Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

«Треба жорстко заявляти про свої інтереси»

Експерт — про позицію України та можливі наслідки голосування, що може повернути Росію в ПАРЄ
10 жовтня, 2018 - 11:10
ФОТО РЕЙТЕР

Учора в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) протягом дня тривали дебати щодо резолюції «Удосконалення процесу ухвалення рішень Парламентською асамблеєю щодо повноважень і голосування», що фактично дозволяє повернути до зали Асамблеї російську делегацію. Голосування щодо цього питання мало відбутися о пів на шосту вечора, тож на момент підготовки номера «Дню» не були відомі його результати. Тема зняття санкцій з РФ і повернення її делегації в залу засідань ПАРЄ — головна в порядку денному осінньої сесії.

Нагадаємо, що російську делегацію позбавили права голосу в ПАРЄ 2014 року після анексії Криму, і з 2016 року депутати російської Держдуми не беруть участі в засіданнях цього органу РЄ. А минулого року у зв’язку з цим російська сторона не доплатила дві третини від свого внеску в бюджет організації, повідомляє DW.

«Сьогодні рішення ПАРЄ: залишитися сильними і принциповими чи піддатися російському шантажу і втратити повагу і вплив? Дилема «гроші проти справедливості». Для української делегації вибір очевидний: ми боремося за справедливість. Не можна прощати агресору, не можна робити поступок злочинцям, інакше множиться і агресія, і злочини», — написав у Facebook голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар’єв. «Судячи з виступів — сили й настрої діляться 50/50. Здорова частина Асамблеї чітко називає речі своїми іменами, що ці зміни до регламенту спрямовані виключно на повернення Росії, й це не можливо без виконання Росією Мінських угод, резолюцій ПАРЄ, повернення Криму і Донбасу, звільнення заручників, написала у Facebook депутат Ірина Геращенко та додала: — Але чимало європейських респектабельних політиків продовжують волинку про діалог, необхідність внесків РФ, без яких Ягланду і секретаріату немає достатньо євро на круасани, інші пусті словесна, за якими, насправді, — цинічна зрада принципів».

Минулого тижня  український парламент ухвалив заяву, в якій зазначається, що позитивне голосування щодо цього питання стане публічною демонстрацією «відходу від цінностей та принципів Ради Європи — верховенства права, демократії та прав людини» і «змушуватиме Верховну Раду України та її постійну делегацію у ПАРЄ здійснити повний перегляд засад, на яких будується співробітництво з асамблеєю, та механізмів такої співпраці».

Зранку перед голосуванням Комітет з питань правил процедури ПАРЄ підтримав правки до резолюції, запропоновані українською делегацією, що унеможливлюють повернення делегації РФ до Асамблеї, повідомляє «Європейська Правда». Крім того, різко проти скасування санкцій щодо Росії виступила делегація Естонії, яка пообіцяла проголосувати однозначно проти рішення, йдеться в повідомленні на сайті парламенту країни.

«КОМПРОМІС МОЖЕ БУТИ НА НАШИХ УМОВАХ...»

Володимир ОГРИЗКО, міністр закордонних справ України (2007 — 2009 рр.):

— Дуже сподіваюся на те, що переможе українська позиція, тому що це позиція здорового глузду і не так багато в ПАРЄ «корисних ідіотів», яких вигодував Кремль за всі останні роки. Все-таки, там є чимало серйозних моральних людей, які розуміють, що потурати агресору не можна.

Перша приємна новина — що комітет не пристав на пропозиції, які б полегшили «відмазку» Росії від відповідальності, але треба чекати на голосування всієї Асамблеї.

Що мені здавалося потрібно було б робити голосніше, ніж ми робили до цього дня, так це дуже чітко та ясно говорити про те, що в разі, якщо Росію повернуть в Раду Європи, нам треба буде з неї вийти для того, щоб у людей, які ухвалюватимуть рішення, була дуже чітка чорно-біла картинка. Бо в даному випадку напівтони — це не те, що нам потрібно. Колись треба жорстко заявляти про свої інтереси, тим паче, що вони нічим особливим не відрізняються, ми продовжуємо підтримувати Раду Європи, працювати в ній, виконувати те, що приймається нею, на відміну від Росії. В даному випадку наші вимоги не були б якимись екстраординарними, а просто показали б, що є принципи, які треба підтримувати та захищати.

Якщо все-таки якийсь рух у бік Росії відбудеться, нам треба дуже голосно говорити про свої подальші кроки і тоді нехай Рада Європи приймає адекватне рішення.

Щодо можливості виходу України з ПАРЄ, то таку жорстку позицію підтримують ще кілька делегацій. Не думаю, що на це підуть. У будь-якому разі, шукатимуть компроміс, але цей компроміс може бути на наших умовах, а не на умовах країни, яка порушує права людини, тобто РФ. У дипломатії треба вміти піднімати ставки та грати на підвищених тонах, коли це справді принципово важливо. Бо продовжувати переговори заради переговорів — це означає, що ми насправді відступаємо, а нам треба наступати.

Наталія ПУШКАРУК, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ