Справжня велич полягає в тому, щоб панувати над собою.
Жан де Лафонтен, французький поет і письменник

«У Болгарії російський (гібридний) солдат»

Болгарські правоохоронці розкрили мережу агентів Москви
11 вересня, 2019 - 19:07

Прокуратура Болгарії звинуватила голову болгарського громадського руху «Русофіли» Ніколая Малінова в роботі на організації з РФ — Товариство «Двоглавий орел» та Російський інститут стратегічних досліджень. Заступник генерального прокурора Болгарії Іван Гешев повідомив на брифінгу, що головною метою діяльності Малінова була геополітична переорієнтація Болгарії, з євроатлантичного курсу на проросійський, основою якого мали стати православ’я, слов’янська культура та традиції.

Малінова було затримано, але звільнено з-під варти під заставу в розмірі 50 тис. левів. Наразі йому заборонено виїжджати з країни.

РУСОФІЛИ ТА ЇХНІ ДРУЗІ

Ніколай Малінов є одним з найбільш проросійських болгарських політиків. Свого часу був депутатом парламенту Болгарії від Соціалістичної партії. Відомий українцям через свою постійну участь в різноманітних форумах в окупованому Криму.

Рух «Русофіли» Ніколай Малінов очолює з 2009 року. У болгарській прокуратурі заявляють, що Малінов працював на Російський інститут стратегічних досліджень та «Двоглавий орел» майже дев’ять років, тобто практично з першого дня свого обрання на посаду голови організації.

2010 року в інтерв’ю «Российской газете» Малінов говорив про діяльність очолюваної ним організації так: «Ми переконані, що зв’язки з Росією забезпечують майбутнє нашої власної країни, збереження її духовності, культури. Все це дає благородний ґрунт, в який ми повинні сіяти насіння нашої дружби». Рух займався просуванням викладання російської мови в болгарських школах, реставрацією радянських і російських пам’ятників. Членами організації, як стверджує сам керманич «русофілів», є тисячі болгар по всій країні.

У травні 2019 року президент РФ Володимир Путін нагородив Ніколая Малінова орденом Дружби.

РОСІЙСЬКІ ЗАМОВНИКИ

Не менш цікавими персонажами є куратори Малінова з РФ. За даними болгарського слідства, це Леонід Решетніков та Костянтин Малофєєв.

Російського генерала Леоніда Решетнікова англомовна версія Вікіпедії називає «агентом радянської та російської секретної служби». Останнє його місце роботи в «конторі» перед виходом у відставку через поважний вік — начальник відділу аналізу та інформації Службі зовнішньої розвідки РФ. Протягом 2009—2017 рр. Решетніков очолював Російський інститут стратегічних досліджень. Нині він голова Наглядової ради «православно-патріотичного» телеканала «Царьград» та виконавчий директор монархістського Товариства «Двоглавий орел».

Нині Решетнікову заборонено в’їзд до Болгарії строком на 10 років.

Іншому фігуранту справи Костянтину Малофєєву заборона не потрібна — через звинувачення в підтримці російської агресії проти він і так включений до міжнародних санкційних списків. Малофєєв, якого називають «православним олігархом», очолює Раду Товариства «Двоглавий орел», є засновником телеканала «Царьград» та обіймає посаду заступника голови у релігійної громадської організації — «Всесвітньому російському народному соборі». (Керівником «Собору» є очільник Російської православної церкви патріарх Кирил.)

СЛІДИ ГРОШЕЙ

За час своєї роботи на російські структури Малінов десятки разів зустрічався — переважно в Росії — з Решетніковим та з Малофєєвим. За словами Гешева, саме від них Малінов отримував завдання, гроші на їх виконання і звітував їм про виконану роботу.

Спецслужби вийшли на російську агентуру, простежуючи грошові перекази. За словами генерального прокурора Болгарії Сотіра Цацарова, правоохоронці розкрили схему відмивання коштів під час розслідування фінансових махінацій. З зібраних даних стало зрозуміло, що схема використовувалася для передачі коштів від керівників закордонних організацій, які мають певні інтереси у політичному житті країни, до виконавців в Болгарії. (Як повідомляється, частина грошей надійшла Малінову від кіпрської фірми Малофєєва).

За даними слідства, очільник «Русофілів» отримував фінансову винагороду через різні платежі, призначені безпосередньо для нього, для компаній, які йому належать, їх діяльності, а також як фінансування різних заходів. Отримані таким чином кошти дозволяли здійснювати діяльність, яка безпосередньо впливала на національну безпеку країни та була спробою цілеспрямованого впливу на болгарську політику.

Наразі слідство, що було розпочато в липні ц.р., триває.

«ПРОЕКТ БОЛГАРІЯ» ПО-РОСІЙСЬКІ

В рамках розслідування 9 вересня в Софії та інших містах було проведено кілька обшуків. Було вилучено комп’ютери, мобільні телефони та документи, до яких має відношення Малінов.

Зокрема, під час обшуку було знайдено доповідну записку російською мовою, написану Маліновим, про «необхідну геополітичну переорієнтацію Болгарії або те, що ми називаємо «Проект Болгарія». Матеріал був підготовлений для інформування російських структур, з якими він співробітничав, і містив відомості стосовно поточної ситуації в Болгарії та поради про те, які заходи слід вжити для зміни геополітичної орієнтації Болгарії. У записці йшлося про необхідність сконцентрувати свої зусилля на п’яти основних напрямках:

• діяльність неурядового сектору, тобто, громадських організацій,

• створення та підтримка веб-сайтів,

• покупка (створення) телеканалу,

• організація роботи аналітичного центру,

• створення партії, яка мала поступово перерости у масову електоральну силу та стати суттєвим фактором у болгарської політичного життя.

Мета у всієї цієї активності була одна — зміна геополітичної орієнтації Болгарії.

«ІХТАМНЄТ» — БОЛГАРСЬКА РЕДАКЦІЯ

Гучна справа очільника «Русофілів» є другим гучним провалом гібридної діяльності РФ на Балканах за останні роки. Першим був крах планів із організації державного перевороту в Чорногорії. Тепер — провал операції із геополітичної переорієнтації Болгарії та «засвітка» центру гібридного російського впливу.

Втім, не виключено, що йдеться про провал ще більш масштабного задуму, а саме активізації просування цінностей «російського світу» — православ’я, слов’янство — в інші країни регіону, і не тільки. Вже після затримання голови «Русофілів» заступник голови міжнародного комітету російської Ради Федерації Андрій Клімов розповів журналістам, що Малінов хотів поширити діяльність «русофільського» руху на всю Європу, а потім і на весь світ.

Отже, може бути і таке, що «гібридний» центр в Болгарії планувався як справжня база, базова станція для поширення та посилення російського впливу. І не треба зважати на нібито неофіційний статус кураторів цієї діяльності з боку РФ — відставник розвідник Решетнікову, бізнесмен Малофєєв... Це просто стандартні вимоги звичного для Москви формату «іхтамнєт».

Наталя ІЩЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ