Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Росія: перед самітом у Женеві

Схоже, Байден хоче поговорити передусім про права людини, а Путін має намір зробити головною темою тему України
11 червня, 2021 - 10:49
ПРЕЗИДЕНТ США ДЖО БАЙДЕН І ПЕРША ЛЕДІ ДЖИЛЛ БАЙДЕН ВИСАДЖУЮТЬСЯ З ЛІТАКА ВПС, КОЛИ ПРИБУЛИ ДО RAF MILDENHALL НАПЕРЕДОДНІ САМІТУ G7, ПОБЛИЗУ МІЛДЕНХОЛЛА, ВЕЛИКОБРИТАНІЯ, 9 ЧЕРВНЯ 2021 Р. / ФОТО РЕЙТЕР

Процес ліквідації позасистемної опозиції в Росії триває. Видатний опозиційний політик Дмитро Гудков змушений був перебратися з Москви до Києва, до того ж, здається, українську столицю він розглядає лише як тимчасовий притулок. Надалі Гудков-молодший має намір перебратися до свого батька, Геннадія Гудкова, до Болгарії. Проти Гудкова-старшого, своєю чергою, після обшуків, що їх провели в його московському помешканні, порушили кримінальну справу про незаконне зберігання вогнепальної зброї та боєприпасів, щоб надійно закрити йому шлях на батьківщину. Ну, а Дмитру Гудкову, вочевидь, під час 48-годинного затримання зробили щедру пропозицію, від якої він не ризикнув відмовитися. Цілком імовірно, йому сказали приблизно таке: «Подумай і обирай. Або кримінальна справа, порушена проти тебе та твоїх рідних, триватиме і ти гарантовано сядеш за грати, ще до виборів, років на п’ять, і тітка твоя сяде, та й дехто ще з твоїх рідних і близьких сяде, кого зловимо. Або зроби так, щоб ми тебе довго-довго шукали за межами Росії. Все одно тебе ніхто не видаватиме, а ми до тебе Петрова й Боширова не надсилатимемо. Тоді твої рідні й близькі, які залишилися в Росії, не постраждають. Чесне чекістське!» Дмитро Геннадійович гарно подумав й обрав друге.

Отже, у Росії, крім Володимира Путіна, залишився лише один справжній політик. Це — Олексій Навальний. Він у в’язниці, і навіть перспективи його фізичного виживання залишаються примарними. Але про нього не забувають. Щойно старша донька Навального 20-річна Дарина отримала за батька премію Мужності Женевського форуму з прав людини. Церемонію, гадаю, не випадково було приурочено до майбутньої зустрічі Путіна й Байдена. Під час вручення премії Дарина Навальна заявила: «Ця нагорода — велика честь для мого батька і всіх, хто підтримує те, що він робить. Це важливий знак визнання, і це означає, що світ хвилюється за нього. Це слова доньки, яка пишається батьком, і громадянина Росії, занепокоєного крахом демократії в моїй країні». І зачитала листа, якого батько передав з нагоди надання премії: «У своєму листі батько попросив підтримати всіх політв’язнів у Росії і в Білорусії. Багато з них перебувають у набагато гірших  умовах, ніж він, тому що вони не такі відомі, але вони мають знати, що вони не одні і ми про них пам’ятаємо. Це боротьба за свободу, і ми повинні допомагати і підтримувати політв’язнів та їхні родини... Я не хочу збрехати, але хоч би як цікаво було виголошувати цю промову, сумно, що я приймаю цю нагороду сьогодні. Ви справді маєте дивитися на мого батька, але він зараз у російській в’язниці. Усі ці роки він показує людям, які перебувають при владі, які безсовісно нею зловживають, що так бути не повинно. Нас більшість, і ми вирішуємо, хто і як довго правитиме нашою країною, і ми захищатимемо наші права людини і нашу свободу».

Можна припустити, що російська позасистемна опозиція на крайній випадок, якщо Путін все ж таки санкціонує ліквідацію Навального, готує йому заміну в особі дружини та доньки. І буквально на наступний день Мосміськсуд, цілком передбачувано, визнав екстремістськими організаціями заснований Олексієм Навальним Фонд боротьби з корупцією та штаби Навального і заборонив їхню діяльність у Росії.

Але самими лише політиками репресії не обмежуються. Затримано відомого блогера-гумориста Бориса Хованського (4,4 млн підписників). Йому інкримінують виправдання тероризму, за що Хованський може дістати від 5 до 7 років позбавлення волі або штраф до 1 млн рублів. Приводом слугувала пісня Хованського про «Норд-Ост», відеоролик з якої опублікували рік тому на його ютуб-каналі. Слідчий комітет опублікував відео, на якому Хованський каже, що визнає свою провину і розкаюється у скоєному. Під час обшуку у Хованського нібито вилучили кілька комп’ютерів, а також знайшли пістолет. Що ж, російський політичний пейзаж дедалі більше нагадує білоруський. Зачищають не тільки політичне поле та ЗМІ, а й блогосферу.

А тут ще Держдума ухвалила у третьому, остаточному, читанні законопроект, що забороняє заперечувати роль СРСР у перемозі над нацистською Німеччиною та «гуманітарну місію» країни під час звільнення країн Європи в роки Другої світової війни. Окрім того, забороняється ототожнювти мету, рішення та дії керівників та військовиків СРСР з метою та діями керівництва нацистської партії і німецьких військовиків. Усе це ще більше звужує межі свободи слова і робить звернення до теми Другої світової війни надзвичайно ризикованим для тих, хто не поділяє кремлівську картину війни.

У переддень зустрічі із Джо Байденом Володимир Путін дав інтерв’ю телеканалові «Россия». У ньому він особливо занепокоєний проблемою України. Путін порівняв український закон про корінні народи із расистською теорією нацистської Німеччини, хоча в українському законі немає жодного слова про поділ людей за кров’ю: «Напевно, слід згадати, як виникла Україна як держава. Це породження радянського періоду. Люди, які прийшли з цими територіями до складу Російської держави, називали себе росіянами. Тому говорити про росіян як про некорінний народ, це просто некоректно, це смішно й безглуздо. Це не відповідає історії абсолютно. Це перше. Друге — сам по собі поділ на корінні, першосортні категорії людей, другосортні — це вже зовсім точно скидається, нагадує теорію і практику нацистської Німеччини. А як бути людям зі змішаною кров’ю, як бути? Я не знаю. Зеленський — він же єврей за національністю. У нього там якесь коріння, кров намішана. Що робити з цими людьми? Їм що, зараз, як у нацистській Німеччині, мірятимуть черепи циркулем і визначатимуть, як там визначали справжнього арійця і несправжнього. Так і там визначатимуть справжнього українця і несправжнього?.. Я вже не кажу про дискримінацію за мовою та іншими складовими нормального життя людини. Але це призведе до того, що сотні тисяч, а можливо, мільйони змушені будуть або виїхати, не бажаючи бути людьми другого гатунку, або почнуть себе переписувати якось інакше. Ви розумієте, це такий потужний, дуже серйозний удар по російському народові загалом. І, звісно, це не може бути нам байдуже».

Вважати українців окремим народом Путін, як і раніше, не готовий, так само, як і дозволяти Україні вступати до НАТО та Євросоюзу. Він переконаний, що США та інші члени Альянсу мають приймати Україну до його лав тільки за згодою Москви: «Уявімо собі, що Україна стане членом НАТО. Підльотий час від Харкова, скажімо, над Дніпропетровськом до центральної частини Росії, до Москви, зменшиться до 7-10 хвилин. Це для нас червона лінія чи ні?». Можна припустити, що, якщо Байден хоче на саміті поговорити насамперед про права людини, то Путін має намір зробити головною темою тему України й дістати гарантії її невступу до НАТО. Але, вочевидь, не дістане. Байден не захоче входити в історію як президент, який втратив Україну для США. І, схоже, американці надіслали Путіну своєрідне попередження. Після того, як російський патруль досить брутально розвернув американську колону в Сирії, щоб продемонструвати свою крутість, відповідь не забарилася. На міні, закладеній диверсійною групою повстанців невідомої політичної орієнтації, підірвався бронеавтомобіль російської військової поліції у провінції Хасеке. Один військовик загинув, троє дістали поранення. Американці та їхні турецькі союзники дали зрозуміти, що цілком можуть закрити очі на інфільтрацію диверсійних груп через лінію зіткнення, якщо російські військовики вже надто нахабнітимуть. Ось і Байден попередив, що не чекає якихось конкретних результатів від зустрічі з Путіним. Але навіщо тоді взагалі зустрічається? Адже ця зустріч потрібна лише Путіну.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 
Рубрика: