Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Вибух у Натанзі: Iзраїль, США та Iранська бомба

Компромісу, який дозволив би Вашингтону зняти санкції, а Тегерану реально заморозити свою ядерну програму, поки не видно
13 квітня, 2021 - 20:08
ФОТО REUTERS

На підземному ядерному об’єкті Ірану в Натанзі серйозний інцидент стався вже наступного дня після того, як там почали закачування газу в нові вдосконалені центрифуги, здатні прискорити збагачення урану. Це стало найсерйознішим порушенням умов ядерної угоди 2015 року, але протрималося воно недовго. Іранська влада назвала «актом саботажу й тероризму» інцидент на ядерному підприємстві в Натанзі, який вилився у повне відключення електроенергії з усіма сумними наслідками для виробничого циклу. І одразу кілька витоків з боку американських і ізраїльських спецслужб підтвердили, що за подією, яку Тегеран назвав «ядерним тероризмом», стоїть Ізраїль.

Як можна зрозуміти із заяв представників іранської влади, стався один з найбільших збоїв на заводі в Натанзі за всю історію його існування. Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф прямо заявив, що ізраїльтяни «мстять за прогрес Тегерана на шляху до скасування санкцій». У Тель-Авіві ці звинувачення не стали ні підтверджувати, ні спростовувати. Однак прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, який приймав напередодні інциденту в Натанзі главу Пентагону Ллойда Остіна, заявив, що Ізраїль не допустить відновлення умов ядерної угоди 2015 року. Судячи з повідомлень, йдеться про якийсь «великий вибух» на заводі в Натанзі, який і викликав колапс енергосистеми об’єкта. При цьому мова не йде про класичну диверсію з використанням вибухівки. Є ознаки того, що вибух став наслідком успішної кібернетичної атаки.

Ізраїльське громадське радіо Kan з посиланням на джерела в спецслужбах повідомило, що кібератаку здійснила ізраїльська розвідка «Моссад». Згадують, що 2010 року спільна операція Ізраїлю і США з використанням вірусної програми StuxNet призвела до руйнування понад 1 тисячі центрифуг на заводі в Натанзі. А в липні 2020 року там же сталася пожежа, в якій Іран звинуватив Ізраїль. Також на ізраїльську агентуру в Тегерані списують вбивство в листопаді 2020 року вченого-ядерника, одного з основоположників іранської ядерної програми Мохсена Фахрізаде.

Можна не сумніватися, що Ізраїль буде продовжувати боротися проти іранської атомної бомби всіма доступними для нього засобами, не надто зважаючи на норми міжнародного права. Адже для нього мова йде про фізичне виживання. Постає тільки одне питання: була остання диверсія здійснена Тель-Авівом самостійно і без відома Вашингтона, чи вона здійснювалася з відома і за сприяння США. Мені особисто здається ближчою до істини друга версія. Зараз Джо Байден докладає зусиль до того, щоб одночасно повернути США до участі в ядерній угоді 2015 року та змусити Іран повернутися до дотримання її умов хоча б на тому рівні, який існував з моменту відмови Дональда Трампа від ядерної угоди 2018 року. А для цього теоретично треба знищити як усі наявні у Ірану запаси урану, збагаченого понад передбачені ядерною угодою параметри, так і заборонені угодою великі центрифуги. Можна сказати, що Ізраїль просто «допоміг» Ірану у виконанні цього завдання, хоча, звичайно, захвату в Тегерані подібна «допомога» не викликала.

І зробити це Ізраїль міг на пряме прохання США. Вашингтону зараз дуже важливо показати Тегерану, що, якщо той буде відмовлятися добровільно повернутися до умов угоди 2015 року та ліквідувати центрифуги і запаси надзбагаченого урану, що не відповідають їм, то всі ці «надлишки» іранської ядерної програми можна буде без великих труднощів ліквідувати силоміць, причому для цього не знадобиться бомбардувань ядерних об’єктів з повітря або обстрілу їх за допомогою ракет середньої дальності, достатньо буде добре підготовлених хакерів з найсучаснішими комп’ютерними програмами. І завжди можна буде стверджувати, що той чи інший збій стався всередині іранських комп’ютерних мереж через помилки самих іранців.

Інша справа, що ми не знаємо, наскільки далеко сягають військово-технічні можливості Америки та Ізраїлю щодо уповільнення або навіть часткового знищення іранської ядерної програми. Іранські спецслужби вже оголосили, що встановили особу людини, причетної до останньої диверсії в Натанзі. Як повідомляють іранські інформаційні агентства з посиланням на чиновника в міністерстві інформації країни, «особистість людини, яка порушила роботу електромережі ядерного об’єкта в Натанзі, що призвело до зупинки електропостачання в один із залів комплексу, встановлена». Наразі поліція Ірану розшукує передбачуваного диверсанта. Однак досі залишається незромілим, скористався він якоюсь міною чи просто здійснив кібератаку, яка призвела до вибуху і паралічу енергосистеми заводу із збагачення урану.

Проблема, однак, може полягати в тому, що Тегеран вимагає, щоб спочатку США скасували антиіранські санкції, а потім уже Іран вирішуватиме, що робити з «надлишками» своєї ядерної програми. Але Вашингтон цей варіант явно не влаштовує, оскільки санкції залишаються єдиною мирною зброєю проти іранської атомної бомби. Результат переговорів країн, які з відома США ведуть переговори з Іраном (країни «п’ятірки» — Росія, Китай, Англія, Франція, Німеччина) про скасування американських санкцій та повернення Тегерана до параметрів ядерної угоди, зараз передбачити неможливо. З одного боку, Байден хотів би, в рамках кампанії боротьби зі спадщиною Трампа, повернути США до складу учасників ядерної угоди з Іраном. З другого боку, американський президент розуміє, що створення іранської атомної бомби й навіть надто небезпечне наближення Ірану до того, щоб володіти ядерною зброєю, може викликати жорстку військову відповідь з боку Ізраїлю з непередбачуваними наслідками. Причому будь-якого компромісу, який дозволив би Вашингтону скасувати санкції, а Тегерану реально заморозити свою ядерну програму, поки не видно. І США доведеться дедалі частіше використовувати Ізраїль для тиску на Іран. Іншого виходу просто не буде.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 
Рубрика: