Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

Ювілей Перемоги через призму коронавірусу

Володимир Путін напевне проведе жаданий парад — чи то у вересні, чи то у грудні. Тільки тоді він уже нікому не буде потрібний
6 травня, 2020 - 19:22
ФОТО REUTERS

9 травня 2020 року Володимир Путін планував влаштувати грандіозне свято, яке мало б стати, ймовірно, найбільш видовищною та пам’ятною подією всієї епохи його правління. 75-річчя Великої Перемоги мало б стати тріумфом путінізму та символом нової російської національної ідентичності. Вже і поправки до конституції Росії були ухвалені, які забороняють хоч якийсь критичний погляд на історію Великої Вітчизняної війни. А прирівнювання СРСР до нацистської Німеччини деякі депутати Державної Думи хочуть зробити кримінально караним, ухваливши відповідний закон. Але тут утрутився коронавірус, і довелося відкласти голосування щодо поправок, що дають змогу Путіну знову балотуватися на посаду президента. Розпал же епідемії припав якраз на першу декаду травня, і цьому немало сприяли ідіотичні заходи мера Москви Сергія Собяніна щодо суцільного контролю електронних перепусток у московському транспорті 15 квітня. Але і до цього було вже зрозуміло, що парад Перемоги 9 травня, який  ювілейного року мав бути в Москві та  інших містах надзвичайним за розмахом і помпезністю, доведеться відміняти. Адже для проведення параду необхідні репетиції щонайменше протягом місяця. Путін тримався до останнього, не бажаючи розлучатися з улюбленою іграшкою. Але коли з’ясувалося, що репетиції параду призведуть до прискореного поширення коронавірусу серед військовиків, президент Росії змушений був здатися та перенести парад на невизначений термін.

Під можливу нову дату ювілейного параду Федеральні Збори терміново винайшли нову й абсолютно безглузду дату закінчення Другої світової війни — 3 вересня 1945 року, з якою насправді не пов’язана жодна історична подія. Хоча влада Північної Осетії, де 3 вересня — це День пам’яті жертв Беслана, вже пообіцяли, що не допустять жодних святкових заходів у цей жалобний для республіки день. Залишилася лише повітряна складова параду та віртуальний хід «Безсмертного полку». Наразі залишається сподіватися, що під час повітряного параду не повториться трагедія першотравневого параду 1952 року, коли два «Іли» розбилися при посадці й льотчики загинули. Тоді парад відбувався за нельотної погоди, всупереч думці Сталіна, і після нього генералісимус звільнив свого сина Василя з посади командувача ВПС Московського округу та відрядив навчатися до академії. Підозрюю, що в разі, якщо Москві 9 травня загрожуватиме нельотна погода, власті, замість того, щоб і повітряний парад зробити віртуальним, без вагань підуть на дорогу операцію з розгону хмар над столицею, вважаючи, що краще кинути кошти на це, а не на допомогу громадянам, що потерпіли через карантин.

Головне ж, епідемія коронавірусу виразно засвідчила, яке саме реальне місце в свідомості населення Росії посідає ювілей перемоги у Великій Вітчизняній війні, який Путін і його команда збиралися показати у вигляді головної, знакової події 2020 року. Як виявилося, дуже невелике. Коли  народ насправді спіткала біда, поширилася пандемія коронавірусу, яку в світі порівнюють із Другою світовою війною за своїми руйнівними наслідками, люди вмить забули про Перемогу у Великій Вітчизняній війні. Ця пам’ять відразу ж стала маргінальною. Спроби кремлівських пропагандистів заспокоїти народ перефразованим сталінським «У війні перемогли, і коронавірус переможемо» повністю провалилися, як і заклики тугіше затягнути паски в становищі, порівнянному із ситуацією воєнного часу. Люди добре бачать, що верхи, що розбагатіли виключно на корупційних схемах, паски затягувати зовсім не квапляться, зате в умовах кризи, не приховуючи, виявляють свою зневагу до бідних, пояснюючи, кому можна подорожувати за кордон, а кому ні. Але бідними зараз ризикують стати більшість населення Росії. А тут саме вибухнуло розслідування інтернет-видання «Мітла» про щойно призначеного в.о. прем’єра замість Мішустіна, що підхопив коронавірус, Андрія Білоусова, колишнього помічника Путіна. З’ясувалося, що його син і невістка, за безпосередньої підтримки самого Білоусова, дуже непогано заробляють на операціях з державними компаніями. Коли у народу все більше складається враження, що осіб, які не крадуть, серед тих, що при владі, просто немає, йому вже не до патріотизму.

Виявилося, що в кризовій ситуації пам’ять про Велику Перемогу владі ніскільки не допомагає, а навпаки, викликає роздратування, як і недоречними є зараз пропагандистські ролики до ювілею Перемоги, що за інерцією запускаються на російському телебаченні, та багаточисельні фільми воєнної тематики, які викликають, скоріше, роздратування, ніж зацікавленість.

Епідемія коронавірусу в Росії має ще одну важливу подібність з війною. Російська влада, як раніше радянська, звикла маніпулювати зі статистикою про Велику Вітчизняну війну, всіляко її спотворюючи та підправляючи. Тут насамперед ідеться про статистику людських утрат, але також і про показники радянської економіки воєнного часу. Втрати Червоної Армії занижували і командувачі фронтами й арміями в роки війни,  і радянські та російські історики в післявоєнні роки. Робилося це з єдиною метою — зробити їх порівнянними з утратами вермахту, які насправді були меншими, ніж втрати Червоної Армії, вдесятеро. Економічна ж статистика повинна була довести, що радянська економіка за всіма показниками перевершувала німецьку і самостійно забезпечила СРСР перемогу. Для цього всіляко принижувалася роль ленд-лізу. І так само сьогодні спотворюється в Росії статистика щодо коронавірусу. З одного боку, губернатори в своїх звітах занижують кількість тих, що заразилися і, особливо, кількість померлих від епідемії та намагаються показати ситуацію в охороні здоров’я кращою, ніж вона є насправді. З іншого боку, центральна та регіональна влада, публікуючи ці дані, ще більше спотворює їх, аби народ не панікував. А як наслідок — за фальсифікованої низької смертності дуже важко змусити людей, особливо молодь, дотримуватися карантину. До того ж  недовіра до інформації з телевізора стала майже загальною, і народ недооцінює реальну небезпеку коронавірусу. Влада ж — і в центрі, і на місцях — не знає ні справжнього стану справ, ні як боротися з епідемією та викликаною нею  економічною кризою.

Але епідемія рано чи пізно мине, і Володимир Путін напевне проведе жаданий парад — чи то у вересні, чи то у грудні. Тільки тоді він уже нікому не буде потрібний. Росіяни прокинуться в іншій реальності, і їм буде не до пишних ювілейних святкувань.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 
Рубрика: