваги до двосторонніх стосунків. І в першу чергу, я б так оцінив це рішення. 

Дійсно, обговорювалось питання про визначення кандидатури посла в Україні і були різні позиції і врешті-решт президент США зупинився не на  кар’єрному дипломаті. 

Хоча Дейтон не кар’єрний дипломат, я не думаю, що це створить якісь проблеми при затверджені у Сенаті. Більше того, можна сказати, що ця кандидатура сприймаєтся як об’єднучий чинник для республіканців і демократів. 

Зрозуміло, що президент Трамп обирав кандидатуру, яка йому більш комфортна. Я знаю, що наприкінці минулого року  генерал Дейтон був готовий приступити до цих обов’язків. Наскільки мені відомо, він з ентузіазмом сприйняв цю пропозицію. Я думаю, що він мотивований показати результат на цій відповідальній посаді.

Генерал Дейтон неодноразово говорив, що він вважає Україну важливою країною для США в Європі, а також про розвиток НАТО і роль України в забезпеченні безпеки в Європі.  

«Хороші поради генерала Дейтона, який мислить стратегічно, будуть корисними українському керівництву» 

-До речі, коментуючи номінування президентом Трампом генерала Дейтона на посаду посла США в Україні видання Politico написало, що «у Києві та Вашингтоні сподіваються, що новий посол зможе стабілізувати відносини, які залишаються крихкими і вразливими для експлуатації ворожим Кремлем». Що ви скажете на це? 

- У нас дійсно є певна пауза у відносинах України та США, яка виникла до зменшення інтенсивності двосторонніх контактів, у тому числі у зв’язку з коронавірусом. Тому зараз важливо якомога швидше затверджерння посла і приїзд його в Україну, що даст можливість зробити наступні кроки для поглиблення відносин. 

Посол США в Україні – це завжди більше ніж посол. Я неодноразово спілкувався з різними кандидатами на цю посаду багато років до того. І всі вони, до речі, після завершення своєї кар’єри, і я їм за це вдячний, продовжують тримати фокус уваги на Україні. Вони всі відігравали більш, ніж дипоматичну роль, і автоматично входили в десятку впливових осіб. Це викликано важливістю наших двосторонніх стосунків, роллю США.  

Така ситуація, я впевнений, буде із новопризначеним послом. Від його досвіду, розуміння ситуації і взаємодії з Білим домом, Держдепартаментом, Конгресом залежить дуже багато. 

А те, що Дейтон є військовим, бойовим генералом, який мислить стратегічно, - це добрий сигнал. Тому що в умовах, коли керівництво нашої країни увагу змістило з питань стратегії та безпеки на поточні питання, реагування на поточні виклики, наявність такого досвідченого стратега дає певний позитивний сигнал. Я впевнений, що хороші поради генерала Дейтона, який мислить стратегічно, будуть корисними українському керівництву. 

ЧОТИРИ ПОРАДИ КЕРІВНИЦТВУ УКРАЇНИ, ЯК СКОРИСТАТИСЯ ПРИЗНАЧЕННЯМ БОЙОВАОГО ГЕНЕРАЛА ДЕЙТОНА НА ПОСАДУ ПОСЛА 

-Пане Валеріє, щоб ви порадили нашому керівництву у плані, як йому найкраще скористатися таким призначенням? 

-Я бажаю генералу Дейтону якомога швидшого затвердження у Сенаті, що важливо для наших двосторонніх стосунків. Думаю, що йому не треба буде довго входити в курс справ, бо у нього було досить контактів під час перебування на попередніх посадах. 

Що стосується порад, то з боку керіництва країни я ставив би питання повернення до інтенсивної взаємодії на високому та найвищому рівні, про візити, незважаючи розповсюдження коронавірусу. Уже зараз треба швидко планувати візити, якщо щось не можна зробити на сьогодні по поїздках, то треба використовувати засоби зв’язку. На мій погляд, цю паузу двосторонніх контактів потрібно якомога швидше заповнювати різними можливостями, у тому числі використовуючи наявні захищені відеосистеми зв’язку. 

Друге. Ясно, що треба одразу запропонувати новопризначеному послу ознайомитись із ситуацією на лінії зіткнення. Також ввести його в курс справи стосовно нашої позиції по Мінському процесу, а також процесу перемовин у «нормандському» форматі. 

Третє, на мою думку, зараз важливо підняти питання по утриманню рівня військової допомоги США для України, а також фінансової для проведення реформ. Якщо ми хочемо після бюджетного року, який закінчується першого жовтня утримати рівень допомоги США, яка зараз сягає 700 млн. доларів і нам вдавалось її щороку на 50 млн. доларів підвищувати, то треба вже зараз працювати, щоб цей рівень зберігся. 

Очевидно, що це робить наше посольство в Вашингтоні, але роль посла США в Києві також є важливою. 

Вчетверте, зрозуміло, що буде збережена лінія генерала Дейтона щодо допомоги з оборонної реформи. Але, я при цьому розраховую, що в рамках підвищення обороноздатності темпи купівлі чи надання Україні нових озброєнь за його присутності буде не тільки продовжено, але й інтенсифіковано.  І саме його бойовий і стратегічний досвід, а також розуміння природи дій Росії має створити умови для того, щоб він особисто включився до такої діяльності.

«Статус головного союзника США нечлена НАТО міг би нам суттєво допомогти для закріплення та поглиблення стосунків»

-Чи може, Україна розраховувати на підтримку генерала Дейтона  у тому, щоб у Білому домі і Конгресі прихильно поставились до надання нашій країні статусу головного союзника США нечлена НАТО, якщо керівництво висловить відповідний запит? 

- Я є прибічником такого рішення – отримання статусу (Major non-NATO ally (MNNA), хоча воно завжди досить скептично сприймалось у Пентагоні. Основний аргумент полягав у наступному. Якщо ми йдемо до НАТО і наша мета - членство в Альянсі, то європейські союзники завжди запитували США навіщо давати зараз цей статус, зважаючи на ключове слово non-NATO ally - нечлен НАТО. 

Насправді, як посол я неодноразово переконував колег у Пентагоні і Держдепартаменті, що на період поки Україна не стала членом НАТО, ми могли б маючи цей статус пришвидшити вирішення багатьох питань у сфері військово-технічного співробітництва. 

І ці аргументи існують досі і нам поки що не вдалося переконати, але, я думаю, що про це треба говорити з новопризначеним послом. І це можна робити вже зараз. 

Я вважаю, що це був би абсолютно зрозумілий крок, якщо обумовити, що цей статус буде діяти до вступу України в НАТО.            

За останні роки ми суттєво просунулись в двосторонніх стосунках у військово-технічній сфері. Ми маємо вже можливість прямої закупівлі оборонних озброєнь, поглиблення взаємодії, збільшення довіри. Але цей статус не вичерпується лише цими питаннями. Статус головного союзника США нечлена НАТО міг би нам суттєво допомогти для закріплення та поглиблення стосунків.

Тому я вважаю, що ми маємо це робити як і ми маємо не забувати і  нагадувати нашим партнерам і союзникам про Будапештський меморандум. Не зважаючи оцінки та те, що цей документ був підписаний не у тій формі, яка нам була необхідна. Але все одно цей Меморандум містить у собі досить сильні позиції. Окрім того, у нас є Хартія про стратегічне партнерства, ми відновили роботу Комісії зі стратегічного партнерства. І я думаю, що не можна там робити паузи. 

І статус головного союзника США не члена НАТО і обговорення Будапештського меморандуму і питання форматів інстутиційних стосунків до вступу України в НАТО – це на часі. 

«Призначення посла дасть можливість перехідного періоду, коли можна буде займатись поглибленням двосторонніх стосунків, незважаючи на політичні процеси, які будуть турбулентними і в США, і в Україні»

При всій повазі до наших партнерів у США ми будемо співробітничати з цією країною з точки зору наших національних інтересів. 

Тому чим надійніші інституційні стосунки двосторонні США та України, тим більше можна бути впевненим у реалізації спільних цілей у сфері безпеки.  

Підсумовучи, хочу відзначити, що не все залежить від посла, а також від Білого дому, особливо у період виборчої кампаній у США. 

На мою думку, призначення посла дасть можливість перехідного періоду, коли можна буде займатись поглибленням двосторонніх стосунків, незважаючи на політичні процеси, які будуть турбулентними і в США, і в Україні. 

 

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: