Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Сюрприз від Байдена

Експерти — про очікування від візиту віце-президента США
3 грудня, 2015 - 19:10
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

На початку наступного тижня Україну вп’яте за останні шість років із дводенним візитом відвідає віце-президент США Джозеф Байден. І особливістю цього візиту в порівнянні з попередніми стане вперше в історії незалежної України виступ другого за рангом  американського високопосадовця у Верховній Раді України 8 грудня. Напередодні Байден проведе переговори з Президентом України Петром Порошенком і прем’єром Арсенієм Яценюком. Крім того, у нього запланована зустріч із представниками громадянського суспільства щодо здійснення реформ в Україні. 

Коментуючи запланований виступ Байдена в українському парламенті, представник Білого дому сказав таке: «Ми вважаємо, що це історична можливість для віце-президента викласти політику США щодо України. Віце-президент також підтвердить, що ми, як і раніше, виступаємо проти анексії Криму Росією. Віце-президент буде обговорювати з прем’єр-міністром і президентом, які додаткові економічні реформи, реформи управління та верховенства права необхідні Україні. Він також  обговорить економічні та гуманітарні потреби України». 

Тим часом посол США в Україні Джеффрі ПАЙЄТТ сказав «Дню», що віце-президент США привезе в Україну сюрприз.  

«День» звернувся до українських і американських експертів із проханням прокоментувати значення цього візиту і очікування сторін щодо цього.

Старший науковий співпробітник Атлантичної Ради США Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ сказав «Дню», що Байден, швидше за все, оголосить про надання додаткової допомогти на суму $300 млн. «Він зробить великий поштовх щодо реалізації реформ: його мета полягає у сприянні стабільності коаліції, збереженні команди Яценюка — Порошенка, але водночас він буде тиснути зробити значно більше у боротьбі корупцією», — наголосив експерт.

«АДМІНІСТРАЦІЯ ОБАМИ ХОЧЕ ПРОДЕМОНСТРУВАТИ ПІДТРИМКУ УКРАЇНІ»

Джон ХЕРБСТ, екс-посол США в Україні, член Американської ради, Вашингтон:

— Віце-президент Байден і адміністрація Обами хочуть продемонструвати підтримку Україні під час російської агресії, що триває, і прагнуть підштовхнути до більших реформ. Будучи задоволеною останніми кроками, зокрема з призначенням спеціального антикорупційного прокурора, адміністрація вважає, що Київ не вжив жодних серйозних кроків із вирішення подвійної проблеми: політизації посади генпрокурора і продажної судової системи.

Президент Обама зустрічався з Путіним в Анталії та Парижі, щоб обговорити агресію Кремля в Україні та його втручання в Сирію. На цих зустрічах він чітко заявив, що навіть якщо дії Росії в Сирії будуть корисними, це не призведе до послаблення санкцій, викликаних її війною в Україні. А найважливіше, зустрівшись із Путіним у Нью-Йорку наприкінці вересня, президент Обама здійснив дуже важливий крок — відправив в Україну контрбатарейні радари.

Президент Обама виявив надійне лідерство у питаннях санкцій, але він досі не визнав стратегічної важливості надання рішучої підтримки Україні у протистоянні  ревізіоністським цілям Москви, які виходять за рамки України і становлять серйозний виклик миру в Європі.

Щодо заяви посла США в Україні Джеффрі Пайєтта про те, що США найближчим часом оголосять про нову, більш широку підтримку України: посол Пайєтт робить чудову роботу. Він визнає, що США сильно зацікавлені у припиненні агресії Москви і у сприянні реальних реформ в Україні. Я сподіваюся, що візит Байдена продемонструє, що це розуміють на найвищому рівні у Вашингтоні.

«ОЧІКУЄМО, ЩО США ДОПОМАГАТИМУТЬ УКРАЇНІ ДАТИ ВІДСІЧ ЗБРОЙНІЙ АГРЕСІЇ ТА ПОВЕРНУТИ КРИМ»

Ганна ГОПКО, голова комітету Верховної Ради із закордонних справ, Київ:

— Україна потребує швидких, глибоких і незворотних змін. Поки що ці зміни надто фрагментарні й несистемні. Змова між керівниками різних гілок влади, яка подається як єдність та важливість консолідації, не дає очікуваних результатів для суспільства та реальних змін. Такий формат вже працює проти держави. Обіцянки влади щодо реформ уже не викликають довіри ні в українських громадян, ні в західних партнерів, які надають фінансову, військову і гуманітарну допомогу. Українці, які вигнали Януковича та зупинили Путіна, розуміють, що покладатися треба на самих себе. Є тверезе розуміння ефективності візиту Байдена, за який платять американські платники податків, що це буде не просто серйозна, у закритому форматі, розмова, а реальні зрушення. Час підбивати підсумки. Мають бути чіткі вимоги та встановленні дедлайни щодо ухвалення рішень: новий виборчий кодекс (який мали ухваленити відповідно до коаліційної угоди до 31 березня), соціальні ліфти та реальні кадрові зміни в ГПУ, в сфері енергетики, а також щодо суттєвого кадрового оновлення та очищення від корумпованих та скомпрометованих кадрів.

Очікую, що США розділять відповідальність за контролем над витрачанням міжнародної допомоги в Україні. Ще важливий момент — це серйозна розмова з олігархами, боротьба з монополіями. Ні Коломойський, ні Ахметов, ні Григоришин, ні решта олігархів чи бізнесменів-політиків не працюють на зміну правил, які, як і закон, мають бути одні для всіх.

Ми вдячні американській судовій системі за безжальність щодо олігархів, особливо Фірташа. Лазаренко — кращий приклад. Вже час для Холодницького пройти тренінг. А Богдана Футея — йому в радники (і наглядачі). Особиста вдячність Байдену за принципову позицію щодо України. В Україні дивуються, чому за два роки Обама не зміг удостоїти український народ своїм візитом на знак солідарності з цінностями, за які наші громадяни віддали життя. Тому очікуємо, що США допомагатимуть Україні дати відсіч збройній агресії та повернути Крим і через військову допомогу, і через нові санкції, дотискаючи Росію виконувати зобов’язання, вивезти війська, повернути контроль над кордоном. Нам потрібно діяти, потрібна не лише єдність всередині влади, а національна єдність всередині країни і України з союзниками. Таку єдність може забезпечити політична воля для чесних й безкомпромісних реформ, заради яких робилася Революція Гідності.

«ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ НЕ ПРИЇДЕ З ПОРОЖНІМИ РУКАМИ»

Д-р Метью РОЖАНСЬКI, директор Інституту Кеннана в Міжнародному центрі науковців ім. Вудро Вільсона, Вашингтон:

— На мою думку, візит Байдена є змішаним сигналом для України. Позитивним є те, що віце-президент не приїде з порожніми руками. Він, імовірно, оголосить про додаткову фінансову допомогу відповідно до обіцянки, даної під час візиту міністра фінансів Лью до Києва раніше цього року, а також про інші ініціативи, які Білий дім і Держдепартамент уповноважені виконувати в рамках уже ухваленого Конгресом законодавства, в тому числі, можливо, і про додаткову військову допомогу українській армії.

Крім того, я пам’ятаю багато розмов у Києві, перебуваючи там минулого тижня, що візит Байдена може стати можливістю для Президента Порошенка «потрусити» уряд, щоб отримати благословення з боку США. Я сподіваюся, що цього не станеться, бо це поглиблюватиме віру багатьох в регіоні, в тому числі українців і росіян, що нинішня українська влада не є повністю незалежним гравцем. Якщо президент Порошенко збирається змінювати свій кабінет, відправити новий сигнал у справі Фірташа чи посилити антикорупційну боротьбу,  то це має сприйматися як незалежний український вибір, а не «подарунок» США в обмін на економічну або військову допомогу. Важливо, щоб уряд США продовжував підтримувати реформи в Україні, але США не повинні хотіти цих реформ більше за самих українців.

Негативна сторона візиту Байдена полягає в тому, що це не президентський візит. У багатьох відносинах віце-президент виступає заступником президента з питань, які заслуговують уваги на високому рівні, але щодо яких особисто  президент не дуже зацікавлений, щоб витрачати свій найцінніший ресурс — час. Ви можете судити самі, які зовнішньополітичні питання стоять на порядку денному президента Обами, виходячи з того, як він витрачає свій час: звичайно, Сирія є головним пріоритетом для нього.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: