Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться вже ніяких фізичних ударів
Олег Ольжич, український поет, політичний діяч, археолог, очолював культурно-освітню референтуру ПУН (1937)

Три найважливіші уроки

Світові ЗМІ про те, які висновки має зробити міжнародне суспільство після теракту у Барселоні
18 серпня, 2017 - 13:03
ФОТО РЕЙТЕР

Каталонська влада повідомляла, що внаслідок теракту в Барселоні, який стався увечері 17-го серпня, загинуло 13 осіб, ще понад 100 потерпілих отримали тілесні ушкодження. Під час теракту постраждали громадяни щонайменше 18 країн. Серед жертв теракту — громадяни Франції, Німеччини, Іспанії, Нідерландів, Аргентини, Венесуели, Бельгії, Австралії, Угорщини, Перу, Румунії, Ірландії, Греції, Куби, Македонії, Китаю, Італії та Алжиру, повідомив представник іспанської влади. При цьому не уточнюється, хто з них поранений або загинув. Відповідальність за скоєне взяло на себе терористичне угруповання «Ісламська держава».

Міністр внутрішніх справ Каталонії Жоакім Форн в ефірі «Радіо Каталонії» повідомив сьогодні вранці, що усіх трьох підозрюваних у наїзді автомобіля на людей на центральній пішохідній вулиці міста було затримано. Каталонський уряд оголосив триденну жалобу в регіоні за жертвами теракту.

Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой, який прибув до Барселони, заявив  на спеціальній прес-конференції наступне: «Те, що сталося у місті — наслідок «джихадистського тероризму», сьогодні боротьба з тероризмом — головний пріоритет для вільних і відкритих суспільств як наше. Це глобальна загроза, і відповідь теж має бути глобальною».

Політичні лідери світу висловили співчуття та солідарність із жителями та гостями Барселони у зв’язку із цим терактом. «Я засуджую жахливу атаку в Барселоні. Мої думки — з постраждалими. Ми спільно боремося з тероризмом», — заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Президент Європейської Ради Дональд Туск зазначив на своїй сторінці у Twitter: «Уся Європа — на боці Барселони. Наші думки — з жертвами та всіма постраждалими від цього боягузливого нападу на безневинних».

Президент США Дональд Трамп зазначив: «Сполучені Штати засуджують терористичний напад у Барселоні, Іспанія, і зроблять усе необхідне, щоб допомогти. Не здавайтеся і будьте сильними, ми вас любимо!».

Держсекретар США Рекс Тіллерсон запропонував Іспанії допомогу в боротьбі з тероризмом, наголосивши при цьому, що «терористи в усьому світі повинні знати, що США та союзники мають рішучість знайти вас і притягнути до відповідальності».

«Ми у глибокому смутку разом із жертвами жахливого нападу в Барселоні — із солідарністю та дружбою на боці іспанців», — написав у мережі Twitter речник німецького уряду Штеффен Зайберт.

Тим часом світові ЗМІ, зокрема британські, на своїх шпальтах приділили увагу аналізу причин терактів у Барселоні й тому, як у подальшому протистояти їм.

Газета The Guardian у статті під назвою «Від центру Лондона до бульвару Рамбла — мішенню терактів тепер стали туристи» відзначила, що теракт у Барселоні підкреслює три найважливіших уроки, які мають винести з аналогічних подій останніх років і спецслужби, і населення.

Перший урок полягає в тому, що використання автомобілів як знаряддя вбивства стало загальноприйнятою тактикою терористів.

Тактика терактів стає популярною серед екстремістів, коли вона приносить успіх, вважає газета. Жодних особливих умінь, щоб направити автомобіль, який мчить на великій швидкості у натовп, не потрібно, як немає і жодних труднощів і в тому, щоб роздобути автівку. Таким чином, легковик, автофургон або вантажівка стають ідеальним знаряддям терористів, чи то вони члени організації, чи діють самостійно, але не мають при цьому ні підготовки, ні засобів для складніших атак.

Другий урок, на думку The Guardian, полягає в тому, що об’єктом нападу може стати хто завгодно, й частіше за все і найімовірніше — туристи.
Років десять тому ісламські фундаменталісти своїми діями намагалися відправити Заходу той чи інший сигнал. Безладні атаки на неозброєних мирних громадян вважалися неефективними й навіть контрпродуктивними для здобуття підтримки в широкому ісламському світі. Хмарочоси Всесвітнього торгового центру були обрані як об’єкт нападу тому, що «Аль-Каїда» сприймала їх як символ економічної, політичної та військової могутності США.

Тепер все це змінилося. ІД атакує кого завгодно, де завгодно і яким завгодно способом. Найбільшій загрозі піддаються місця великого скупчення людей.

Західні відпочивальники за кордоном — здавна улюблена мішень для нападів: досить згадати кривавий теракт у Луксорі 1997 року. Але туристи ніколи не ставали головним об’єктом нападів. Водій фургона, який в’їхав у центральну пішохідну частину бульвару Рамбла, намагався вбити саме іноземних туристів, вважає The Guardian.

Іспанська влада усвідомлювала загрозу, що постала перед нею, і у різдвяні дні минулого року посилила охорону громадських місць. У листопаді вдалося запобігти наїзду вантажівки на натовп. Почали встановлювати висувні стовпи, бетонні загородження й інші захисні пристрої. Посилився збір розвідувальної інформації.
Однак мало що можна зробити, щоб запобігти такого роду нападу в середземноморському портовому місті, яке має величезну популярність, вважає видання.

І третій урок полягає в тому, що поліцейські заходи можуть убезпечити людей лише до певної пори.
Протягом досить тривалого часу французькі спецслужби, зокрема завдяки досвіду в протистоянні ісламістам, випереджали своїх британських і американських колег. Однак до 2012 року недолік у ресурсах і поганий обмін розвідувальною інформацією з іншими європейськими країнами призвів до того, що і їм ледве вдавалося стримувати загрози. Вони виявилися не готові протистояти нападам, які «впали» на них 2014 року.

Те саме можна сказати і про іспанські спецслужби, які тривалий час вважалися взірцем у світлі боротьби з терором. Після кошмару 2004 року Іспанія різко посилила інвестиції у свої спецслужби, що багато в чому і сприяло тому, що за останні 13 років у країні не відбулося жодного теракту. Цього року було знешкоджено два терористичні угруповання, щонайменше, одне з яких було пов’язано з аналогічними групами в інших європейських країнах.

«Однак, як це зрозуміли на сумному досвіді в Британії, відсутність успішних атак зовсім не означає відсутності в країні войовничих ісламістів. І останній, найстрашніший урок полягає в тому, що хтось із них рано чи пізно досягне своєї мети», — підсумовує The Guardian.

МІШЕНЬ ДЖИХАДИСТІВ ЗА ГРІХИ XIII СТОЛІТТЯ

Британська The Times пише, що уроки запобігання терактам доби ЕТА дозволили Іспанії краще і довше, ніж її європейським сусідам, готуватися до атак джихадистів. Незважаючи на неодноразові попередження фахівців із боротьби з тероризмом про можливість великого теракту, численна й ефективна служба безпеки плюс вищий рівень інтеграції мусульманських іммігрантів дозволили запобігти декільком атакам. Іспанія потерпала від терактів останні 40 років XX століття, 800 осіб було застрелено або підірвано баскським сепаратистським угрупованням ЕТА, нагадує видання. Однак останній ісламістський теракт стався на іспанській землі 13 років тому — у березні 2004 року, коли в результаті вибухів чотирьох приміських поїздів у Мадриді загинула 191 людина і 1800 було поранено.

The Times відзначає, що протягом багатьох років Іспанія згадується на сайтах джихадистів як одна з мішеней для атак з історичних причин.
Велика частина її території перебувала під ісламським правлінням з 711 до 1492 року, і її зв’язки з Марокко залишаються сильними, особливо з іспанськими містами Мелілья та Сеута на марокканському узбережжі. Минулого літа «Ісламська держава» закликала бойовиків атакувати іспанські курорти, включаючи нічні клуби, кафе та бари.
Їм було запропоновано використовувати вибухівку, зброю і вантажні автомобілі, щоб помститися за «злочини, скоєні Іспанією проти мусульман». У посланні ІД, опублікованому його медіа-підрозділом, згадується битва в Лас-Навас-де-Толоса 1212 року, відома в ісламській історії як битва при Аль-Укабі, в якій іспанською армією були вбито 60 тисяч мусульман.
Терористична загроза вважається найвищою в Мадриді, Барселоні, Сеуті та Мелільї, де проживає більшість прихильників ІД.

ТЕРОР І ЗАПОВІДІ

«Моральне керівництво і беззастережне засудження з боку ісламських священнослужителів необхідне як ніколи» — наголошується у редакційній статті The Times. Кожен новий скоєний ісламістами теракт, пише газета, ставить питання про те, як запобігти припливу нових прихильників культу фанатизму, які  спотворюють іслам. Частково відповідь на це питання можна знайти в тих зусиллях, які останнім часом роблять прогресивні ісламські священнослужителі у Британії в розмові зі своєю паствою, яка, за їхніми словами, гостро потребує знань.

В The Times опубліковано їхній заклик створити загально британську раду імамів для розробки прогресивної інтерпретації ісламських священних книг, за відсутності якої вакуум заповнюють екстремістські тлумачення. Час для такої ініціативи настав вже давно, але і зараз її можна тільки вітати.

Довгу і важку боротьбу проти ісламського екстремізму виграти зможуть лише сучасні помірковані мусульмани, вважає The Times.

ХРОНОЛОГІЯ ТЕРОРИСТИЧНИХ АТАК У ЄВРОПІ

7 серпня 2017 року, Барселона

У центрі Барселони білий мікроавтобус в’їхав у натовп людей. Терористичний напад було вчинено на одній з найпопулярніших туристичних вулиць міста — бульварі Ла Рамбла. Щонайменше 13 людей загинули, понад 100 — було травмовані. Двох підозрюваних у нападі затримано. Відповідальність за теракт взяла на себе терористична організація «Ісламська держава».

3 червня 2017 року, Лондон

Нападники спрямували фургон у натовп пішоходів на Лондонському мосту в центрі столиці Великої Британії, а згодом з ножами атакували людей на вулиці та в барі поблизу. Загинуло семеро людей, близько 50 отримали поранення. Поліцейські застрелили трьох підозрюваних.

22 травня 2017 року, Манчестер

Концерт американської співачки Аріани Гранде завершувався і глядачі почали розходитися, коли у фойє концертного залу нападник підірвав саморобний вибуховий пристрій. Внаслідок теракту загинуло 23 особи включно зі смертником Салманом Абеді.

Квітень 2017, Стокгольм

Викрадена вантажівка врізається на торговій вулиці у шведській столиці спочатку в натовп, а потім — у будівлю універмагу. П’ятеро людей загинуло, п’ятнадцятеро отримали поранення. Того самого дня поліція затримує
39-річного узбека за підозрою у тероризмі.

Березень 2017, Лондон

Вбивця навмисно спрямовує автомобіль у пішоходів на мосту в центрі Лондона, а потім з ножем нападає на поліцейського. Кількість жертв сягнула п’яти осіб. Британські силовики застрелили злочинця.

Лютий/березень 2017, Париж

У французькому аеропорту «Орлі» чоловік намагався вирвати у патрульного гвинтівку. Його застрелили. На початку лютого біля Лувра було застрелено єгиптянина, який накинувся з мачете на військовий патруль.

Грудень 2016, Берлін

Напередодні Різдва німецька столиця стала об’єктом терористичного нападу. Дванадцять людей загинуло. Прихильник терористичної організації «Ісламська держава» (ІД) викрав вантажівку та в’їхав у натовп на різдвяному ярмарку в центрі німецької столиці. Кілька днів по тому 24-річного тунісця було застрелено поліцейськими в італійському Мілані.

Липень 2016, Ніцца

Убивця на вантажівці на великій швидкості врізається у натовп на пляжі французького портового міста. Щонайменше 86 людей загинули. Терористична організація «Ісламська держава» бере відповідальність за напад.

Березень 2016, Брюссель

Кількома бомбами ісламські смертники вбили 32 осіб в аеропорту Брюсселя та на станції метро.

Січень 2016, Стамбул

В історичному центрі турецького мегаполіса терорист-смертник підриває бомбу в натовпі туристів, що призводить до загибелі дванадцяти німецьких громадян.

Листопад 2015, Париж

У скоординованій серії нападів біля «Стад де Франс», у кількох ресторанах і музичному клубі Bataclan вбито 130 осіб, сотні отримали поранення. Відповідальність за теракт взяла на себе ІД.

Лютий 2015, Копенгаген

22-річний чоловік арабського походження розпочав стрілянину у кафе в столиці Данії. Одна людина загинула. У синагозі вбивця стріляє в охоронця, після чого нападника ліквідують поліцейські.

Січень 2015, Париж

Унаслідок нападу на редакцію сатиричного журналу Charlie Hebdo та кошерний супермаркет загинуло 17 людей. Пізніше поліція знаходить двох злочинців, яких застрелює, зважаючи на обставини затримання. Відповідальність за скоєний напад взяла на себе терористична організація «Аль-Каїда».

Травень 2014, Брюссель

У єврейському музеї французький ісламіст вбиває чотирьох людей. Незабаром його заарештовує поліція. Він сам себе проголосив бійцем «священної війни», раніше воював у Сирії.

Липень 2005, Лондон

Четверо мусульман з британськими паспортами влаштовують вибухи у метро та автобусі. 56 людей загинули, 700 отримали поранення.

Березень 2004, Мадрид

Через вчинені ісламістами вибухи у приміських поїздах в іспанській столиці загинула 191 особа, близько півтори тисячі отримують поранення.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments