У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

19 діб голодували у в'язниці Кабо-Верде українські моряки. I нарештi...

10 березня, 2004 - 00:00

П'ятеро членів екіпажу іспанського буксира «Zudar Sexto» було заарештовано в жовтні минулого року за підозрою в причетності до перевезення наркотиків. І ось уже понад чотири місяці вони перебувають під вартою у в'язниці острівної африканської держави Кабо- Верде. Останній термін пред'явлення звинувачення морякам минув 18 лютого. А 19 числа екіпаж оголосив голодування. Воно тривало 19 діб і було припинене моряками лише після того як до Кабо-Верде прибув представник українського МЗС Микола Собко, консул у республіці Гвінея. Розповідає голова Федерації морських профспілок Микола Барський: «Ми кілька місяців вели переговори з Міністерством закордонних справ, переконували їх допомогти морякам, вимагаючи втручання офіційних українських структур. Але реакція була надто млявою. Тільки після двох тижнів голодування міністерство стало робити конкретні кроки. Виникли серйозні побоювання, що коли вимоги моряків не буде виконано, і голодування не припиниться, в організмах людей можуть розпочатися незворотні процеси».

Напередодні адміністрація в'язниці Кабо-Верде зажадала припинити голодування, загрожуючи нашим морякам карцером. Тоді один із них заявив, що переріже собі вени. За словами голови профспілок, моряки серйозно побоювалися, що коли вони перестануть голодувати, про них знову всі забудуть. За три дні до закінчення голодування наймолодшого члена екіпажу, ветерана афганської війни Романа Кутепова у важкому стані було доставлено з в'язниці до лікарні. Після огляду лікарів його знову повернули до камери. Про самопочуття інших членів екіпажу майже нічого невідомо. Після оголошення голодування в'язнична адміністрація перервала всі зв'язки екіпажу із зовнішнім світом: дзвінки родичам, візити адвоката.

Буксир «Zudar Sexto» було арештовано в жовтні минулого року біля африканських берегів за підозрою в причетності до перевезення наркотиків. Кількома днями раніше в іспанських водах було затримано вантажне судно «Саус Сі», на борту якого поліція виявила 7,5 тонн кокаїну. Одночасно іспанська поліція арештувала й буксир «Бареус», український капітан якого Маслеников сьогодні перебуває в іспанській в'язниці. Всі судна належали одному операторові, зареєстрованому на Мальті, і працювали під іспанським прапором.

За словами Миколи Барського, моряків із буксира «Zudar Sexto» вважають причетним до перевезення наркотиків лише на тій підставі, що протягом доби вони одночасно iз «Саус Сі» перебували в доці судноремонтного заводу. При цьому на обох суднах були російськомовні члени команди. Але за 4 місяці звинувачення на адресу екіпажу буксира влада так і не висунула. Порушуючи всі закони, їх продовжують утримувати під арештом.

Про порушення прав українських моряків у в'язниці Кабо- Верде вже повідомили всі міжнародні агенції, акредитовані в цій африканській країні.

Єдиною людиною, яка всі 4 місяці ув'язнення надавала моральну та матеріальну допомогу українським морякам, була перекладачка й журналіст, колишня громадянка України Олена Товареш. Вона збирала гроші та продукти, залучала пресу, допомогла найняти адвоката. За її словами, сьогодні в державі Кабо-Верде йде підготовка до президентських виборів. Ситуацію навколо українських моряків намагаються розігрувати як політичну карту і владні структури, і опозиція. Екіпаж буксира продовжує сподіватися, що представники українського МЗС зроблять усе можливе для звільнення своїх співвітчизників.

Учора на брифінгу керівник прес-служби МЗС України Маркіян Лубківський підтвердив, що члени екіпажу океанського буксира-рятувальника «Zudar Sexto», затримані в Кабо-Верде в жовтні 2003 року, припинили голодовку, повідомляє Інтерфакс-Україна. Нині вони знаходяться під наглядом місцевих лікарів, стан здоров'я моряків задовільний і не викликає стурбованості. За словами М. Лубківського, 7 березня до Кабо- Верде прибув консул посольства України у Гвінеї, який планує зустрітися з арештованими, представниками адміністрації в'язниці, в якій їх утримують, адвокатами та представниками російської сторони, які надають допомогу українським морякам. Нині громадяни України перебувають у центральній в'язниці Кабо-Верде, яка відрізняється найсприятливішими умовами утримання.

Олена АСТРАХОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: