Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

«Третього шансу не буде...»

Лондон і Брюссель домовилися про зміни до угоди про Брекзіт. Які очікування перед фінальним голосуванням у парламенті?
12 березня, 2019 - 19:17
ФОТО REUTERS

Після понад двох років переговорів і менш ніж за місяць до Брекзіту Лондон і Брюссель, фактично в останню хвилину, досягли компромісу щодо умов виходу Сполученого Королівства з Євросоюзу. Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і головний переговірник щодо Брекзіту від ЄС Мішель Барньє пізно ввечері понеділка 11 березня у Страсбурзі підписали дві декларації: «спільний юридично зобов’язуючий інструмент» щодо угоди про вихід і спільну заяву про майбутнє Великобританії і ЄС, що доповнює політичну декларацію. Перший документ дозволить країні розпочати «формальний диспут» з ЄС, якщо організація спробує протягом невизначеного терміну наполягати на «бекстопі» — тимчасовому рішенні, що має попередити встановлення жорсткого кордону між Ірландією та Північною Ірландією. У другому документі сторони зобов’язалися до грудня 2020 року замінити цей же «бекстоп» альтернативним механізмом, повідомляє Бі-Бі-Сі.

«Члени парламенту дали зрозуміти, що необхідні були зміни до бекстопу. Сьогодні ми забезпечили юридичні зміни. Тепер час зібратися та підтримати вдосконалену угоду щодо Брекзіт», — заявила під час прес-конференції з Юнкером Тереза Мей. Вона наголосила, що переконана в тому, що ЄС не зможе «зловити» Сполучене Королівство в ірландський «бекстоп» і постійний митний союз.

«Давайте говорити кришталево ясно щодо вибору: або ця угода, або Брекзіт може не відбутися взагалі, — заявив глава Єврокомісії, наголосивши, що «третього шансу» вже точно не буде, і якщо голосування в парламенті буде невдалим, інших обговорень документу не відбудеться, цитує його The Guardian. У листі до президента Європейської Ради Дональда Туска Юнкер також зазначив, що вихід Сполученого Королівства з ЄС має завершитися до європейських виборів 23—26 травня. «Якщо Сполучене Королівство не вийде з ЄС до цього часу, його юридично зобов’яжуть проводити ці вибори відповідно до прав і обов’язків усіх країн-членів, як зазначається в договорах», — пише Юнкер.

ФОТО REUTERS

Дебати та голосування в Палаті громад щодо оновленого варіанту угоди були заплановані на вечір 12 березня, проте на момент здачі цього номера «Дня» його результати не були відомі.

ВЕРДИКТ ГЕНПРОКУРОРА

Учора, перед обговоренням та фінальним голосуванням, генеральний прокурор Великобританії Джеффрі Кокс представив свій юридичний висновок щодо змін Мей. За його словами, ризик того, що Сполучене Королівство буде прив’язане до правил ЄС після Брекзіту, «залишається незмінним». Після цієї заяви багато експертів і оглядачів почали все більше схилятися до думки, що Мей чекає ще одна поразка.

РЕАКЦІЇ

Незважаючи на забезпечені зміни лідер другої за величиною в британському парламенті Лейбористської партії Джеремі Корбін написав у Twitter, що «переговори провалилися» і що в цьому документі немає тих змін, які Мей обіцяла депутатам. У своїй заяві він також закликав голосувати проти угоди.

Представники Демократичної юніоністської партії, на підтримку яких Мей також розраховувала, заявили, що спершу «вивчать» угоду.

Міністр закордонних справ Великобританії Джеремі Хант звернув увагу, що «за ці зміни важко боролися» і вони зберігають право Сполученого Королівства діяти в односторонньому порядку в суверенних національних інтересах.

Тіньовий міністр щодо Брекзіту Кеір Стармер заявив, що угода і політична декларація залишаються точно такими ж, як ті, що були погоджені в листопаді, і тому це не можна назвати «змінами». 

Британський міністр у справах Європи Девід Лідінгтон сказав, що «покращена угода» — це «єдина угода» із запропонованих, і якщо депутати її не підтримають, це занурить країну в політичну кризу.

Найбільшим тестом буде, чи підтримають угоду понад 100 консерваторів-євроскептиків, які проголосували проти неї в січні, пише Financial Times.

У статті The Guardian йдеться, що «вердикт» Демократичної юніоністської партії буде ключовим для підтримки документа більшістю. Однак Мей все ще зіштовхнеться з опозицією деяких членів своєї партії, тож їй знадобиться підтримка лейбористів, а багато з них уже заявили, що збираються голосувати проти.

«ЯКЩО МЕЙ ВДАСТЬСЯ ЗІБРАТИ ДОСТАТНЬО ГОЛОСІВ ... ЦЕ БУДЕ «ПОЛІТИЧНЕ ЧУДО»

Богдан ЦЮПИН, український журналіст, Лондон:

— Ситуація не змінилася, і це проблема, тому що до Брекзіту залишається 17 днів, а визначеності, на жаль, не додалось. Усе може змінити голосування в британському парламенті сьогодні (12 березня. — Ред.). Хоча більше зараз говорять про можливість перенесення дати, загрозу, можливо, навіть зрив процесу узгодженого Брекзіту, того, що буде Брекзіт без угоди.

Я чув від своїх колег, які спілкуються з депутатами, що все значною мірою залежить від заяви юридичного радника. Але в будь-якому разі, після того, як понад 200 голосів у січні проголосували проти попереднього варіанту цієї угоди, люди, які обізнані з ситуацією в парламенті, кажуть, що якщо Терезі Мей вдасться зібрати достатньо голосів на підтримку дещо видозміненої версії угоди, яка зрештою все-таки є тією ж самою, це буде «політичне чудо». Проте зараз ситуація — не на користь Терези Мей, і ми бачимо, що багато депутатів виступають критично. Але ми не знаємо, як вони проголосують сьогодні й наскільки переконливими будуть дебати в парламенті перед голосуванням близько дев’ятої за київським часом.

— Якого сценарію розвитку подій очікувати, якщо депутати проголосують проти?

— По-перше, дата Брекзіту може бути відкладена. По-друге, це вихід Великобританії з ЄС без угоди, тобто так званий жорсткий Брекзіт, або розрив. При цьому лунають пропозиції про проведення ще одного референдуму з аргументами, що якщо парламент не може вирішити це питання та дійти згоди, його знову треба винести на розсуд виборців у вигляді референдуму. Але другий референдум, навіть у такій ситуації, має досить малу підтримку в парламенті.

Тобто після сьогоднішнього вечірнього голосування, залежно від того, якими будуть його результати, будуть наступні. Наприклад, у разі провалу угоди в парламенті вже є пропозиція голосувати за постанову, яка забороняє Брекзіт без угоди. Похідним від цієї ситуації буде вже подальше голосування. Тобто якщо гадати на кавовій гущі, то перенесення чи відкладення Брекзіту з 29 березня на якусь пізнішу дату виглядає цілком можливо. Але ситуація буде зрозуміліша тільки після голосування. 

P.S.

• Референдум щодо членства Великобританії в ЄС відбувся 23 червня 2016 року. 51.9% респондентів проголосували за вихід з Євросоюзу, в той час як 48.1% висловилися за збереження членства.

• Під час першого голосування за угоду про Брекзіт 15 січня уряд країни зазнав найбільшої в історії поразки: проти документа проголосували 432 депутати, в той час, як підтримали документ всього 202 парламентарі.

• Офіційний вихід Великобританії з ЄС має відбутися в ніч з 29 на 30 березня.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: