Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Тривожний індекс TRUMAN

Чи не «розхитають» вибори відносини України з НАТО?
17 жовтня, 2018 - 10:14
ФОТО REUTERS

Досить цікавою виявилася презентація щоквартального журналу TRUMAN Index, яка відбулась учора в Українському кризовому медіацентрі під назвою «Чи переживуть відносини України з НАТО вибори?» З одного боку, учасники розповіли про досягнення і певні недосягнення України за останніх дев’ять місяців у відносинах Києва та НАТО. З другого — було акцентовано увагу на падіння підтримки членства НАТО на півдні та сході України, що варто розглядати як тривожний сигнал.

Заступник директора Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо відзначила у своєму виступі, що відносини між Україною та НАТО були динамічними за цей період. За її словами, на публікацію чергового квартального індексу звернули увагу в НАТО. Зокрема, наголосила експерт, вступне слово до цього видання написала президент Парламентської асамблеї НАТО Раса ЮКНЯВІЧЕНЕ, яка свого часу обіймала посаду міністра оборони. Ба більше, додала Зарембо, пані Юкнявічене не лише написала вступне слово, а й перебуває в Україні в момент, коли відбувається оцінка виконання Річної національної програми співпраці з НАТО. У вступному слові пані Юкнявічене зауважила, що Україна заслуговує на чітку перспективу членства в НАТО.

До успіхів України пані Зарембо відносить проведення засідання Північноатлантичної Ради за участі України та Грузії під час липневого саміту НАТО в Брюсселі, а також потужну заяву Альянсу, ініціаторами якої були США та Канада на підтримку України та різким засудженням агресії Росії.

Щодо недосягнень, то серед них експерт називає не проведення Комісії Україна — НАТО через блокування Угорщиною і не отримання статусу Партнера з посилених можливостей.

Важливим моментом, на думку Зарембо, є те, що цього року Україна починає складати РНП базуючись на якісних показниках, а не кількісних, як це робилося досі.

Зі свого боку директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова теж відзначила зростання динаміки відносин між Україною та НАТО. За її словами, ще ніколи у стосунках НАТО та України не було стільки візитів на різних рівнях.

Вона звернула увагу на те, що у відносинах між Альянсом та Києвом потрібно акцентувати увагу на довгострокових цілях та більшій відданості в реалізації реформ, які наближають Україну до НАТО. «Кожна країна на шляху до Альянсу має пройти болісні реформи і лідери та інші виконавці повинні кожного дня демонструвати відданість реформам. І річ не лише в досягненні стандартів НАТО, йдеться про перебудову усієї системи, інституцій, верховенство права, незалежні медіа, і найголовніше потрібна зміна ментальності», — наголосила пані Маронкова. До здобутків у відносинах НАТО й України вона також зауважила ухвалення Закону про національну безпеку.

Однак експерти звернули увагу на інший чинник, а саме тенденції щодо підтримки членства НАТО, зокрема й на півдні та сході України, які значно впали в порівнянні з минулим роком.

У своєму виступі Зарембо зокрема відзначила, що згідно з останніми опитування на півдні та сході України різко зросла з 42 до 64% кількість противників членства України в Організації північноатлантичного договору. Також, за її словами, викликають тривогу дуже низькі показники обізнаності громадян у цих регіонах щодо НАТО. І все це відбувається попри те, що у ці регіони часто виїжджають як представники, зокрема Центру інформації та документації НАТО в Україні (ЦІДНУ) та інші неурядові організації як Центр «Нова Європа», і проводять різні заходи.

Пані Маронкова пояснює цей феномен таким чином: «інша сторона відчуває ваш вплив, тому у відповідь стала проводити агресивну контрпропаганду і дезінформацію в цьому регіоні». Водночас вона вважає, що і ЦІДНУ та іншим організаціям треба збільшити свою присутність у цьому регіоні і надалі розвіювати міфи радянських часів. І, окрім того, на її думку, важливо, це робити спільними зусиллями, НАТО, українського уряду та неурядових організацій.

На запитання з залу чи можуть вибори вплинути на відносини України з НАТО, пані Маронкова відповіла дипломатично: «Відносини між НАТО та Україною тривають 25 років і за цей час були підйоми та падіння, до керівництва державою приходили лідери, які виступали «за» або «проти» поглиблення співпраці з Альянсом. Як представник НАТО, я не братиму участі у виборах, це вирішувати вашому народу».

Тим часом на інше пряме запитання з зали, чи можна вірити поширеним по всій країні білбордам кандидата в президенти Юлії Тимошенко: «Безпека України в НАТО», Зарембо сказала наступне: «Ми маємо сумнозвісну практику приходу до влади, в парламент лідерів із євроінтеграційними гаслами, але на практиці це виявляється чистим популізмом і як наслідок не відбувається поступу в інтеграції до НАТО»

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ