Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Трамп визнав кібернапади Росії

Враження експертів від першої прес-конференції новообраного президента США
13 січня, 2017 - 09:48
ФОТО РЕЙТЕР

Перша після виборів і загалом за останні півроку прес-конференція новообраного президента США Дональда Трампа викликала великий резонанс не лише у Сполучених Штатах, а й у світі. І, здається, ця подія виправдала очікування багатьох. І справді Трамп, який уникав відповідати на запитання про можливе втручання Росії в американську виборчу кампанію, визнав, що Росія влаштувала кібернапади на американські інституції, і додав, що за це відповідальний президент Росії Володимир Путін. «Він не мав би робити цього. І він більше не буде робити цього», — запевнив Трамп. Разом з тим він висловив сумнів, що зможе порозумітися з російським лідером. «Я не знаю, чи вдасться мені порозумітися з Володимиром Путіним. Я сподіваюсь, що зможу, але існує велика ймовірність, що ні», — цитують ЗМІ слова Трампа.

Відповідаючи на запитання про нібито існуючий в Росії компромат на нього, новообраний президент запевнив, що у нього немає ніяких справ і боргів у Росії. 

«Путіну не слід було нас зламувати, і думаю, що надалі він не буде цього робити. Росія буде більше поважати США, коли я їх очолю»,  — наголосив він.

За його словами, віце-президент Майк Пенс займається підготовкою щодо будівництва стіни з Мексикою. «Почнемо будувати, щойно зможемо, я не готовий чекати рік. І Мексика за неї заплатить», — запевнив Трамп. Окрім того, він також пообіцяв високий податок на всі товари, які будуть виготовлятися на розташованих за кордоном заводах. «Промисловість повернеться у США», — переконаний він.

І не обійшлося на прес-конференції без інциденту з медіа. Трамп не захотів відповідати на запитання телеканалу CNN, назвавши цю організацію «жахливою».

Лінкольн МIТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книги The Democracy Promotion Paradox:

— Якби який-небудь інший президент чи новообраний президент дав цю прес-конференцію, то засоби масової інформації були б заповнені розповідями про його психічне здоров’я. Дональд Трамп продемонстрував своє типове незнання англійської граматики, повторювався, часто міняв тему розмови і рідко давав прямі відповіді на запитання протягом 20 хвилин перебування на подіумі. Незважаючи на те, що часом він говорив з ентузіазмом про своє президентство, проте поводився як охоплений скандалами і протистояннями президент, який уже кілька років перебуває на цій посаді, як-от Ніксон під час Вотергейту або Рейган в розпалі скандалу Іран-контрас.

Важко знати, що є правдою в цих нових чутках про Трампа і Росію, але основна істина полягає в тому, що Путін від імені Трампа втрутився у ці вибори, і це питання Трамп не хоче обговорити з американським народом. Трамп вороже ставиться до ЗМІ, тому що цього хоче його базовий електорат.

Трампу буде важко виконати свої політичні обіцянки, тому він продовжує підтримувати свій імідж, як того хлопця, що протистоїть ЗМІ і ліберальним елітам. А це має надзвичайно важливе значення для збереження підтримки. Трамп, здається, не дуже зацікавлений, щоб бути президентом усіх американців. Тому значна частина американців залишається дуже стурбованою його зв’язками з Путіним, відсутністю кваліфікації і слабким розумінням демократії.

Обрі ДЖЮЕТТ, професор, факультет політичних наук Університету Центральної Флориди:

— Прес-конференція тривала головним чином так, як я й очікував, вона мала відбутися. Трамп був войовничим, напористим і розважальним. Він не відступав і не вибачався за будь-які суперечності. Прес-конференція була інформативною. На ній пролунала нова інформація на різні теми: як він буде справлятись зі своїми потенційними конфліктами інтересів у бізнесі; його погляди на суперечливі фейкові новини про Росію, у яких містилась  компрометуюча інформація про нього; кого буде призначено на пост міністра у справах ветеранів; коли він подасть кандидатури у Верховний суд; які його плани щодо скасування та заміни Obamacare; про його плани будівництва прикордонної стіни з Мексикою і за яку будуть платити мексиканці (швидше за все, за рахунок податків).

Я був вражений здатністю Трампа продовжити спілкування в тому ж стилі і таким способом, як він здійснював свою виборчу кампанію. Я думав, що він міг би бути дещо м’якшим, але цього не сталося.

Я не бачив багато ознак того, що Трамп збирається пом’якшити свою позицію. Трамп буде президентом всіх Сполучених Штатів, але багато людей не голосували за нього, і їм не подобається багато що з його основних політичних постулатів, і не будуть задоволеними, коли він говоритиме про їх реалізацію (залишається питання — якщо і коли він насправді починає реалізовувати).

Трамп не знаходив спільної мови з більшою частиною основних мас-медіа від моменту початку своєї кампанії. Це, звичайно, не змінилося, коли він збирається стати президентом. Почасти це стратегія, але також тільки факт того, що більша частина традиційних основних мас-медіа в Сполучених Штатах ліберальна і підтримує Демократичну партію (це також відноситься до низки новинних інтернет-сайтів, як-от Buzz Feed). Прихильники Трампа люблять його ще більше, коли він нападає на ЗМІ і не поступається їм. Швидше за все, відносини Трампа із засобами масової інформації будуть, як і раніше, колючими протягом його терміну перебування на посаді.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ