Одна із ознак мистецтва - це його нестримний вплив на розвинений інтелект.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

«США діють хірургічно точно»

Експерти — про ухвалення Конгресом трьох резолюцій на підтримку України та перспективи блокування «Північного потоку-2»
12 грудня, 2018 - 18:25
ФОТО РЕЙТЕР

Днями Палата представників Конгресу США продемонструвала надзвичайно сильну підтримку України, ухваливши одразу три важливі резолюції.

По-перше, Палата представників вслід за сенатом США визнала Голодомор 1932—1933 рр. геноцидом українського народу. Як зазначається у резолюції, 85 річниця українського Голодомору «має бути нагадуванням репресивної радянської політики проти народу України». Конгресмени в документі висловили співчуття жертвам трагедії, засудили «систематичні порушення прав людини, зокрема й право на свободу самовираження та свободу слова українського народу, радянською владою». Президент України Петро Порошенко написав у Facebook, що це «рішення, якого українці чекали десятиліттями та над яким невтомно працювали наша дипломатія та українська громада у США».

По-друге, було ухвалено резолюцію «На підтримку України»,  де засуджується агресія Росії щодо українських кораблів і військових моряків у Керченській протоці. «Ця резолюція надсилає два повідомлення: перше — українському народу, щоб продемонструвати, що ми залишаємося відданими допомозі їм у їх боротьбі за свободу, а друге — Москві, щоб засвідчити, що США будь-де протистоятимуть російській агресії», — сказав голова комітету у закордонних справах Ед Ройс, повідомляється на сайті Конгресу. Документ також закликає президента Трампа притягнути Росію до відповідальності за її агресивну поведінку.

По-третє, нижня палата американського Конгресу ухвалила резолюцію щодо протидії будівництву газопроводу «Північний потік-2». У висновках до документа йдеться, що Палата представників вважає «Північний потік-2» «суттєвим кроком назад для європейської енергетичної безпеки та інтересів США». Конгресмени закликали владу європейських країн відхилити проект, а президента США — «використати всі можливі засоби, щоб підтримати європейську енергетичну безпеку через політику диверсифікації, щоб зменшити залежність від РФ». Насамкінець, Палата підтримала введення санкцій щодо «Північного потоку-2».

Варто зазначити, що напередодні ухвалення рішення заступник Держсекретаря США з енергетичних ресурсів Френсіс Феннон під час брифінгу сказав, що Конгрес загалом розглядає 10 законопроектів, у кожному з яких російська енергетика є ключовим компонентом. А радник президента США з нацбезпеки Джон Болтон підтвердив, що США «розмірковують над кількома варіантами санкцій, щоб створити перешкоди на шляху реалізації проекту «Північний потік-2», цитує його DW.

«Це — справжнє стратегічне партнерство! Щиро вдячний за підтримку і за те, що наші прохання максимально пришвидшити ці надважливі рішення знайшли відгук конгресменів, які добре обізнані з ситуацією і діють ефективно. Разом — переможемо!», — так прокоментував резолюції Конгресу посол України у США Валерій ЧАЛИЙ.

«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати значення ухвалених резолюцій і пояснити, чи здатен документ щодо протидії «Північному потоку-2» насправді зупинити будівництво:

«США ПРОПОНУЮТЬ НОВІ САНКЦІЙНІ ПАКЕТИ БІЛЬШ ЖОРСТКОГО ХАРАКТЕРУ»

Михайло ГОНЧАР, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХ»:

— Цей документ є продовженням американських зусиль по нейтралізації «Північного потоку-2». Це хід у абсолютно правильному напрямку, оскільки йдеться саме про санкції щодо компаній, які технічно реалізують цей проект. Тобто США діють хірургічно точно, беручи до уваги те, що російська сторона без участі відповідних компаній підрядників технічно неспроможна реалізувати це будівництво.

Проте не Конгрес, а адміністрація США буде імплементувати цей документ. Тож питання не в тому, чи буде це робити адміністрація Трампа (вона змушена, якщо навіть у Трампа не буде бажання), а в тому, як швидко та наполегливо це буде робитися. Думаю, що Вашингтон також застосує кроки щодо активізації зусиль Єврокомісії щодо протидії «Північному потоку». Єврокомісія не схвалює цей проект, налаштована проти нього, але її діяльність практично паралізована з боку урядів країн, які підтримують «Північний потік-2», тобто Німеччини та Австрії, які мають найбільш активну позицію щодо підтримки цього проекту, а також Франції та Нідерландів.

Вашингтон бачить, що «м’які» європейські санкції проти Росії не зупиняють Росію, а, навпаки, стимулюють її до подальшої експансії, і не тільки проти України. Тому США пропонують нові санкційні пакети більш жорсткого характеру. У цій країні чудово розуміють, що сильною стороною Росії є її енергетичний експорт. Але одночасно є і ахіллесова п’ята Росії: цей експорт жорстко зав’язаний на європейський ринок. У США давно дійшли висновку, який для нас в Україні цілком очевидний, що Європа, по-суті, фінансує російську агресію проти України, як свого часу проти Грузії, і підривну діяльність проти самого ЄС, купуючи російські нафту, газ, нафтопродукти. Тому логічно, що напрямок головного удару для того, щоб санкційний режим почав зупиняти Росію, має бути спрямований саме на російський енергетичний експорт як такий, що приносить режиму в Кремлі доходи, необхідні для путінських воєн. США попередніми пакетами технологічних санкцій уже значною мірою скували можливості Росії щодо розширення програм видобутку енергетичних ресурсів. Через американські санкції були згорнуті масштабні проекти освоєння арктичного шельфу, які мали б принести не просто мільярди, а сотні мільярдів доларів прибутків російським компаніям, насамперед державній «Роснефть».

У даному разі це також пакети, спрямовані на те, щоб вразити Росію в її слабке місце. Як сказав Держсекретар США Майк Помпео, Путін погано розуміє слова, коли йому пропонують зупинитися у своїх намірах, тому застосовують дії. 

«ВІД ТРАМПА ОЧІКУЮТЬ ПОСЛІДОВНИХ ДІЙ В АМЕРИКАНСЬКІЙ ПОЛІТИЦІ ЩОДО СТРИМУВАННЯ РОСІЙСЬКОЇ ЗАГРОЗИ»

Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Центру «Нова Європа»:

— Будь-які політичні сигнали з боку США важливі. Тим паче, такі потрійні сигнали — коли відразу приймається три резолюції.

Резолюція щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу — це логічне продовження аналогічного голосування у сенаті США. Так само, ще наприкінці листопада в сенаті була прийнята резолюція щодо засудження дій РФ в Керченській протоці. У Палаті представників стверджують, що цими резолюціями (зокрема «На підтримку України») вони хотіли надіслати два месиджі: один — українському народу (що США далі підтримують нас), другий — Москві (що Вашингтон боротиметься з російською агресією, де б вона не виникала). Однак ризикну припустити, що і був ще й третій месидж, публічно не прокомунікований: президенту США Дональду Трампу, від якого очікують послідовних дій в американській політиці щодо стримування російської загрози. Президент Трамп дуже високо підняв планку, коли аргументував скасування зустрічі з Путіним в Аргентині утриманням українських моряків і суден. Тепер Білому Дому надзвичайно важливо утримувати цю планку. Натомість поки що бачимо домінування політики правильних слів, а політика рішучих дій помітно відстає.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ