Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Анонімна «бомба» під свободу слова та український престиж

30 вересня, 2000 - 00:00

Як повідомляє Інтерфакс-Україна, європарламентарії, які зібралися в четвер у студії в Страсбурзі для участі в телемості, присвяченому проблемі свободи слова в Україні, що загострилася після зникнення Георгія Гонгадзе, були шоковані його зривом. Анонімний дзвінок, що повідомив про вибухівку на 2, 5, 6 і 8 поверхах бізнесового центру Horison Tower у Києві, завдав збитку престижу України. Нагадаємо, що повідомлення про «мінування» надійшло о 10:50, за десять хвилин до початку телемоста. Всі його учасники, а також численні співробітники іноземних фірм і представництв, розташованих у 13-поверховому комплексі, були евакуйовані, і спецслужби спільно з міліцією протягом двох годин обстежували будівлю, але так і не виявили бомб.

Офіційні особи київської міліції дотримуються версії про звичайне телефонне хуліганство в цьому інциденті, оскільки, мовляв, у Києві щодня лунає до п’яти подібних дзвінків про мінування. Однак представники Ради Європи дотримуються іншої точки зору. Вони здивовані тим, що «в Києві все ще є люди досить впливові, безпринципові й грубі, які використовують загрози про начебто закладену бомбу, щоб журналістів не змогли почути». Про це йдеться в офіційному повідомленні прес-служби Ради Європи.

Проте організатори телемоста зорієнтувалися і, використовуючи інші сучасні засоби зв’язку, замість запланованого телевізійного моста провели телефонний міст «Страсбург—Київ», у якому взяли участь представники української парламентської делегації, члени підкомітету з питань свободи слова, комітету з питань культури та освіти Парламентської Асамблеї Ради Європи, а також київські журналісти.

Журналісти і Мирослава Гонгадзе, дружина Георгія, що зник безвісти, повідомили європейських парламентарів, що працюють у «складних умовах». Європейськi парламентарi запропонували провести моніторинг з питань додержання свободи слова в Україні.

Тим часом у зв’язку з висловленою членами нового неурядового об’єднання «Журналістська ініціатива» пропозицією до колег провести власне журналістське розслідування обставин зникнення Георгія Гонгадзе в середу, 27 вересня, в IREX ProMedia відбувся семінар з методики проведення журналістських розслідувань, у якому взяли участь гості із Санкт-Петербурга — співробітники Агентства журналістських розслідувань Лев ГОДОВАННИК і Роман ЛЕБЕДЄВ , а також адвокат київської юридичної фірми «Професіонал» Микола ПОЛУДЕННИЙ . Гості з Пітера, які вже протягом декількох років спеціалізуються на такого роду діяльності і видають свою газету під назвою «Тайный советник», поділилися попередніми оцінками роботи, яку провели українські друковані ЗМІ, розробляючи свої версії інциденту з Георгієм Гонгадзе. Як зазначив для «Дня» оглядач газети «2000» Олександр ІЛЬЧЕНКО, аналіз досвіду роботи ленінградців заслуговує на більш широке вивчення, хоча їхня діяльність може бути розглянута, скоріше, як діяльність певної детективно-охоронної структури. Адже ті форми і методи, що вони застосовують, значно відрізняються від тих, які практикуються українськими ЗМІ або журналістами, що спеціалізуються на подібних розслідуваннях. Зокрема, в їхньому Агентстві журналістських розслідувань давно практикуються елементи оперативно-розшукової роботи, вони мають досить велику архівну базу даних. Досить сказати, що коли вони приступають до розслідування обставин того чи іншого злочину, то їхні контакти ніяким чином не перетинаються з діями правоохоронних органів. Більше того, вони не прагнуть контактувати ні з міліцією, ні з іншими силовими структурами, а проводять своє паралельне розслідування.

Продовження теми — на 4-й стор.

Анатолій ЛЕМИШ, Михайло МАЗУРІН, «День»
Газета: 
Рубрика: