Піднесім свій народ культурно, навчаймо його. Не тільки учитель може навчати, але може його навчати та виховувати і урядовець, вояк, промисловець чи інший.
Августин Волошин, український політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття

В Італії сформовано популістський уряд

Експерт - про те, як Україні працювати новою італійською владою
1 червня, 2018 - 18:45
Фото Reuters

Схоже, Італії у самий останній момент вдалося уникнути дострокових виборів завдяки новій домовленості правих популістів "Руху 5 зірок" та "Ліги півночі" щодо складу уряду. Це сталося вчора ввечері, коли вибігав крайній термін формування  коаліційного уряду. Популісти "Руху 5 зірок" та "Ліги півночі" були змушені швидко узгодити новий договір, оскільки попередня спроба формування кабінету міністрів з націоналістичною та євроскептичною програмою провалилася.

«Погоджено усі умови для формування уряду "Руху" та Ліги", - повідомляється в спільному комюніке. Прем'єром стає правник Джузеппе Конте, який ввечері четверга зустрівся із президентом Серджіо Матареллою та погодився обійняти цю посаду, повідомляє AFP. Останній раніше відмовився підтримувати попередній склад кабінету міністрів від популістів, до якого мав увійти євроскептик Паоло Савона.  І тут по визнанню багатьох оглядачів, президент країни зіграв важливу роль у процесі формування уряду. Адже повноваження глави держави дозволяють йому вирішувати, яким політичним силам доручити цю задачу. Окрім того, у президента є право відкинути ту чи іншу кандидатуру на міністерський пост. Нарешті, президент приймає рішення про подальші кроки в ситуаціях, коли з тієї чи іншої причини уряд сформувати не вдається.

Глави партій «Ліга» Маттео Сальвані  та "Руху 5 зірок" Луїджі Ді Майо стають віце-прем’єр-міністрами і міністрами.

І саме через неприйнятність кандидатури Савона на посаду міністра економіки країна була на межі проголошення дострокових виборів.

У результаті домовленостей, повідомив Конте,  глави партій «Ліга» Маттео Сальвані  та "Руху 5 зірок" Луїджі Ді Майо стають віце-прем’єр-міністрами і міністрами. Офіційне затвердження нового уряду, прийняття ним присяги відбулось о 16:00 за італійським часом.

Зокрема Сальвіні очолив МВС, Ді Майо отримав портфель в міністерстві, яке буде займатися питаннями праці, соціальної політики і економічного розвитку. Як відомо, у обох незакінчена вищу освіту. Обидва були обрані депутатами на останніх парламентських виборах: Сальвіні — в верхню палату (сенат), Ді Майо — в Палату депутатів (нижню палату). Там він був віце-спікером в парламенті минулого скликання.

Міністерство закордонних справ очолив спеціаліст по європейської політики юрист Енцо Моаверо-Міланезі, який уже входив у два кабінети — Маріо Монті (2011-2012) і Енріко Летта (2013-2014), в яких був міністром (без портфеля) у справах ЄС. Раніше він працював в Єврокомісії.

Економіста Паоло Савона було призначено міністром з європейських справ. Професор економіки Джованні Тріа став міністром економіки і фінансів. Міністерство оборони очолила жінка — Елізабетта Трента. Вона експерт у питаннях безпеки і оборони, бувала в гарячих точках — Іраку, Лівані та Лівії.

У кабінеті передбачені два нових міністерства — у справах Півдня, яке очолить Барбара Леццено, і у справах сім’ї та людей з обмеженими можливостями, якими буде займатися Лоренцо Фонтана. Всього в новому уряді 18 міністерств, у тому числі п’ять очолюють жінки. Статс-секретарем кабміну призначений віце-секретар “Ліги” Джанкарло Джоржетті.

Вартість двосторонніх виборчих обіцянок «Ліги» і «Руху 5 зірок» складе від 109 до 126 млрд. євро

В основі коаліційного уряду — “урядовий контракт”, свого роду програма, в якій вказані 30 пріоритетних завдань. У розділі зовнішньої політики значиться скасування антиросійських санкцій і побудова відносин з ЄС з урахуванням національних інтересів. Ця програма серед іншого передбачає відмову від заходів економії, а також зниження податків, що, на думку експертів, призвело б до подальшого зростання і без того чималого державного боргу Італії.

Вартість двосторонніх виборчих обіцянок, зокрема, фіксованого податку, запропонована «Лігою» та гарантованого доходу, запропонована «Рухом 5 зірок» складе від 109 до 126 млрд. євро, або 6 до 7% ВВП, сказала економіст і науковий співробітник Bruegel Сільвія Мерлер в інтерв'ю інформаційному бюлетеню Global Policy Lab П'єра Бріансона. «Це дуже багато ... А поруч із цим, фінансування заходів є нечітким у кращому випадку. Масштаб збільшення дефіциту, передбачений комбінованими заходами, скоріше за все, порушуватиме всі європейські та внутрішні фіскальні правила та поставить борги на нестабільну траєкторію», -наголосила вона.

Нагадаємо, на дострокових парламентських виборах в Італії перемогла коаліція правоцентристських партій "Вперед, Італіє" Сильвіо Берлусконі, "Ліга Півночі", "Братів Італії" і "Ми з Італією" з 37,3% голосів.  Друге місце зайняв популістський і євроскептичний "Рух п'ять зірок" – 32,66%. На третьому опинилась  правляча Демократична партія з розгромним результатом в 18,72%.

«День» звернувся до заступниці директора Центру «Нова Європа» Катерини ЗАРЕМБО з проханням прокоментувати факт остаточного формування популістського уряду в Італії і розповісти, як потрібно Києву співпрацювати з ним.

-Як ми бачимо, в Італії все змінюється ледь не кожного дня. І це скоріше хороша новина, що зрештою в країні сформовано уряд, бо, на мій погляд, непередбачуваність гірше ніж передбачуваність. Італії не потрібен кількарічний хаос.  

Що стосується складу нового кабінету міністрів, будь-який уряд, сформований зараз чи восени, або навіть наступного року, скоріше за все,  був би популістичний і антиєвропейський. Тому що це відповідає настроям італійських громадян. І немає передумов, економічних, наприклад, завдяки чому ситуація в країні змінилась. Уряд буде таким, яким ми його бачимо за політичними тенденціями, а це критика ЄС та популізм. Партії, які його сформували «Рух 5 зірок» і «Ліга», залишаються зараз популярними, як і їхні лідери.

«ПИТАННЯ СКАСУВАННЯ САНКЦІЙ БУДЕ ПОРУШУВАТИСЬ, АЛЕ СПОДІВАЄМОСЬ, ЩО ЇХ НЕ БУДЕ ЗНЯТО»

-Чи буде новий уряд наполягати на скасуванні санкцій ЄС проти Росії?

-Звичайно, буде. Якщо ми бачимо, що в силі залишається коаліційна угода, то це питання, звісно, буде порушуватись на засіданні Європейської Ради. І це не буде прецедентом, бо це питання порушувалось у попередні роки попередніми главами урядів Італії. Більше того, існувала пропозиція ухвалити у парламенті рішення щодо скасування санкцій проти РФ, щоправда цього не відбулось.

Але такі заклики в Італії лунають з 2015 року після ухвалення санкцій.

Якщо йдеться про секторальні санкції, то італійці нарікають на них найбільше, неправильно оцінюючи причини деяких збитків для італійської економіки, що мало місце останніми роками. Але з іншого боку існує така картина, по деяких обсяги торгівлі з Росією справді скоротились по деяких секторах , але в цілому обсяг експорту сільськогосподарської продукції, продуктів харчування, які є об’єктом контрсанкцій, зріс.

Питання скасування санкцій буде порушуватись, але сподіваємось, що їх не буде знято. Можливо, це буде розмінна монета для того, щоб, наприклад, домогтися скасування зовнішнього боргу Італії або його якоїсь частини чи можливо якихось економічних поступок у єврозоні для Італії.

«НАМ ТРЕБА СПІВПРАЦЮВАТИ ЗІ ВСІМА ГІЛКАМИ ВЛАДИ, МИ НЕ ЗНАЄМО, ЯКИЙ МОМЕНТ СПРАЦЮЄ НА КОРИСТЬ УКРАЇНИ»

-Як Україні слід працювати з новим урядом?

-Я бачу кілька причини, які можуть зблизити Україну з Італією. По-перше, це головування Італії в ОБСЄ у цьому році. Україна могла б зараз запропонувати провести конференцію в Римі чи Києві і запросити на неї нових італійських політиків, наприклад щодо того, якими мають бути головування Італії в ОБСЄ у східному регіоні Європи на друге півріччя, щоб привернути увагу цієї країни, що вона має певні зобов’язання  і тут, в Україні, має місце гарячий конфлікт. І принаймні, якщо не домогтися активних дій, але познайомити багатьох нових політиків з ситуацією, яка існує в Україні.

По-друге, треба працювати з цими містками, які вже існують в українсько-італійських відносинах. Зокрема, це президент Матарелло, який на разі є один з небагатьох по італійських мірках прихильників України, який є найбільш проєвропейським політиком.    

До речі, в 2015 році президент України Петро Порошенко уже зустрічався з ним під час візиту до Італії і запросив Матарелло відвідати Україну. Той ще не здійснив візиту у відповідь,  тому це запрошення можна повторити.

По-третє, у нас є дуже активний голова міжпарламентської групи дружби Україна-Італія з українського боку. Можна залучити депутата Сергія Алєксєєва до встановлення нових зв’язків з італійськими депутатами. Я переконана, що у всіх фракціях, навіть у найрадикальніших, є кілька людей, з якими можна мати справу і яких варто запросити відвідати Україну.

Загалом нам треба співпрацювати зі всіма гілками влади, ми не знаємо, який момент спрацює на користь України. 

«НАШІ ЗАРОБІТЧАНИ В ІТАЛІЇ НЕ СХОЖІ НА КАНАДІЙСЬКУ ЧИ АМЕРИКАНСЬКУ УКРАЇНСЬКУ ДІАСПОРУ ТРЕТЬОГО ПОКОЛІННЯ»

-Яку роль у поліпшенні відносин між Україною та Італією і зокрема впливу на італійську політику можуть зіграти українські заробітчани?

-Наші заробітчани в Італії не схожі на канадійську чи американську українську діаспору третього покоління. Це люди, які приїжджають на заробітки і думають насамперед про те, як прогодувати свою родину, яка залишилась в Україні, а не про те, щоб організувати якісь зібрання. Там звісно є активісти, але їх дуже мало. І на жаль, тут кількість поки що не переходить у якість.

Тут ніби є потенціал, але просто з огляду на сам характер цього людського ресурсу, не можна сказати, що йдеться про велику частину українських активістів, але водночас треба зауважити, що українські заробітчани позитивно сприяють на враження про Україну. Їх там дуже добре сприймають, вони мають дуже гарну репутацію і добре працюють, але все таки в основному вони створюють образ країни, яка постачає низькокваліфікованих робітників.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: