Не нарікайте, що народ бідний, але робіть, щоби був культурний і тоді буде і матеріально щасливіший!
Августин Волошин, український політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття

«За Ренесанс Європи!»

Макрон представив свій план реформ ЄС
5 березня, 2019 - 19:11
ФОТО REUTERS

У той час як у Франції вже майже чотири місяці не вщухають протести «жовтих жилетів», президент Еммануель Макрон вирішив ясно заявити про амбіції своєї партії «Вперед, Республіка!» перемогти на виборах до Європарламенту, що мають відбутися з 23 по 26 травня. Днями низка газет у 28 країнах Євросоюзу, в тому числі Великобританії, опублікували його статтю «За європейський Ренесанс»: лист Еммануеля Макрона європейцям», у якій він окреслив свій план дій з реформування Європи.

«Ніколи з часів Другої світової війни Європа не була настільки важлива. І ще ніколи Європа не була в такій небезпеці», — зазначає Макрон на початку статті. Перш за все він торкається теми виходу Великобританії з ЄС. За його словами, Брекзіт є «символом кризи Європи», яка не змогла захистити народи перед лицем великих потрясінь у сучасному світі, та «символом європейської пастки», що полягає в брехні та безвідповідальності. Як приклад він наводить ситуацію з виходом Великобританії з ЄС, адже ніхто не розповів британцям «правду про їхнє майбутнє після Брекзіту». Зважаючи на це французький президент висловлює низку своїх пропозицій щодо майбутнього Європи та наголошує, що хоче об’єднати Ренесанс навколо трьох амбіцій: свободи, захисту та прогресу. Відтак, Макрон, зокрема, пропонує:

•  створити Європейське агентство з питань захисту демократії, що надаватиме кожній країні ЄС експертів, щоб захистити їх виборчі процеси від кібератак і маніпуляцій;

•  заборонити фінансування європейських партій іноземними державами;

•  ввести правила, що забороняють підбурювання до ненависті та насильства, що йдуть з інтернету;

•  посилити прикордонний контроль Шенгенської зони. «Нам потрібні спільні прикордонні сили та Європейський офіс з питань надання притулку, жорсткі зобов’язання щодо контролю і європейська солідарність, до якої робитиме внесок кожна країна під контролем Європейської ради з внутрішньої безпеки», — написав він.

•  встановити курс на те, щоб договір про оборону та безпеку визначив незмінні зобов’язання щодо НАТО та європейських союзників, збільшити видатки на оборону, Сполучене Королівство має бути залучене до Європейської ради безпеки для підготовки колективних рішень;

•  встановити мінімальну зарплату ЄС, «адаптовану до кожної країни та колективно обговорювану кожного року»;

•  до 2050 року до нуля скоротити викиди вуглецю, а до 2025 року вдвічі зменшити використання пестицидів. Європейський банк клімату має фінансувати такий екологічний перехід, окремий орган має контролювати безпеку харчування;

•  нова Європейська рада з інновацій, що матиме бюджет на рівні США, фінансуватиме інноваційні проекти, щоб ЄС відігравав лідируючу роль у нових технологічних проривах, таких як штучний інтелект;

•  до кінця року створити Європейську конференцію, щоб до цього політичного проекту могли бути запропоновані зміни. «Вона визначить для ЄС дорожню карту, що перетворить ці основні пріоритети в конкретні дії». «У нас будуть розбіжності, але невже краще мати заморожену Європу, ніж Європу, яка прогресує різними темпами, залишаючись відкритою для всіх?», — пише президент.

РЕАКЦІЇ

Вибори до Європарламенту будуть вирішальними не лише для Європи, а й для президента Макрона, йдеться в статті Le Monde. «Якщо він виграє битву — відновить свою легітимність, поставлену під сумнів протестувальниками. Якщо програє — його можливості реформування зменшаться щодо відношення до супротивників, які посилять свої позиції», — йдеться в матеріалі.

The Guardian пише, що в цій статті Макрон, який зіштовхнувся з багатьма місяцями антиурядових протестів, спробував «сформувати себе як прогресивний голос проти націоналізму».

Лист Макрона був спробою очолити лідерство над тим, що він любить називати прогресивним табором опозиційних популістів, таких як Маттео Сальвіні, Віктор Орбан чи британські «брекзітери», йдеться в матеріалі The Times.

Пропозиції президента Франції не позбавлені недоліків, йдеться в статті Le Figaro. Перші, такі як укріплення Шенгенської зони, багато разів розглядали, але безрезультатно. Другі — реалізація договору про оборону чи соціального щита — виглядають утопічно через те, що між урядами існують великі відмінності в поглядах. Треті — до прикладу, створення Агентства з захисту демократій — здаються далекими від повсякденного життя людей.

«ЙОГО БАЧЕННЮ НЕ ВИСТАЧАЄ ПОСИЛАННЯ НА КРАЇНИ СХІДНОЇ ЄВРОПИ І, ЗОКРЕМА, УКРАЇНУ»

Леонід ЛIТРА, старший науковий співробітник Центру «Нова Європа»:

— План Макрона базується на основних цінностях ЄС, тому його досить позитивно зустріли в політичних колах Євросоюзу, хоча в баченні не вистачає ідей щодо боротьби з корупцією та верховенства права. Інша річ, що він повинен мобілізувати всі сили, які асоціюються з Макроном не лише у Франції, але й за її межами для того, щоб забезпечити гарний результат на виборах до Європарламенту. Французький президент робить акцент на нових ідеях. Ідеться про більш незалежний ЄС щодо військової сфери. І що є «фішкою» Макрона — його увага до питань довкілля. Ця тема — одна з ключових у його плані. Але його баченню не вистачає посилання на країни Східної Європи і, зокрема, Україну. Якщо в його статті є тема Африки та співпраці, пов’язаної з різними галузями в цьому регіоні, то того, що стосується Центрально-Східної Європи, немає. Завдання для лідерів країн Східної Європи полягає в тому, щоб поставити на карту ідей Макрона наші країни, насамперед Україну.

 — Макрон запропонував посилити захист Шенгенської зони. Як ви оціните цю ініціативу, і як вона може вплинути на Україну?

— Його заклик зрозумілий, оскільки останніми роками були істотні проблеми з мігрантами, біженцями. Все більше країн хотіло ретельніше контролювати свої кордони. Отже це неминуче, така реформа необхідна.

Але я не думаю, що це кардинально вплине на відносини з нашою країною. В ЄС і України є документ, який визначає взаємовідносини щодо безвізового режиму. ЄС щороку робить звіт про те, як Україна імплементує взяті зобов’язання в межах безвізового діалогу. Тому все залежить від України: якщо вона дотримуватиметься зобов’язань, то це ніяк не вплине.

Які шанси партії Макрона «Вперед, Республіко!» отримати перемогу на виборах до Європарламенту?

— Він долучився до кампанії з певним запізненням, оскільки Франція пережила непростий період у внутрішньополітичній площині. І зараз він намагається наздогнати час. Тому я не даватиму оцінки його можливому результату. Але почав він кампанію досить потужно, надавши цікаве бачення, хоча, на мій погляд, у ньому є деякі недоліки. Думаю, що найбільш вагомий результат презентації його ідей буде відчутний  подальшими тижнями, коли ми побачимо, як інші європейські політики асоціюються з його планом.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ