Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

Ювілей НАТО – в Києві

Посли та представники Альянсу підтвердили підтримку євроатлантичним прагненням України
21 травня, 2019 - 18:35
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Досить оригінально вчора в Києві відзначили 70-річчя з дня заснування НАТО. Подію відсвяткували на Європейській площі, яка в цей день перетворилася на своєрідний осередок Альянсу, адже місце прикрасили прапорами організації та квітковими композиціями, створеними спеціально до цієї нагоди. Захід відбувся з ініціативи Центру інформації та документації НАТО в Україні.

«СТАБІЛЬНІСТЬ І БЕЗПЕКА ЄВРОАТЛАНТИЧНОГО ПРОСТОРУ ПОВ’ЯЗАНА З БЕЗПЕКОЮ УКРАЇНИ»

Директор цієї організації Барбора МАРОНКОВА звернулася до гостей свята українською мовою. «Україна є одним із найважливіших партнерів НАТО, стабільність і безпека євроатлантичного простору дійсно пов’язана з безпекою України та навпаки, — наголосила вона і додала: — Хто міг би подумати, що історія повернеться так, що ми зможемо святкувати 70-ту річницю НАТО сьогодні в центрі Києва? Це дуже важливий момент для всіх нас!»

«ДЛЯ УКРАЇНИ НЕ ІСНУЄ БЕЗПЕКИ ПОЗА НАТО»

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ назвала Північноатлантичний договір «унікальним документом», який і досі підтверджує свою актуальність для всього цивілізованого світу. «Віроломна, цинічна агресія РФ проти України, незаконна агресія Криму, напад на східну частину територій серйозно змінили внутрішні відчуття всередині України, наше розуміння питань безпеки», — наголосила вона. При цьому вона згадала факт, що 7 лютого в Конституції вдалося закріпити стратегічні цілі України щодо членства в ЄС і НАТО. «Я переконана, що для України не існує безпеки поза НАТО», — повідомила вона. У цей рік виборів Україна «не має права призупиняти чи уповільнювати свій темп інтеграції до Альянсу», адже раніше  було закладено всі інституційні підґрунтя для того, щоб це вдалося, додала пані Климпуш-Цинцадзе. «Членство в Альянсі не є якимось ефемерним завданням. Це завдання для роботи великої кількості людей на своїх посадах. Це не питання далекого майбутнього, а дуже конкретне завдання і для державних службовців, і наших військових, і  громадських активістів», — сказала вона.

«НІХТО НЕ МОЖЕ СТАВИТИ ВАМ ПАЛКИ В КОЛЕСА, ЗАВАЖАТИ ПРОЕКТАМ І НАЦІОНАЛЬНИМ БАЖАННЯМ»

Заступник Генсека НАТО з політичних питань і політики безпеки, посол Алехандро АЛЬВАРГОНСАЛЕС, який прибув до України на чолі делегації від Альянсу на інавгурацію Президента Володимира Зеленського, наступного дня також завітав на київські урочистості щодо ювілею організації. Свій виступ він розпочав з вибачення за те, що не може розмовляти прекрасною українською мовою.

«70 років тому покоління європейців, які пережили та постраждали під час двох світових воєн, які побачили масові вбивства мільйонів людей і боялися того, що Третя світова війна є можливою, на ній може бути використано ядерну зброю, зрозуміли та захотіли зробити чітким повідомленням те, що вони готові захищати власні цінності, свободу та рідну землю», — сказав він.

Пан Альваргонсалес згадав, що люди часто висловлювали думку, що після перемоги над комунізмом у 1989 році потреби в НАТО вже не було. «Всі союзники в НАТО аплодували б, якби цей альянс виявився непотрібним. Але в сьогоднішньому світі у нас більше немає часу на наївність, і ми не можемо більше дозволити собі бути наївними. Модель, яка працювала в протидії СРСР, має зберігатися», — сказав він, пояснивши, що метою цієї моделі є не пряма протидія чомусь, вона лише підкреслює відданість цінностям стабільності, миру та цінностей, спільних для всього людства.

Те, що ця подія відбувається в Києві, має надважливе значення, зауважив представник Генсека. «Україна є нашим партнером. Ми вирішили в 2008 році, що одного дня Україна стане членом НАТО, тому ми хочемо для України того, що, як ми віримо, є найкращим для неї. Це свобода вирішувати власне майбутнє. Це модель, яку ми розділяємо: повноцінна свобода, мир, процвітання, стабільність», — заявив він. «Ви маєте пишатися тим, що вже було досягнуто, але також бути впертими в досягненні майбутніх цілей і працювати над цим день за днем. Боріться з корупцією, реформуйте безпековий сектор, здійснюйте громадський контроль над ним, захищайте незалежність судової гілки влади та її цілісність. Безсумнівно, результат буде, і ви заслуговуєте на нього», — наголосив посол, додавши, що «ніхто не може ставити вам палки в колеса, заважати вашим проектам і національним бажанням».

«НАТО ПРОДОВЖУЄ ПІДТРИМУВАТИ УКРАЇНУ, А МИ ПРОДОВЖУЄМО ДОПОМАГАТИ ВАМ ЗМІЦНИТИ ВАШІ ІНСТИТУЦІЇ І ЗБРОЙНІ СИЛИ»

У святкуванні взяли участь Посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф і заступник посла Канади Руслан Кац, які також обидва звернулися до публіки українською. Прикметно, що саме ці дві країни 70 років тому були серед підписантів Північноатлантичної угоди, якою було засновано Альянс. Крім того, нині дипмісії обох країн у нашій державі спільно виконують роль контактного посольства Альянсу.

Посол Великої Британії в Україні Джудіт ГОФ, яка розпочала вивчати нашу мову ще до того, як очолила посаду, продемонструвала бездоганне володіння українською. «НАТО було засноване в зовсім інший час, невдовзі після завершення Другої світової війни. 12 держав підписали Північноатлантичний договір у 1949 році, взяли на себе три основні зобов’язання: гарантувати свободу, зберегти мир і сприяти стабільності, — сказала вона і додала: — Зважаючи на це, цілі та завдання Альянсу є такими ж актуальними сьогодні, як і 70 років тому».

«За 25 років НАТО і Україна довели своє особливе партнерство. Ця співпраця підвищує здатність України забезпечувати власну безпеку, а також зміцнює безпеку Альянсу», — зауважила посол. Вона звернула увагу на те, що захід зібрав багато людей з усіх частин українського суспільства і підкреслила, що це свідчить про «силу цих відносин і прихильність євроатлантичним прагненням України». «Але Україна заплатила високу ціну за цей суверенний вибір, оскільки ви стикаєтеся з російською агресією на кожному кроці. Саме тому НАТО продовжує підтримувати Україну, а ми продовжуємо допомагати вам зміцнити ваші інституції і Збройні сили», — наголосила вона. Джудіт Гоф також відзначила, що з 2014 року Україна досягла значного прогресу, «але ще багато чого належить зробити, щоб ваші євроатлантичні прагнення реалізувати». «Мені здається, що сьогодні ми перебуваємо не на Європейській, а на натівській площі», — такими словами завершила виступ пані Гоф.

«ДЛЯ НАС ВЕЛИКА ЧЕСТЬ БУТИ НАДІЙНИМИ ДРУЗЯМИ УКРАЇНИ»

Заступник посла Канади в Україні Руслан КАЦ назвав НАТО «найефективнішим альянсом в історії». «Канада, як ви знаєте, є членом — засновником НАТО, і ми були однією з перших країн, що запропонувала ідею трансатлантичного оборонного альянсу, — зауважив він і продовжив: — Із самого початку Канада вважала, що НАТО має бути більше, ніж просто військовим партнером. НАТО необхідно для просування політичних, економічних і культурних зв’язків між його членами». Руслан Кац підтвердив, що Лондон і Оттава повністю підтримують євроатлантичні прагнення України. «І для нас велика честь бути надійними друзями України та працювати з Україною над шляхом демократії, реформ, української безпеки. Ви, українські друзі, можете продовжувати розраховувати на нас. Ми завжди були та будемо з вами», — підсумував він.

P.S. Завершуючи захід, спікери взяли участь у символічній церемонії розрізання стрічки біля квіткових композицій. Крім того, організатори висловили подяку надійним багаторічним партнерам, у тому числі газеті «День».

Наталія ПУШКАРУК, Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: