...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Угоди немає, довіра – під питанням

Експерти — про «історичну поразку» Терези Мей, розкол британського суспільства та ймовірність зміни влади
16 січня, 2019 - 18:56
ФОТО REUTERS

В британському парламенті відбулося не просто важливе голосування щодо долі Брекзиту, в цей день у Палаті громад уряд країни зазнав найбільшої в історії поразки. Проти угоди про умови виходу з ЄС, переговори щодо якої тривали два роки, проголосували 432 депутати, тим часом як підтримали документ  всього 202 парламентарі. Зокрема, 118 консерваторів, однопартійців прем’єра Терези Мей проголосували проти угоди. Таким чином розрив склав 230 голосів, тим часом як досі рекордом вважався випадок, коли лейбористський уряд Рамсея Макдональда зазнав поразки з відривом у 166 голосів, що було ще 1924 року, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Лідер опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін назвав поразку Мей «катастрофічною» та ініціював голосування за вотум недовіри, що мало відбутися вчора, 16 січня. На момент підготовки номера його результати ще не були відомі, адже воно було заплановане на сьому вечора за місцевим часом.

РЕАКЦІЯ ЄВРОПИ

Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер у спеціальній заяві щодо результатів голосування у Палаті громад наголосив, що з боку ЄС ратифікація угоди триває. «Угода про вихід є чесним компромісом і кращою з можливих. Вона зменшує ризики, спричинені Брекзитом для громадян та підприємств по всій Європі. Це єдиний спосіб забезпечити впорядкований вихід Сполученого Королівства із ЄС», — наголосив Юнкер.  «Якщо угода є неможливою і ніхто не хоче без угоди, тоді хто нарешті знайде сміливість сказати, яким є єдине позитивне рішення?» — написав у Twitter голова Європейської Ради Дональд Туск. Президент Франції Еммануель Макрон тим часом заявив, що в разі, якщо Британія вийде із ЄС без угоди, «першими, хто зазнає поразки, будуть британці». Водночас він припустив, що, ймовірніше, Британія спробує ще раз домовитися з ЄС, а потім знову поставить питання на голосування в парламенті, цитує його слова Reuters. Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас тим часом зазначив, що з голосування стало зрозуміло не те, чого хоче Британія, а чого вона, навпаки, не хоче. «Ми готуємося до всіх сценаріїв. Проте ми продовжуємо сподіватися на те, що здоровий глузд переможе», — повідомив він в інтерв’ю Deutschlandfunk. 

ФОТО REUTERS

РЕАКЦІЯ ЗМІ

«Мей зазнає історичної поразки в той час, як Торі повертаються проти неї», — з таким заголовком на першій шпальті вийшло видання The Guardian. «Немає угоди... Немає надії... Немає зачіпки... Немає довіри», — так називається матеріал Daily Mirror. Тим часом The Daily Telegraph називає поразку Мей «повним приниженням». «Потребує особливих умінь, щоб об’єднати так багато людей проти себе», — йдеться в статті. Daily Express менш критично ставиться до дій глави уряду і пише, що вона «мужньо боролася за угоду, але зазнала нищівної поразки 230 голосами». «Ця нація волає до єдності, але все, чого хоче Джеремі Корбін, — усунути прем’єр-міністра. Нині час для членів парламенту виконувати свої обов’язки і працювати з Терезою Мей над угодою, що задовольнить 17,4 млн, які проголосували за Брекзит... Не підведіть нас!» — ідеться на першій шпальті видання. Financial Times тим часом нагадує, що угода про Брекзит є «продуктом двох років тяжких переговорів у Брюсселі. У статті під назвою «Брекзит Терези Мей зазнає історичної поразки» йдеться, що прем’єр, імовірно, виграє голосування щодо довіри, адже ні Консервативна партія, ні Демократична юніоністська партія, ні партія Північної Ірландії, які підтримують прем’єра у великих голосуваннях, не бажають проведення загальних виборів. Тим часом Independent уже припускає, хто може замінити Мей на посаді прем’єра. Ймовірними наступниками вважають її де-факто заступника Девіда Лівінгтона, міністра внутрішніх справ Саджида Джавіда, главу МЗС Джеремі Ханта, міністра з питань роботи на пенсії Амбер Радд, екс-главу МЗС Бориса Джонсона, колишніх міністрів з питань Брекзиту Домініка Рааба і Девіда Девіса, а також міністра охорони довкілля Майкла Гоува.

«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати те, що британські депутати не підтримали угоди про Брекзит, і зокрема, чому існує така жорстка опозиція затвердженню цього документа:

«РОЗКОЛ У СУСПІЛЬСТВІ ВІДОБРАЖАЄТЬСЯ РОЗКОЛОМ У ПАРЛАМЕНТІ»

Богдан ЦЮПИН, український журналіст, Лондон:

— Причина полягає в тому, що саме британське суспільство глибоко поділене стосовно того, якими мають бути відносини між Великобританією та ЄС і яким має бути місце їхньої країни в Європі. Навіть Тереза Мей, заявивши про те, що вона втілює курс на Брекзит, завжди наголошувала, що виходячи з організації ЄС, Британія все-таки залишається європейською країною і майбутнє країни дуже залежить і пов’язане з майбутнім решти континенту.

І референдум 2016 року, і подальші опитування громадської думки, які проводилися упродовж цих двох років, показали, що британське суспільство поділене приблизно навпіл щодо того, чи Британія повинна бути окремим островом та країною, яка вільно торгує і співпрацює з усім світом, чи це країна, яка не може бути відірвана від процесів, що відбуваються на континенті лише тому, що вона відділена протокою завширшки близько 30 км від Європейського континенту. Цей розкол у суспільстві відображається розколом у парламенті серед депутатів.

Зараз перед Терезою Мей стоїть майже непосильне завдання. І можна лише дивуватися її наполегливості й бажанню виконувати цю дуже невдячну роботу, за яку її критикують усі. Ті, хто хоче збереження членства Британії в ЄС — за те, що вона веде країну до виходу з організації. Ті, хто хоче, щоб Британія вийшла із ЄС — за те, що вона намагається зберегти кращі умови для співпраці Великобританії після Брекзиту, тому що ні людські зв’язки, ні економічні відносини, ні торгівля не можуть припинитися. Тому задовольнити всіх у цій ситуації дуже важко, дехто вважає, що неможливо. Але саме в цьому полягає мистецтво політики — знаходити компроміси, шляхи вперед навіть у найскладніших ситуаціях.

Сьогодні (16 січня. — Ред.) у британському парламенті буде голосування щодо довіри до Кабінету. Головна опозиційна Лейбористська партія ініціювала його, сподіваючись, що проти уряду Терези Мей висловиться більшість депутатів у парламенті, і тоді будуть оголошені дострокові загальні вибори в країні. Лейбористи сподіваються на перемогу та можливість прийти до влади. Але те, що заявляють представники консерваторів та їхні союзники в британському парламенті дає підстави вважати, що уряд Терези Мей, напевно, втримається. Тоді Тереза Мей розпочне консультації, намагаючись пристосувати угоду до найголовніших вимог у Британії, шукатиме можливості досягнення та врахування поправок до угоди про Брекзит. У неї є три парламентських робочих дні для того, щоб винести на голосування нову угоду. Очевидно, що вона не може бути повністю новою, тому що часу на опрацювання нового документа і такої потреби немає.

Наступного тижня голосування, ймовірно, відбудеться знову. Якщо угоду буде схвалено, все йтиме передбачуваним шляхом — офіційне припинення членства Британії в ЄС із 29 березня, початок перехідного періоду до 2020 року, упродовж якого триватимуть переговори про зону вільної торгівлі між Британією та ЄС тощо. Якщо угоду буде знову відхилено, постане ситуація, яку представники бізнесу вважають загрозою — вихід без угоди, повний розрив і початок відносин з ЄС із чистого аркуша, а це означає мито на кордонах, оновлення домовленостей в усіх сферах співпраці Британії з рештою Європи, що деякі представники бізнесу, особливо великого, вважають, загрожує катастрофічними наслідками. Але є частина британських політиків, які кажуть, що це не буде великою проблемою, труднощі будуть тимчасовими, які Британія подолає, а можливість почати все з чистого аркуша дасть Британії кращі позиції.

Нині враження, що на такий ризикований крок, як вихід без угоди, готові піти небагато британських політиків. Одним із варіантів називають проведення повторного референдуму щодо Брекзиту, але така ймовірність — одна з найменших, адже до цього часу ні урядова, найбільша в парламенті Консервативна партія, ні опозиційна, друга за розмірами Лейбористська партія не висловлюються за проведення референдуму. Такі ідеї лунають лише від поодиноких депутатів, а головні політичні сили, принаймні на цьому етапі, ще одного референдуму хотіли б уникнути.

«НА МОЮ ДУМКУ, ТРЕБА БУЛО Б ПОВЕРНУТИСЯ ДО ТОГО, ЩОБ БРИТАНІЯ ЗАЛИШИЛАСЯ В ЄС»

Сергій КОМIСАРЕНКО, перший посол України у Великобританії:

— Це голосування було до певної міри унікальним у тому сенсі, що глава уряду отримала величезний удар. Це також продемонструвало, що і лейбористи, і консерватори зрештою не задоволені тим, яким чином уряд проводить процедуру виходу із ЄС.

Не думаю, що зараз можна говорити про те, що Британія залишиться в складі організації, хоча нині така можливість стала більш реальною, ніж майже місяць тому. Також я не вважаю, що це призведе до того, що лейбористи зможуть виграти наступні вибори (ця партія зараз не виглядає надто потужною). Консерватори залишаться при владі, але дуже ймовірним є те, що може відбутися зміна керівництва партії. Зараз події набули більш драматичного перебігу, хоча це можна було б передбачити.

Моя думка полягає в тому, що треба було б повернутися до того, щоб Британія залишилася в ЄС. Зараз громадська думка все-таки повертається до того, що результати першого референдуму були більшою мірою емоційними, аніж відображали реальне ставлення британців до ЄС.

Щодо позиції Європи, то вони не втручаються в події, які відбуваються у Британії, — це суто британське питання, вони самі повинні вирішити свою долю. Але залежно від ухваленого рішення ЄС будуватиме свою політику. Перше рішення було, що Британія виходитиме із Союзу, але  зараз бачимо, що цей процес не такий простий, як пані Мей собі уявляла. ЄС ретельно відстежуватиме події, які відбуваються в Британії, не втручаючись у них, але в той же час залишаючись на власній позиції стосовно тих умов, які хоче мати у разі виходу Британії. 

 

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ